Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Pompa ciepła działa zupełnie inaczej niż elektryczny kocioł lub grzejnik. Jak to możliwe, że zużywa nawet 5 razy mniej prądu niż oddaje ciepła do budynku? Ile prądu musi ona zużyć, żeby ogrzać typowy dom? I co najważniejsze - ile ten prąd będzie kosztować?

aktualizacja: 2023-03-22 07:48:41
Czego dowiesz się z artykułu?
 • Co oznacza COP?
 • Kiedy pompa ciepła pracuje efektywnie?
 • Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła?

Wiele osób wciąż nieufnie podchodzi do pomp ciepła. Zastanawiają się jak to możliwe, że pompa oddaje w postaci ciepła kilka razy więcej energii, niż pobrała jej w postaci prądu. Co ma np. oznaczać sprawność 400%?

Tymczasem nie ma tu żadnego oszustwa. Ta dodatkowa energia nie bierze się z niczego, lecz pochodzi z otoczenia. Bo pompa ciepła tak naprawdę sama nie jest źródłem ciepła. Jej zadanie polega na czerpaniu go z otoczenia i przekształcaniu go na użyteczną dla nas postać, czyli taką, której będzie można użyć w instalacji grzewczej. Cały problem polega bowiem na tym, że chociaż zasoby ciepła (energii) wokół nas są ogromne, to zwykle jest to tzw. ciepło niskotemperaturowe. Bez trudu można np. schłodzić powietrze przepływające przez pompę z +5 do +4°C i dzięki temu pozyskać z niego ciepło. Ale jak to ciepło wykorzystać, przekazać wodzie w obiegu centralnego ogrzewania, która ma ok. 30°C? Do tego właśnie potrzebna jest pompa ciepła.

Naprzemiennie sprężając i rozprężając krążący w zamkniętym obiegu gaz (czynnik roboczy pompy) przekazuje ona ciepło od ciała chłodniejszego (powietrze zewnętrzne) do cieplejszego (woda w obiegu c.o.). To ruch ciepła niejako pod górę, odwrotnie niż w naturalnych warunkach (od ciała cieplejszego do chłodniejszego). Żeby go wymusić pompa (a właściwie jej sprężarka) musi wykonać pracę, do czego właśnie zużywa prąd.

Mamy tu więc podstawową różnicę pomiędzy ogrzewaniem kotłem i pompą ciepła. Kocioł zawsze oddaje do budynku nieco mniej energii (ciepła), niż zawierało jej zużyte paliwo. Bo zawsze występują pewne straty - ucieczka ciepła do komina, niepełne spalanie itd. Natomiast pompa ciepła oddaje kilka razy więcej ciepła, niż pobrała energii z sieci elektrycznej.

Co oznacza COP?

Miarą tego jak dobrze pompa radzi sobie z "wyciąganiem" ciepła z otoczenia jest współczynnik COP (Coefficient of Performance), nazywany współczynnikiem efektywności. To stosunek ilości energii (ciepła) oddanej do instalacji grzewczej oraz ilości energii elektrycznej zaczerpniętej z sieci. Innymi słowy, jeżeli COP wyniesie np. 4, to znaczy, że pompa pobierając 1 kWh prądu z sieci dostarcza do budynku aż 4 kWh ciepła. Z tego 3 kWh to ciepło zabrane z otoczenia, np. z powietrza zewnętrznego, natomiast 1 kWh prądu z sieci też ostatecznie trafia do budynku w postaci ciepła.

Różnice w w funkcjonowaniu pompy ciepła i kotła
Różnice w funkcjonowaniu pompy ciepła i kotła

Wiedząc o tym łatwo zrozumiemy, dlaczego wysoka wartość COP jest taka ważna. To nie jakiś abstrakcyjny współczynnik, który ma dobrze wyglądać w katalogu, od niego wprost zależy zużycie prądu z sieci, a za niego płacimy. Każdy powinien zapamiętać podstawową regułę - im wyższy jest współczynnik COP, tym niższe są nasze rachunki za prąd. Dokładniej mówiąc, tyle ile wynosi COP, tyle razy są one mniejsze, w porównaniu z sytuacją kiedy używalibyśmy prądu wprost do ogrzewania - zasilając elektryczne grzejniki, kocioł, czy maty podłogowe.Na przykład współczynnik COP pomp Panasonic Aquarea przekracza nawet 5, czyli za 1 kWh ciepła płacimy zaledwie 1/5 ceny 1 kWh prądu.

Kiedy pompa ciepła pracuje efektywnie?

Trzy wykresy pokazujące standardy WT2014, WT2017, WT2021 - ilość zużywanej energii elektrycznej oraz ciepła z otoczenia

Standardy WT2014 - ilość zużywanej energii elektrycznej oraz ciepła z otoczenia
Standardy WT2017 - ilość zużywanej energii elektrycznej oraz ciepła z otoczenia
Standardy WT2021 - ilość zużywanej energii elektrycznej oraz ciepła z otoczenia

To ile prądu zużywa pompa ciepła zależy przede wszystkim od dwóch czynników:

 • zapotrzebowania budynku na ciepło do ogrzewania pomieszczeń oraz do przygotowywania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), bo zwykle również to zadanie spoczywa na pompie;
 • sprawności pompy ciepła (COP), osiąganej w tym konkretnym budynku.
Utrzymanie niskiej temperatury wody w obiegu c.o. (ok. 35°C), gwarantuje wysoką sprawność pompy ciepła. Ale pompy Panasonic utrzymują wysoki COP (ok. 3,5) nawet przy 55°C.
Utrzymanie niskiej temperatury wody w obiegu c.o. (ok. 35°C), gwarantuje wysoką sprawność pompy ciepła. Ale pompy Panasonic utrzymują wysoki COP (ok. 3,5) nawet przy 55°C.

Pierwszy czynnik, to kwestia standardu energetycznego budynku oraz jego wielkości. Oczywiste, że mając bardziej energochłonny dom, o gorszej izolacji ścian, okien itp. będziemy więcej płacić za ogrzewanie, niż w budynku o lepszym standardzie energetycznym. Tak będzie nawet, jeżeli w obu przypadkach instalacja grzewcza będzie równie wysokiej jakości.

Druga sprawa to sprawność samej pompy ciepła - osiągany przez nią współczynnik COP. Ten zaś zależy nie tylko od budowy i jakości samej pompy, ale też od warunków w jakich ona pracuje. W przypadku pomp typu powietrze/woda zasadnicze znaczenie ma tu temperatura powietrza zewnętrznego oraz temperatura wody w obiegu c.o. Temperatura zewnętrzna zmienia się w bardzo szerokim zakresie i w zasadzie nie mamy na nią wpływu.

Chociaż w pewnym stopniu możemy decydować, kiedy będzie działać pompa. Wiosną i jesienią praca w środku dnia będzie niewątpliwie bardziej efektywna niż działanie nocą, kiedy zdarzają się już przymrozki. Za to od naszej decyzji i budowy instalacji grzewczej zależy temperatura wody w obiegu c.o. Podstawową zasadą jest utrzymywanie jej na jak najniższym możliwym poziomie. Bo im niższa jest temperatura wody, tym lepsza jest sprawność pompy, jej współczynnik COP rośnie.

Dlatego właśnie tak popularne jest ogrzewanie płaszczyznowe - podłogowe, rzadziej sufitowe lub ścienne. W jego przypadku do efektywnego działania ogrzewania wystarcza temperatura wody ok. 35°C. Natomiast w instalacji z typowymi grzejnikami ściennymi temperatura wody w obiegu musi być o wiele wyższa, na poziomie 55°C. Zaś dla każdej pompy 20°C to ogromna różnica, która wyraźnie przekłada się na sprawność (COP) i koszty działania.

W tej sytuacji najlepiej posłużyć się tzw. sezonowym współczynnikiem efektywności SCOP. To tak naprawdę COP w postaci uśrednionej, po uwzględnieniu zmian temperatury zewnętrznej, jakie następują w ciągu sezonu. Nie jest to wskaźnik doskonały, idealnie obrazujący warunki pracy, lecz i tak bez porównania lepszy, niż COP wyznaczone dla jednej konkretnej temperatury zewnętrznej. Dlatego SCOP używa się do obliczenia ile energii zużyje pompa, żeby pokryć zapotrzebowanie na ciepło w ciągu sezonu grzewczego.

Na trzech przykładach (wykresach) pokazujemy ile ciepła na potrzeby ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody trzeba dostarczyć do domów o powierzchni 150 m2, wybudowanych w trzech standardach energetycznych. Podstawą są tu roczne limity zużycia energii według kolejnych wersji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (WT). To odpowiednio:

 • WT2014 - 18 000 kWh;
 • WT2017 - 13 000 kWh;
 • WT2021 - 9500 kWh.

Zakładamy ogrzewanie tych domów pompami ciepła Panasonic, pokazując przy tym jaką część będzie stanowiła energia elektryczna (za którą płacimy), oraz darmowe ciepło pobrane z otoczenia. Za każdym razem są to dwa warianty.

Pierwszy to ogrzewanie niskotemperaturowe, np. podłogowe. Temperatura wody grzewczej wynosi wówczas 35°C. Bardzo ostrożnie przyjęliśmy tu stosunkowo niski wskaźnik SCOP równy 4,0. Pompa powinna go osiągnąć nawet w najchłodniejszych regionach naszego kraju (województwa wschodnie i północno-wschodnie), Najprawdopodobniej będzie on w rzeczywistości wyższy, nawet do 5,0, na większości terytorium Polski. Szczególnie w województwach zachodnich, gdzie zimy są po prostu łagodniejsze.

Drugi wariant to zaś dom z tradycyjnymi grzejnikami ściennymi, a co za tym idzie wymagający podgrzewania wody do 55°C. Tu przyjęliśmy wyraźnie niższy wskaźnik SCOP na poziomie 3,0. Podobnie jak w poprzednim przypadku to bezpieczna wartość minimum, wyznaczona dla najchłodniejszych stref klimatycznych. W nieco mniej mroźnych regionach należy się raczej spodziewać SCOP na poziomie 3,5.

Na naszych wykresach wyraźnie widać różnicę w poziomie zapotrzebowania na energię elektryczną pomiędzy budynkiem z typową niskotemperaturową podłogówką oraz z grzejnikami ściennymi. To nieuniknione, charakterystyczne dla wszystkich pomp ciepła. Dlatego zanim wybierzemy konkretną markę i model pompy ciepła, zawsze dokładnie sprawdzmy jakie są jej osiągi przy temperaturze wody typowej dla instalacji c.o. naszego domu.

 Dobór pompy ciepła do nowego i modernizowanego domu - na co zwrócić uwagę? (panasonic.eu)
Dobór pompy ciepła do nowego i modernizowanego domu - na co zwrócić uwagę? (panasonic.eu)

Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła?

Tak naprawdę dla niewielu osób, małe zużycie energii jest celem samym w sobie. Chcielibyśmy, żeby rachunki za ogrzewanie były niskie. A przecież nawet utrzymanie energooszczędnego domu może sporo kosztować, jeżeli będziemy ogrzewać go drogim paliwem, takim jak gaz płynny, a tym bardziej prąd. Myślenie o kosztach ogrzewania jest jak najbardziej uzasadnione, bo w polskich warunkach klimatycznych to właśnie ono stanowi największą część kosztów utrzymania domu.

Seria pomp ciepła Panasonic Aquarea - Systemy ogrzewania i chłodzenia firmy Panasonic - Systemy ogrzewania i chłodzenia firmy Panasonic
Seria pomp ciepła Panasonic Aquarea - Systemy ogrzewania i chłodzenia firmy Panasonic - Systemy ogrzewania i chłodzenia firmy Panasonic

Obecnie to właśnie pompy ciepła oferują zdecydowanie najniższe koszty ciepła oraz ogrzewania domu. Chociaż są zasilane prądem, czyli drogim nośnikiem ciepła, to wykorzystują go bez porównania efektywniej niż elektryczne kotły lub grzejniki. Samo obliczenie jednostkowego kosztu ciepła (za 1 kWh) jest bardzo łatwe. jeżeli znamy cenę za 1 kWh prądu to wystarczy ją podzielić przez wartość COP lub SCOP, czyli sprawność pompy. Jeżeli SCOP wynosi np. 4, to koszt 1 kWh ciepła będzie 4 razy niższy od ceny, którą płacimy za 1 kWh prądu.

Obecnie obliczenie ostatecznych kosztów ogrzewania domu jednorodzinnego mocno się jednak skomplikowało. W ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej wprowadzono bowiem gwarantowane ceny prądu dla gospodarstw domowych. Za 2000 kWh, lub 3000 kWh w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny, zapłacimy według cen z roku 2022 r. Potem będziemy kupować drożej, według nowych stawek.

Różnica jest duża. Stara cena wynosiła w najpopularniejszej taryfie G11 ok. 0,75 zł/kWh, nowa zaś wyniesie ok. 1,30 zł/kWh.

Przy cenie prądu 0,75 zł/kWh daje to cenę ciepła odpowiednio:

 • 0,19 zł/kWh - SCOP 4,0;
 • 0,25 zł/kWh - SCOP 3,0.

