Systemy do zagospodarowania wody deszczowej. Dlaczego warto z nich korzystać?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Systemy do zagospodarowania wody deszczowej. Dlaczego warto z nich korzystać?

Betonoza. Powszechnie krytykowany problem naszych miast. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że wybetonowane place, ulice i skwery nie pozostają bez wpływu na podmiejskie posiadłości. Pokryta skorupą ziemia nie wchłania wystarczającej ilości wody, która szukając gdzieś ujścia, powoduje przykre w skutkach podtopienia. Grzeszymy również my sami, wykładając każdy ich skrawek betonową kostką. To tylko kilka z naszych przewinień względem właściwego gospodarowania wodą deszczową. Czas sięgnąć po dostępne rozwiązania, które w pewnym zakresie przyczynią się do lepszego zarządzania zasobami wody.

aktualizacja: 2024-02-20 12:26:30
Pipelife Polska

Zarówno na ulicach naszych miast jak i w przydomowych ogródkach niezbędne jest projektowanie tzw. błękitno-zielonej infrastruktury, czyli nowoczesnych rozwiązań wodno-architektonicznych. Sprzyjają temu liczne programy rządowe i lokalne strategie, a wszystko po to, by poprawić bilans wodny w skali kraju i w obrębie naszych własnych działek. Na liście takich rozwiązań znajdują się systemy do zagospodarowania wody deszczowej.

Retencja i infiltracja - STORMBOX i STORMBOX II

System skrzynek STORMBOX przeznaczony jest do zagospodarowania wody deszczowej poprzez retencjonowanie oraz bezciśnieniowe rozprowadzanie i rozsączanie w gruncie. Wody deszczowe, które zebrane są z utwardzonych powierzchni, spływają poprzez rynny i rury spustowe do studzienki z osadnikiem, a następnie do skrzynek rozsączających.

Walorem skrzynek STORMBOX jest ich wysoka pojemność wodna, sięgająca 206 dm3 netto oraz wysoka pojemność magazynowania w zakresie 95,5%. Skrzynki są inspekcyjne, w poziomie i pionie (posiadają 3 poziome oraz 2 pionowe kanały). Można je naprzemiennie układać, podobnie jak cegły. Są lekkie i łatwe w montażu.

Ważnym rozwiązaniem jest również to, że dno montowane jest tylko w dolnej warstwie. Powoduje to dość znaczną redukcję kosztów zbiornika. Wysoką jakość skrzynek potwierdzają certyfikaty IBAK (potwierdza, że skrzynki są inspekcyjne) oraz OFI (potwierdza wytrzymałość skrzynek na ciśnienie hydrodynamiczne).

STORMBOX
STORMBOX
STORMBOX II
STORMBOX II

Najnowsze w rodzinie, skrzynki STORMBOX II cechuje innowacyjna konstrukcja ścian bocznych i dennych, która ma za zadanie chronić geowłókninę podczas czyszczenia hydrodynamicznego. Klienci cenią sobie również to, że do łączenia modułów nie są potrzebne dodatkowe elementy, takie jak łączniki czy zatrzaski. Łatwo też dokonać inspekcji, w czym pomagają adaptery umieszczane na górnej skrzynce. To jedne z najbardziej wytrzymałych skrzynek na rynku, osiągające ponad 50-letnią żywotność.

Skrzynki retencyjno-rozsączające STORMBOX II mają wymiary 1200 x 600 x 600 mm. Wykonane są z polipropylenu i składają się z płyty górnej oraz ośmiu zielonych kolumn. Jak podaje producent, skrzynki stosuje się wraz z płytami ażurowymi i przyłączeniowymi z możliwością wycięcia otworów o średnicy Φ160, 200, 250, 315 i 400 mm. Podobnie jak w przypadku skrzynek STORMBOX, płyta denna stosowana jest wyłącznie w dolnej warstwie skrzynek – w przypadku STORMBOX II bez stosowania łączników i klipsów (metodą „na wcisk"). Co więcej, skrzynki mogą być wyposażone w adaptery do rury trzonowej studzienki o średnicy rury DN/OD 200, DN/OD 400, DN/ID 425 i DN/OD 630 stosowane w płycie górnej skrzynki.

Zestaw SMART do pomiaru poziomu wody

Zestaw SMART firmy Pipelife zawiera miernik wykorzystujący technologię radarową. Został stworzony z myślą o stałym monitorowaniu poziomu wody w sieciach. Bezprzewodowa technologia pozwala na łatwe gromadzenie danych i ich przetwarzanie. Korzystając z aplikacji Pipelife SmartHub można ustawić powiadomienia dotyczące skonfigurowanych wcześniej alarmów. SmartHub to internetowa platforma, która gromadzi i przetwarza dane, umożliwiając kompleksowe zarządzanie sieciami.

Zalety zestawu SMART

  • Dostęp do bezpiecznego, umieszczonego w chmurze centrum zarządzania Pipelife SmartHub
  • Kompaktowe urządzenie, łatwe do zastosowania zarówno w dużych jak i małych obiektach
  • Szybka i łatwa instalacja
  • Bezprzewodowa komunikacja,
  • Zasilanie bateriami o długiej żywotności
  • Możliwość otrzymywania powiadomień dotyczących poziomu i objętości wody, temperatury otoczenia, prawidłowej instalacji oraz stanu naładowania baterii
  • Możliwość eksportu danych i ich prezentacji w formie tabel oraz wykresów
  • Możliwość zwiększenia częstotliwości pomiarów w momencie wykrycia przez czujniki wartości krytycznych
  • Możliwość indywidualnego ustawienia wartości krytycznych

Zastosowanie zestawu SMART

  • Zbiorniki na wodę pitną
  • Systemy infiltracji i retencji
  • Zbiorniki na wodę deszczową
  • Studzienki kanalizacyjne
  • Zbiorniki sedymentacyjne
  • Przepompownie ścieków
  • Separatory tłuszcz
Korzystając z aplikacji Pipelife SmartHub można ustawić powiadomienia dotyczące skonfigurowanych wcześniej alarmów

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły