Montaż pompy ciepła to jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań ogrzewania domu. Najczęściej stosuje się je w przypadku domów jednorodzinnych, lecz coraz częściej padają pytania, czy uda się je wykorzystać w budownictwie wielorodzinnym. Jak się okazuje, to jak najbardziej możliwe, jednak należy spełnić pewne warunki oraz kryteria.
Data publikacji: 2024-04-04
Data aktualizacji: 2024-09-02
Specjalny agregat wyposażony w wentylator pobiera powietrze z zewnątrz. Trafia ono na wymiennik ciepła, zwany inaczej parownikiem. Tam za pomocą specjalnego czynnika krążącego w wymienniku ciepła zostaje odebrane ciepło z powietrza zewnętrznego. Następnie odebrana energia cieplna zostaje przekazana za pomocą innego wymiennika do wody krążącej w układzie, co powoduje jej podgrzanie.
Podgrzana woda wędruje do grzejników lub ogrzewania podłogowego i tym samym ogrzewa pomieszczenia. Chociaż cała procedura pozornie wydaje się skomplikowana, ostatecznie okazuje się całkiem przejrzysta.
Pompy ciepła Rotenso
Miejsce dla pompy ciepła w budynku wielorodzinnym
Pompy ciepła to uniwersalne rozwiązanie, jednak ich montaż w budynku wielorodzinnym wymaga odmiennego podejścia niż w przypadku domu jednorodzinnego. Trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów.
Przede wszystkim należy ocenić, czy budynek jest przystosowany do montażu jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. Obie wymagają odpowiedniej przestrzeni, aby mogły poprawnie pracować i osiągać pożądaną wydajność. Dodatkowo trzeba się zastanowić, czy pompa ciepła będzie musiała też ogrzewać wodę użytkową. Jeśli tak, niezbędne jest wygospodarowanie miejsca na zasobniki. W przypadku jednostki zewnętrznej sprawa może być bardziej skomplikowana. Zależy ona od indywidualnych uwarunkowań architektonicznych budynku i przepisów prawnych, zwłaszcza tych związanych z hałasem na granicy działki.
Starsze budownictwo wielorodzinne ma przeważnie większy metraż i wysokość, co ułatwia różne modernizacje. Kluczowa jednak jest obecność wyodrębnionego pomieszczenia technicznego. Musi ono być zabezpieczone przed mrozem, a w przypadku montażu pomp ciepła typu SPLIT musi mieć odpowiednią wielkość.
Wielkość pomieszczenia musi umożliwiać montaż pompy ciepła według konkretnych wytycznych. Jedne z ważniejszych czynników stanowią minimalna odległość od ścian czy różnica w wysokości między jednostką wewnętrzną a zewnętrzną. Dodatkowo warto sprawdzić wytłumienie akustyczne pomieszczenia. Pompa ciepła generuje dosyć intensywny dźwięk, dlatego warto zainstalować ją w wyodrębnionym pomieszczeniu.
O ile montaż jednostki wewnętrznej nie powinien stwarzać większych problemów, z jednostką zewnętrzną sprawa ma się trochę inaczej. Trzeba tutaj zwrócić szczególną uwagę możliwość odprowadzania skroplin, a także na generowany hałas. Niebagatelna jest również waga urządzenia, która wpływa na sposób montażu.
Do montażu pompy ciepła w budynku wielorodzinnym potrzebne jest między innymi wyodrębnione pomieszczenie techniczne.
Montując pompę ciepła w budynku wielorodzinnym, trzeba porozumieć się z jego zarządcą
Montaż pompy ciepła w zabudowie wielorodzinnej wymaga odpowiedniego pozwolenia. Dyktują to różne czynniki, choćby przepisy prawa przeciwpożarowego. Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki w kierunku instalacji urządzenia, dobrze będzie porozumieć się z zarządcą nieruchomości. Określi on możliwości modernizacji systemu grzewczego oraz przekaże odpowiednie wytyczne. Kłopotliwe mogą być budynki zabytkowe, gdyż będą wymagały również pozwolenia i opinii konserwatora obiektów zabytkowych.
Zaznaczmy, że w przypadku budynków wielorodzinnych formalności związane z własnością oraz zarządzaniem są znacznie bardziej złożone. Administratorem może być spółdzielnia, wspólnota mieszkaniowa, spółka bądź jeden lub kilku właścicieli. Z tego względu inicjatywa montażu pompy ciepła może nieraz sprawić pewne trudności. Wymaga ona chęci oraz możliwości wszystkich stron do modernizacji systemu grzewczego budynku.
Montaż pompy ciepła w zabudowie wielorodzinnej wymaga odpowiedniego pozwolenia.
5 sposobów montażu pomp ciepła w budynkach wielorodzinnych
Stworzenie centralnego systemu, który będzie ogrzewał cały budynek (składa się z zestawu jednostek lub pojedynczej jednostki o dużej mocy);
system centralno-decentralny - kombinacja dwóch podejść. Pojedyncza jednostka centralna służy ogrzewaniu określonych obszarów budynku, podczas gdy inne jednostki decentralne ogrzewają jego pozostałe części;