Latem pompy ciepła NIBE pokazują swoją siłę chłodzenia. Uniwersalny charakter to ich siła!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Latem pompy ciepła NIBE pokazują swoją siłę chłodzenia. Uniwersalny charakter to ich siła!

Pandemia koronawirusa nie powstrzymała zainteresowania Polaków inwestowaniem w termomodernizację, a rekordowy popyt szczególnie dotyczy paneli fotowoltaicznych oraz pomp ciepła. W 2019 r. NIBE-BIAWAR odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży pomp ciepła aż o 63 proc. Ten trend utrzymuje się w bieżącym roku, o czym świadczy powodzenie akcji Szwedzka Dotacja, same pompy ciepła zaś po raz kolejny wykażą swój uniwersalizm i niezawodność w trakcie zbliżających się letnich upałów.

aktualizacja: 2020-06-16 09:48:59

Pompa ciepła bowiem to niezwykle wielofunkcyjne i praktycznie bezobsługowe urządzenie. Zapewnia ogrzewanie w sezonie grzewczym, chłodzenie w okresie letnim, a ciepłą wodę użytkową przez cały rok. Dodatkowo system łatwo rozbudować o centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła oraz system fotowoltaiczny, tworząc dom bez rachunków - 100% OZE! W okresach wysokich temperatur pompa ciepła doskonale sprawdza się do chłodzenia domu. Proces chłodzenia pompą ciepła może być realizowany w trybie pasywnym lub aktywnym.

- Jak sugeruje sama nazwa, "pasywne chłodzenie" zapewnia chłodzenie budynku bez użycia sprężarki, przy wykorzystaniu procesu wymiany ciepła. Latem temperatura wód gruntowych i gruntu jest znacznie niższa niż temperatura otoczenia. Na głębokości około 15 metrów temperatura utrzymuje się na poziomie 10÷12 °C. Pompa obiegowa dolnego źródła transportuje chłodną solankę do wymiennika ciepła. Obieg wody grzewczej natomiast dostarcza do wymiennika wodę ogrzaną do temperatury panującej w pomieszczeniach. Ciepło przekazywane jest do solanki, a schłodzona woda grzewcza daje możliwość dalszego odbierania ciepła z pomieszczeń. Przykładem może być najbardziej zaawansowana technologicznie gruntowa pompa ciepła NIBE S1255 PC z wbudowaną funkcją chłodzenia pasywnego, ale także zastosowanie modułu pasywnego chłodzenia np. NIBE PCM jako wyposażenia dodatkowego - wyjaśnia Magda Turecka, Manager ds. marki NIBE.

Co ważne, chłodzenie aktywne może być realizowane niezależnie od typu pompy ciepła - także w modelach, dla których dolnym źródłem ciepła jest powietrze atmosferyczne. Układy tego typu umożliwiają dostosowywanie wydajności chłodzenia oraz osiąganie zadanych temperatur w pomieszczeniach. Budynek staje się wówczas dolnym źródłem ciepła dla pompy, a dotychczasowe dolne źródło zmienia się w górne źródło. Większość oferowanych na rynku powietrznych pomp ciepła, ma możliwość odwrócenia obiegu chłodniczego i realizacji funkcji chłodzenia aktywnego, np. NIBE SPLIT. Zimą grzeje, a latem chłodzi powietrze w pomieszczeniach, a ciepłą wodę zapewnia każdego dnia.

Ponadto system grzewczy z pompą ciepła można rozbudować o rekuperator, który dostarczy optymalną ilość świeżego powietrza do budynku i usunie z niego powietrze zanieczyszczone. Unikalną cechą rekuperatorów NIBE ERS jest możliwość podłączenia ich do pompy ciepła i sterowania całym systemem z poziomu sterownika pompy ciepła. Pracę całego systemu można również monitorować zdalnie poprzez witrynę myuplink.com lub najnowszą, zaawansowaną aplikację mobilną myUplink.

W 2020 roku ofertę marki NIBE wzbogaciły urządzenia najnowszej generacji, idealnie wpisujące się w obecny trend SMART, czyli domu inteligentnego.

- Nowe oprogramowanie zastosowane w urządzeniach serii NIBE S to ponad 10 milionów wierszy kodu, dzięki którym pompy ciepła NIBE oferują jeszcze bardziej wydajne i zaawansowane technologicznie funkcje - wyjaśnia Magda Turecka. I dodaje:

Aby w pełni wykorzystać potencjał inteligentnej pompy ciepła NIBE, wystarczy stałe lub bezprzewodowe łącze internetowe oraz aplikacja myUplink! Po podłączeniu do Internetu, pompa ciepła poinformuje użytkownika o zakłóceniach w pracy pompy ciepła przez telefon, automatycznie dostosuje pracę do bieżących warunków pogodowych, a także względem bieżącej ceny energii elektrycznej w systemach smart-grid, stabilizując sieć energetyczną. Co więcej, dzięki dwóm wbudowanym antenom oraz łączności bezprzewodowej, pompa ciepła automatycznie sygnalizuje dostępność najnowszej wersji oprogramowania, dzięki czemu urządzenie ma zawsze dostęp do najnowszych funkcji smart.

Zakupom pomp ciepła i paneli słonecznych sprzyja polityka rządu: programy Czyste Powietrze czy Mój Prąd oraz zmieniona na korzyść konsumentów ulga termomodernizacyjna w PIT. Ale nie tylko. Zakup pompy ciepła czy systemu fotowoltaicznego można dodatkowo obniżyć korzystając z akcji organizowanych przez producentów tych urządzeń.

- W ramach Szwedzkiej Dotacji do pomp ciepła NIBE można uzyskać wsparcie do 5000 zł do pomp ciepła, do 6000 zł do pompy wraz z rekuperatorem NIBE ERS lub GV-HR, do 9000 zł do pompy ciepła z zestawem fotowoltaicznym NIBE PV oraz do 10 000 zł dla pompy ciepła z rekuperatorem i zestawem fotowoltaicznym NIBE PV - wylicza Magda Turecka, Manager ds. marki NIBE. I dodaje:

- Pierwotnie akcja zaplanowana była do końca maja 2020, jednak w związku z ogromnym zainteresowaniem "Szwedzką Dotacją" i dużą ilością osób zarejestrowanych w akcji, które spóźniły się z zamówieniem w obniżonej cenie lub czekają na decyzję o przyznaniu dotacji w ramach "Czystego Powietrza", akcja została przedłużona do końca czerwca 2020! Dodatkowo zwiększona została pula pomp ciepła biorących udział w promocji. Więcej szczegółowych informacji na www.szwedzkadotacja.pl.

NIBE-BIAWAR od lat kieruje się ideą zrównoważonego rozwoju, produkując urządzenia uznane za najlepszą dostępną technologię, które wspierane są dodatkowo np. poprzez zmiany warunków technicznych budynków (aktualnie WT 2021), ustawy antysmogowe, antykopciuchowe, zmiany podatkowe, wobec czego jest to dobrze obrany kierunek rozwoju.

Firma powiązana:
NIBE-BIAWAR Sp. z o.o.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Marek

17 Cze 2020, 12:16

W nowym domu mam pompę ciepła. W czasie upałów jest jak znalazł bo delikatnie chłodzi pomieszczenia. Z drugiej strony w czasie zimy jest bardzo wydajna a koszty ogrzewania są niewielkie. Steruje się ją z poziomu aplikacji co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Koszty instalacji pompy ciepła
Koszty instalacji pompy ciepła
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje