Na które cechy pompy ciepła zwracać uwagę podczas jej wyboru?

Na które cechy pompy ciepła zwracać uwagę podczas jej wyboru?

Odpowiedź eksperta: Pompa ciepła to kosztowne urządzenie, dlatego tym bardziej trzeba wybrać mądrze. Nie warto kierować się tylko ceną, czasem droższe urządzenie będzie trwalsze, a koszty działania instalacji niższe, różnica w cenie zwróci się więc z nawiązką.

  • Moc pompy to podstawowy parametr, ale porównując różne urządzenia, trzeba sprawdzić, czy wszyscy producenci obliczyli ją dla tej samej temperatury źródła ciepła i temperatury wody zasilającej c.o. w domu. Manipulując tymi wartościami, można otrzymać różniącą się kilkakrotnie wartość mocy.

     

  • Współczynnik efektywności energetycznej lub efektywności chłodniczej (COP) – przede wszystkim trzeba sprawdzić, który ze współczynników podano, następnie tak jak w wypadku mocy – dla jakiej różnicy temperatur go obliczono. Mówi nam on o ekonomiczności pompy.

     

  • Opory hydrauliczne powodowane przez pompę. Im większe opory przepływu wprowadza do instalacji wymiennik ciepła pompy, tym większa musi być moc pomp obiegowych, a pompy większej mocy pobierają więcej prądu. Wymiennik jest drogim elementem, a im mniejszy, tym tańszy w produkcji, ale droższy eksploatacyjnie, ze względu na większe opory przepływu. Jeśli producent nie chce podać tego parametru, to prawdopodobnie opory hydrauliczne są duże.

     

  • „Łagodny” rozruch, albo inaczej ograniczenie mocy rozruchowej, jest ważny, bo typowa sprężarka pobiera w momencie uruchamiania prąd o mocy kilkakrotnie większej niż moc znamionowa. Duże „skoki” poboru prądu mogą zaś zakłócać funkcjonowanie domowej instalacji elektrycznej.

     

  • Regulacja mocy sprężarki (tzw. inverter) – nowoczesne sprężarki pozwalają dostosować moc do rzeczywistego zapotrzebowania. Bez tej funkcji sprężarka pracuje tylko z pełną mocą, co przy niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło, szczególnie latem, gdy pompa przygotowuje jedynie c.w.u., prowadzi do jej ciągłego włączania się i wyłączania.
  • Hałaśliwość – powodowanym hałasem możemy się w zasadzie nie przejmować, jeśli pompa zainstalowana jest poza budynkiem. Inaczej pompa musi mieć dobrą izolację dźwiękową.

     

  • Rodzaj sprężarki – generalnie sprężarki spiralne są trwalsze niż klasyczne sprężarki tłokowe. Duże znaczenie ma jednak doświadczenie i renoma producenta, a co za tym idzie kontrola jakości.

     

  • Okres gwarancji i dostępność serwisu – długość okresu gwarancji świadczy pośrednio o przewidywanej trwałości urządzenia. Łatwo dostępny i szybko działający serwis też jest ważny, byśmy nie zostali np. na miesiąc bez ogrzewania, w razie awarii. Na szczęście pompy psują się bardzo rzadko.

     

  • Projekt i wykonanie instalacji – dotyczy to co prawda nie tylko samej pompy, ale nawet najlepsza pompa nie będzie pracować dobrze w źle zaprojektowanej lub wykonanej instalacji. Zła instalacja to wysokie koszty eksploatacji i awarie. W źle zrobionej instalacji pompy obiegowe potrafią pobierać tyle prądu co sama pompa! Dlatego na dobrych wykonawcach nie należy oszczędzać. Od firmy wykonawczej warto też uzyskać pisemne oświadczenie, najlepiej zawarte w umowie, mówiące o tym, jaką moc grzewczą i współczynnik efektywności uzyska cała instalacja, a nie tylko pompa.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Stiebel Eltron

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Gość BCder
07-06-2010 14:57
Pompy ciepła to bardzo dobry wybór. A pora roku... nieistotna!.
Gość systemogrzewania
01-06-2010 14:49
każda pora roku jest odpowiednia do myślenia o pompie ciepła. Instalacje wykonywane są zwykle w 3 i 4 kwartale, wtedy też najdłużej czeka się na pompę ciepła...
Gość karol
04-02-2010 13:26
A kiedy jest taki odpowiedni moment i pora roku na to zeby zaczac myslec o pompie ciepła ?
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz