Odpowiedź eksperta: Jeśli drugiego szamba nie można bezpośrednio przyłączyć oddzielnym przykanalikiem do sieci kanalizacyjnej, pozostaje jedynie przepompowywanie ścieków do wykonanego przyłącza. Ze względów technicznych i estetycznych, rurę odprowadzającą ścieki pod ciśnieniem najlepiej będzie poprowadzić w piwnicy, wykorzystując przewód polietylenowy o średnicy 32-40 mm.
Rurę można układać po dowolnej trasie nie zwracając uwagi na zachowanie spadków, a dzięki elastyczności łatwo można ją wyginać przy zmianie kierunku przebiegu instalacji. Transportowane nią ścieki odprowadza się do rury kanalizacyjnej pionu, który jest połączony z siecią za pośrednictwem trójnika, wstawionego w wygodnym miejscu.
Do przetłaczania ścieków można wykorzystać kompaktowy zestaw pompowo-rozdrabniajacy, taki jak stosowany przy odprowadzeniu ścieków bezpośrednio z sedesu. Należy podłączyć go do istniejącego pionu zasilającego drugie szambo, a resztę rury odpływowej zaślepić. Jeśli pion odprowadza ścieki z drugiej kondygnacji, na podłączeniu do zestawu tłoczącego trzeba wstawić odsadzkę (np. dwa kolana 45°), która zmniejszy prędkość ścieków spływających z dużej wysokości. Zestaw uruchamia się samoczynnie, gdy napłyną ścieki, ale nie mogą one zawierać twardych czy włóknistych materiałów, które spowodują zablokowanie wirnika pompy.
Przetłaczanie ścieków można też zrealizować przy wykorzystaniu istniejącego szamba oraz pompy zatapialnej z pływakiem i zespołem rozdrabniającym. Wymaga to zamontowania rury tłocznej pomiędzy zbiornikiem i piwnicą oraz doprowadzenia prądu do zasilania pompy. Ze względu na konieczność okresowej kontroli i ewentualnego czyszczenia, pompa nie może być zamontowana na stałe i trzeba zapewnić łatwe odłączenie jej od rury odprowadzającej.
Redakcja BD
fot. otwierająca: Borysowski