Ciepła woda użytkowa czyli c.w.u. może być podgrzewana na różne sposoby. W domach jednorodzinnych zdecydowanie najczęściej używa się do tego kotła, który i tak ogrzewa budynek. Jednak niekiedy uzasadnione jest użycie osobnych podgrzewaczy wody. Jakie są rodzaje tych urządzeń i o czym trzeba pamiętać przy ich doborze?
Podgrzewacze wody mogą być zasilane energią elektryczną z sieci, własnym prądem z paneli PV lub gazem. Warto wiedzieć, że w tym ostatnim przypadku używa się czasem nawet niewielkich butli, takich jak do zasilania kuchenek.
Poza sposobem zasilania drugi, nie mniej istotny podział, to rozróżnienie na urządzenia pojemnościowe oraz przepływowe. Te pierwsze sposobem działania przypominają układ kocioł plus zasobnik c.w.u, gdyż zapas ciepłej wody gromadzony jest w zbiorniku. Natomiast urządzenia przepływowe działają analogicznie jak kocioł dwufunkcyjny w trybie przygotowywania c.w.u., czyli podgrzewają wodę na bieżąco, dopiero po odkręceniu kranu.
Pomimo wszystko jedna cecha zdecydowanie odróżnia podgrzewacze od kotłów. Mianowicie dość powszechną praktyką jest zakładanie w domu kilku podgrzewaczy. Nawet w tej samej łazience jeden może zasilać prysznic, drugi zaś umywalkę. Dotyczy to przede wszystkim urządzeń elektrycznych, których montaż jest bardzo prosty. Lecz nawet te zasilane gazem zwykle obsługują tylko jedną łazienkę.
Nie można z góry powiedzieć, że któryś system (pojemnościowy lub przepływowy) albo sposób zasilania (prąd i gaz) jest lepszy. Każdy z nich ma mocne i słabe strony, które warto poznać, zanim wybierzemy się na zakupy.
Jak działają elektryczne podgrzewacze pojemnościowe?
Elektryczny podgrzewacz pojemnościowy to po prostu zbiornik wody z umieszczoną wewnątrz grzałką przekazującą jej ciepło. Są one o wiele popularniejsze niż modele gazowe. Wynika to przede wszystkim z bardzo prostej budowy, niezawodności oraz uniwersalności modeli zasilanych prądem. Sama grzałka elektryczna jest bowiem elementem nieskomplikowanym, tanim i niewielkim.
Opłaca się więc budować podgrzewacze o bardzo zróżnicowanej wielkości, bo koszt zależy i tak głównie od wielkości, materiału i sposobu wykończenia zbiornika. Ponadto w przypadku takiego podgrzewacza niepotrzebne jest przyłącze kominowe i doprowadzenie powietrza do spalania. Moc elektryczna jest zaś na tyle niska (najczęściej 1,5 lub 2,0 kW), że do zasilania wystarcza typowe gniazdko elektryczne instalacji 1-fazowej (230 V). Standardowym wyposażeniem takich podgrzewaczy wody jest wbudowany termostat umożliwiający stałe, automatyczne utrzymywanie temperatury wody na ustawionym poziomie.
Dzięki tym cechom montaż pojemnościowych podgrzewaczy elektrycznych jest bardzo prosty, a ich użytkowanie nie przysparza kłopotu nawet najmniej obeznanym z techniką osobom. Rynkowy wybór takich urządzeń jest bardzo duży. Zasadnicza różnica pomiędzy nimi to wielkość (pojemność) - od 10 do ponad 140 l.
Tu także woda gromadzona jest w zbiorniku, lecz źródłem ciepła jest spalanie gazu - ziemnego lub płynnego (z przydomowego zbiornika), ewentualnie nawet z przenośnej butli. Woda ogrzewa się od gorących spalin, a całe urządzenie i jego działanie jest już dość skomplikowane.
Z tych wszystkich względów pojemnościowe podgrzewacze gazowe nigdy nie były zbyt popularne, zaś ich wybór jest ograniczony. Najczęściej wyposażone są one w dość duże zbiorniki wody - ok. 100 l. Produkowanie mniejszych urządzeń nie bardzo ma sens i po prostu się nie opłaca, ze względu na koszt i wielkość elementów służących do spalania gazu.