Natomiast przyjmując 1,30 zł/kWh prądu otrzymamy:

 • 0,33 zł/kWh - SCOP 4,0;
 • 0,43 zł/kWh - SCOP 3,0.

Wzrost jest znaczny, lecz ogrzewanie pompą ciepła i tak pozostaje najtańsze. Dla porównania cena ciepła z uważanego dotąd za najtańszy węgla, przy jego obecnej cenie ok. 3000 zł/t przekracza 0,50 zł/kWh.

Niestety, ustawowy limit od 2000 do 3000 kWh rocznie, do którego kupimy prąd po zeszłorocznych cenach jest bardzo niski. W praktyce wystarczy najwyżej na pokrycie zapotrzebowania, tylko jeżeli nie mamy żadnych elektrycznych urządzeń grzewczych ani kuchenki elektrycznej. W tej sytuacji nie bardzo wiadomo czy koszt całej zużytej przez pompę energii elektrycznej należy obliczać według nowych wyższych stawek, czy bliższe prawdy byłoby wyciagnięcie średniej ceny za całą zużywaną w domu energię? A może należy uwzględnić jeszcze jednorazowy dodatek elektryczny dla ogrzewających domy prądem, wynoszący 1000 zł (lub 1500 zł gdy roczne zużycie przekracza 5000 kWh).

Dla przykładu obliczmy, ile wyniosą roczne koszty ogrzewania domu 150 m² wybudowanego w standardzie WT 2021. Zakładamy przy tym, że cały limit 2000 kWh tańszego prądu zużywamy na inne potrzeby i nie obniża on już rachunków za ogrzewanie pompą ciepła. Pompa przy SCOP 4 zużywa 2375 kWh prądu. Mnożąc całą tę wartość już przez nową wyższą stawkę 1,30 zł/kWh otrzymujemy w przybliżeniu 3088 zł. Jednak mamy prawo do Dodatku Elektrycznego wysokości przynajmniej 1000 zł. Ostatecznie nasz roczny rachunek za ogrzewanie budynku nie przekroczy 2088 zł.

Co zaś jeżeli dom charakteryzują wyższe straty ciepła, na poziomie WT 2017? Wówczas nasza pompa ciepła zużyje przy SCOP 4 ok. 3250 kWh prądu. Mnożąc to w całości przez nową stawkę 1,30 zł/kWh uzyskamy 4225 zł. Jednak uwzględnijmy Dodatek Elektryczny, który tym razem będzie wyższy, bo roczne zużycie prądu w domu przekroczy 5000 kWh. Rachunek zmaleje więc o 1500 zł, do wysokości 2750 zł.

Tak więc, nawet przy obecnym drastycznym wzroście cen paliw i energii elektrycznej, ogrzewanie pompą ciepła pozwala na utrzymanie kosztów utrzymania domu na niskim poziomie.

Na czym polega zdalny serwis i diagnostyka pompy ciepła?

Jarosław Antkiewicz

Zdaniem naszych Czytelników

15 Mar 2023, 12:50

Komentarz dodany przez xxx: Na pompie jest napisane ile prądu zużywa. Po co robić o tym cały artykuł?

Gość Marvin

23 Jan 2023, 07:43

Gadanie czysto teoretyczne dom 2007 rok 160 m2 temperatura w domu 23 stopnie i zużycie od początku okresu grzewczego 2500kw nie wiem z ład biorą te wyliczenia śle na pewno z kosmosu jeszcze posiadam rekuperacja co tez wpływy na zmniejszenie strat

Gość Krzychu

28 Sep 2022, 22:53

Tytuł ile prądu zużywa pompa ciepła a on pisze przez pół artykułu o tym jak działa pompa i to jeszcze z błędami. Zużycie podaje w złotych - przecież cena energii się ciągle zmienia więc to bez sensu.

09 Jul 2022, 06:24

Ile prądu zużywa pompa ciepła? Przedstawiamy wyliczenia   Powietrzna lub gruntowa pompa ciepła pobierają energię elektryczną, potrzebną do prawidłowej pracy instalacji grzewczej. Im większa będzie wydajność działania, tym niższy pobór energii elektrycznej. Na koszt ...

Gość MK7

06 Jul 2022, 23:36

Stary dom, 200m2, zużycie za pół roku 3000kWh z ciepłą wodą

04 Jul 2022, 21:12

3 godziny temu, Gość Krzysiek napisał: Miałem pope ciepla maskę zimno w domu  Trzeba było maskę zdjąć, bo to ona ciepła do popy nie dopuszczała. I ciepłe gacie na pope założyć.

Gość Krzysiek

04 Jul 2022, 17:18

Miałem pope ciepla maskę zimno w domu niedaje rady musiałem spwrotem piec zaistalowc produ dużo wzięła 2200kw za miesiąc a ciepla w domu prz -10 w domu było 13 stopni masakra odradzam pome jak macie grzejniki

Gość Robert

04 Jul 2022, 17:11

To Wszystko to kłamstwo ile pompa bierze produ bierze bardzo dużo koszty som kosmiczne pompa ciepla ma ses jak budowany jest budynek enrgo oszczeny i podłogowa grzejniki niema szas i starsze budynki

28 Jun 2022, 07:36

Ci co użytkują, też tutaj są. Problem w tym, że części z nich nie chce się już pisać. Jak coś od X lat działa i to dobrze, to o czym tu pisać?  

Gość Normalny

27 Jun 2022, 14:48

Zastanawiam się dlaczego na tym forum udzielają się głównie ludzie, którzy nie mają pomp ciepła i pewnie nigdy ich mieć nie będą..... to takie polskie nic nie wiem, ale jestem największym ekspertem.... Użytkującym na co dzień pomp życzę ciepła i komfortu...

06 Jun 2022, 19:15

12 minut temu, Gość Jk napisał: Niech Pan piszący artykuł wróci do szkoły podstawowej. Może nauczy się nie których podstawowych praw fizyki. Ty nawet nie znasz zasad pisowni języka, którego uczyłeś się od mamy. "Niektórych" - piszemy łącznie.

Gość Jk

06 Jun 2022, 19:01

Niech Pan piszący artykuł wróci do szkoły podstawowej. Może nauczy się nie których podstawowych praw fizyki.

Gość Lech

06 Jun 2022, 04:23

Ja tam pogodzę wszystkich, ( No może oprócz tych wszystkich co palą wszystkim :) będzie gaz, będzie pompa i będzie fotowoltaika i ogrzewanie podłogowe, co będzie bardziej ekonomiczne i wygodne dla mnie, będę tego używał! Krzyczących o kosztach odrazu uprzedzę, w trumnie ...

05 Jun 2022, 20:28

26 minut temu, Gość Kazio napisał: Zapłaciłem 3350 zl za caly rok za gaz Jakie były ceny na fakturze?

Gość Kazio

05 Jun 2022, 20:01

Zapłaciłem 3350 zl za caly rok za gaz. Dom 110m. Więc pompa nigdy mi się nie zwróci

Gość Gość

03 Jun 2022, 15:41

Przeprowadziłem się na wieś z Trójmiasta, na obecną chwilę tylko ogrzewanie drewnem, mam ogrzewanie propanem i kopciucha,kopciuch grzeje w ciągu dnia drewnem w nocy gaz ,gdybym chciał grzać samym gazem propan to w sezonie 10000 zł jak nic znika z kieszeni, obecnie planuję kupič ...

Gość Rafał

02 Jun 2022, 19:07

4500zl?:))) a w którym roku? Od 7mou miesięcy gaz na giełdzie jest w średniej cenie 750zl a w marcu tamtego roku był po 250zl:) i nie jest to efekt wojny. Życzę powodzenia... jeśli z tego 4500 zrobi się jedynie 12tys to będzie baaaardzo optymistycznie albo PGNiG ogłosi upadłość ...

Gość Grzegorz

02 Jun 2022, 13:19

Gość Kamil jakie 10 tyś zł to chyba za 600m2 A gaz 4500 no jasne widać lobby gazowników już są na forum HAHA

Gość Kasia

02 Jun 2022, 12:07

328m2 dom WT2021 - pompa ciepła Alpha Innotec gruntowa inverter - 100% podłogówka, zużycie 4200 kwh za cały rok od 19 kwietnia 2021 do 19 kwietnia 2022. W Mojej taryfie G13 - mam średnio w całości zużycie 75% w nocnej taryfie co w rachunkach daje mi 42 gr za 1 kwh. Czyli zusammen 1764 ...

02 Jun 2022, 09:01

Piłeś - nie pisz...

Gość Kamil

02 Jun 2022, 08:34

Przy obecnych cenach za prąd i gaz, pompa wychodzi około 130% drożej niż gaz, moje rachunki za gaz przy zużyciu 22,000 kW gazu to okolo 4500zł rocznie. Pompa wyjdzie około 10000tys zł. I będę miał zimno w domu.

Gość

01 Jun 2022, 20:10

Witam mam pompę firmy es energy save . Polecam dom 80 m w podłogówce najtańsze ogrzewanie domu i wody ciepłej

Gość Robert

01 Jun 2022, 07:12

Witam. Mamy pompe ciepla Panasonic 9 kw. Dom 120m2 , ogrzewanie 100% podlogowka, dobrze docieplony, okna trzy szybowe. Pompa zainstalowana na poczatku kwietnia 2022. Temp kwietniowe byly bardzo niskie, w nocy ponizej zero. Zuzycie pradu za uzytkowanie pompy ciepla w ciagu jednego miesiaca ...

30 Dec 2021, 14:57

Romek, jaki masz budynek, jak ocieplony, jaka pompa i ile zużywa energii na rok       he, he, ciekawe, czy otrzymam odpowiedź

Gość Romek

29 Dec 2021, 21:20

Te wszystkie porównania to oszustwo białych kołnierzyków którzy na tym zarabiają. Pompa ciepła = najdroższe ogrzewanie w domu.

23 Dec 2021, 23:35

Na pomorzu też się poli w piecu a nie pali?Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Gość Janusz bochinski

23 Dec 2021, 21:13

Kłamstwo.pompa ciepła to nieporozumienie.Ma m pompę ciepła.Cztery odwierty po sto metrów Pompa 16 Kw Dom 250 m.18000 Kw / osiemnaście tysięcy.Temperatura dolna 12 stopni .I co?Fotovoltaika Ok.Tylko gdzie to słońce .Mieszkam w trojmiescie.Wracam do polenia w piecu.Wszystkim co mi wpadnie ...

Gość Pl

24 Nov 2021, 22:35

Niestety zapowiedziane pidwyzki 17% rocznie przez najblizsze 10 lat nie prognozuja dobrze dla pomp ciepla, jedynie z fotowoltaika jest sens inwestowac.., ale znow koszt idzie w gore   Czytam, ze 4MWh wystarczaja na cale gospodarstwo w pompa, a ja dla 5 osobowej rodziny oplacam co ...

Gość Czytalnik

16 Nov 2021, 11:01

Informacje dla sceptyków: Mam pompę ciepła gruntową. Całkowite roczne zużycie prądu 4,07MWh. Tj. ogrzewanie domu, ciepłej wody i przyrządzanie posiłków (płyta indukcyjna, podwójny piekarnik) w tym zużycie energii na pranie, suszenie, lodówka i światło. Mam również panele ...

19 Oct 2021, 20:10

7 godzin temu, Gość Marek napisał: życie tez jest założeniem ale trzeba jakoś planować. dzis fakty sa takie, że prąd jest już drogi i trudno by znacznie wzrósł. za to gaz był wstrzymywamy i ceny będa uwalnianie. nie mówiąc już o ekogroszku. 5 ton po 1200 = ...

Gość Zszokowana cenami gazu

19 Oct 2021, 19:45

Po podwyżce gazu ziemnego o 173% to raczej ogrzewanie gazowe stało się luksusem. Kosztem jest założenie, ale użytkowanie może okazać się tańsze.

Gość Marek

19 Oct 2021, 12:27

życie tez jest założeniem ale trzeba jakoś planować. dzis fakty sa takie, że prąd jest już drogi i trudno by znacznie wzrósł. za to gaz był wstrzymywamy i ceny będa uwalnianie. nie mówiąc już o ekogroszku. 5 ton po 1200 = 6 tysiaków. nie ma opcji, by w takim klimacie nie rosła ...

16 Oct 2021, 11:32

Wszelkie kalkulacje i wyliczenia radzę na razie zostawić w spokoju. Bo dzisiaj mogą być prawdziwe, ale tylko do jutra. Przy tej inflacji, niepewności na rynkach i skokowych wzrostach cen, to jest już wróżenie, a nie wyliczanie. 

16 Oct 2021, 11:32

2 godziny temu, Gość RYSZARD napisał: Pompa to luksusowe ogrzewanie. Dla mnie. Jak dla Ciebie, to żyj w luksusie... albo marz o życiu w luksusie... marzenia - dobra rzecz...

16 Oct 2021, 09:01

Ze swoim zdaniem jest jak ze śpiewem, każdy może, ale nie każdy musi tego słuchać. Po 18 latach mieszkania i ogrzewania domu prądem bez XIX wiecznego układu wodnego do ogrzewania (co) inwestycja w gaz i taką instalację jeszcze była by bardziej kosztowna niż ogrzewanie elektryczne. ...

Gość RYSZARD

16 Oct 2021, 08:54

Każdy ma własne zdanie. Pompa to luksusowe ogrzewanie. Dla mnie.

16 Oct 2021, 08:40

10 godzin temu, Gość Andrzej napisał: Pompa ciepła wraz z rekuperacją to wygoda a nie ekonomia. Koszt pompy plus reku zwraca się gdzieś po 60 latach wp porównaniu z gazem, nie liczę tutaj kosztów serwisu który jest obowiązkowy. Ale zważywszy na kierunek marszu ...

16 Oct 2021, 08:17

9 godzin temu, Gość Andrzej napisał: Pompa ciepła wraz z rekuperacją to wygoda a nie ekonomia Bardzo celna uwaga!!! 9 godzin temu, Gość Andrzej napisał: Koszt pompy plus reku zwraca się gdzieś po 60 latach wp porównaniu z gazem A ...

Gość Andrzej

15 Oct 2021, 22:38

Pompa ciepła wraz z rekuperacją to wygoda a nie ekonomia. Koszt pompy plus reku zwraca się gdzieś po 60 latach wp porównaniu z gazem, nie liczę tutaj kosztów serwisu który jest obowiązkowy. Ale zważywszy na kierunek marszu świata to jest nieuniknione.

Gość BOGUŚ

14 Oct 2021, 20:26

Załóżmy filtry na kominy takie które spełniają normy i po sprawie

13 Oct 2021, 15:48

1 godzinę temu, Gość mirek napisał: Nie ma odwrotu od pomp.    To samo mówili kiedyś o Unii. Że nasze miejsce tylko w Europie. A tu się nagle okazuje, że niekoniecznie.

Gość mirek

13 Oct 2021, 14:24

Nie ma odwrotu od pomp. rozumiem wszystkich tu komentujacych ekspertów, bo polak wie najlepiej, zna sie na wszystkim ale prawda jest taka, ze pompa daje szerego korzysci w porownaniu do pieca. nie wspominam juz o syfie, ktory sie z tego pieca wydobywa (a mowie to z autopsji, bo sam ma pompe ...

12 Oct 2021, 10:52

1 godzinę temu, Budujemy Dom - podstawa domu napisał: Rozumiem, że to pytanie retoryczne? Dla jednego 8 tys., dla drugiego 50 tys. zł. Nie to pytanie o stosowany język i dookreślone sformułowanie, po co pisać papkę która nic nie wnosi?    PS To ...

12 Oct 2021, 09:47

21 godzin temu, gawel napisał: ile to jest sporo? Rozumiem, że to pytanie retoryczne? Dla jednego 8 tys., dla drugiego 50 tys. zł.

11 Oct 2021, 13:31

1 minutę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Koszt pompy ciepła + koszt instalacji PV+ montaż = suma końcowa na fakturze. Teraz pytanie, czy to sporo? Otóż to - jedni rozliczą sobie inwestycję w odliczeniach, dostaną dotację i od tej sumy odejmą różnicę ...

1 godzinę temu, gawel napisał: ile to jest sporo? Koszt pompy ciepła + koszt instalacji PV+ montaż = suma końcowa na fakturze. Teraz pytanie, czy to sporo? Otóż to - jedni rozliczą sobie inwestycję w odliczeniach, dostaną dotację i od tej sumy odejmą różnicę ...

11 Oct 2021, 12:06

56 minut temu, Budujemy Dom - podstawa domu napisał: To przecież dotyczy każdego nowoczesnego źródła ciepła, ale też np. rekuperacji. Żeby w przyszłości oszczędzać, trzeba najpierw sporo zainwestować.    ile to jest sporo?

11 Oct 2021, 11:09

To przecież dotyczy każdego nowoczesnego źródła ciepła, ale też np. rekuperacji. Żeby w przyszłości oszczędzać, trzeba najpierw sporo zainwestować.   

Gość Emeryt

10 Oct 2021, 14:43

Ceny pomp ciepła dalej są bardzo wysokie chociaż od kilkunastu lat systematycznie spadają bez dofinansowania i odpowiedniej polityki cenowej prądu ludzie zawsze będą szukać alternatywy .Jak przekonać emeryta który ma 1.5 tys 2 lub nawet 3 tyś na życie mieszka w nie ocieplonym budynku ...

Gość Wiciu

08 Oct 2021, 09:01

Mam 65 lat dom jednorodzinny wolno stojący, koszt pompy to około 30 - 40 tyś. Teraz za ogrzewanie gazem płacę około 400 zł.na dwa miesiące to jast 2400 rocznie, sam zwrot kosztów zakupu pompy to 15 lat mojego ogrzewania a gdzie koszty prądu zużytego przez pompę, serwisu, to kolejne ...

07 Oct 2021, 08:29

2 godziny temu, Gość Yaho napisał: Sama modernizacja to nieźle koszty. Dobra pompa 40k, wymiana na podłogówkę z 50k, fotowoltaika pod pompę z 45k i 150k się uzbiera jak nic. A i rekuperacja jeszcze z 50k. Za taki pieniądz to 25 lat gazem będę ogrzewał i w majtkach ...

Gość Yaho

07 Oct 2021, 06:23

Sama modernizacja to nieźle koszty. Dobra pompa 40k, wymiana na podłogówkę z 50k, fotowoltaika pod pompę z 45k i 150k się uzbiera jak nic. A i rekuperacja jeszcze z 50k. Za taki pieniądz to 25 lat gazem będę ogrzewał i w majtkach chodził po domu.

Gość Sts

06 Oct 2021, 20:23

Prąd może ji kosztuje 0,66zł/kWh jednak drugie tyle kosztuje rzesył 1 kWh. Omyłka cz oszustwo?

Dnia 2.10.2021 o 08:59, Gość Naukowiec napisał: A od kiedy to pompa wykorzystuje konwertuje zużyty prąd na ciepło? Prąd idzie na sprężarkę więc na 1kW zużycia pompa musi przepompować 4kW ciepła przy COP 4 a nie 3kW jak autor napisał. W trybie ogrzewania ...

Gość Analiza

05 Oct 2021, 09:38

Hmmm, to przy ogrzewaniu kominkowym z DGP jestem tańszy. Na 100m2 powierzchni użytkowej i uzyskanej, stałej temperaturze 22+23°, zużywam na sezon 4m³ drewna i koszt mam ok. 1000zł/sezon. Koszty instalacji znacznie niższe. I niestraszny mi brak prądu. Jednakże, skoro pompa ciepła, ...

Gość Karol Szymański

04 Oct 2021, 19:39

A ja jestem na etapie zakupu pompy i ten tekst jest dla mnie ok. trudno by autor napisał tu pracę dyplomowa a tak chyba niektórzy oczekują. Musi upraszczac i to jest normalne. my Polacy, to kiedyś na autach, a teraz na pompach ciepła znamy się najlepiej. No i ten pozytywny post o ekogroszek ...

Gość Greg24

04 Oct 2021, 17:44

Bzdury. Ciekawe skąd autor wziął ceny kWh dla różnych źródeł ciepła. Z autopsji wyliczyłem że ekogroszek z podajnikiem (a tylko taki można teraz rozważać) to 12-14gr/kWh. Gaz ziemny 16gr/kWh. Prąd to prawie 70gr/kWh. Przy COP=3,5 dla większości docieplonych domów daje 15gr/kWh. ...

Gość Zlazou

04 Oct 2021, 10:09

Następny lobbing jak z solary i fotowoltaika

Gość Inżynier energetyk

04 Oct 2021, 09:23

Nasi rządzący stawiając w owczym pędzie na masowe instalowanie pomp ciepła nie biorą pod uwagę b. ważnego problemu. Polska nie leżyw obszarze basenu można Śródziemnego. Z tego powodu, że o dkilku lat mamy cieplejsze zimy, to nie znaczy, że nie pojawią się dni gdzie temperatura ...

Gość Sdf

03 Oct 2021, 19:59

Bajki dla dorosłych

Gość grucha

03 Oct 2021, 19:13

A jak się ma instalacja pompy ciepła / klimatyzacji powietrznej do tej na wodę ? I jeszcze te obleśne grzejniki wszędzie tylko zabierające miejsce - nie lepiej założyć mini split ? Jak ktoś nie lubi mieć na ścianie pudełka to przecież można w suficie założyć kasetony

03 Oct 2021, 15:19

1 godzinę temu, Gość Tratatata. napisał: Mój znajomy zima miał rachunek 2000 za 2miesiace...   To cienko. Jeden gość miał rachunek za 1 kolację z knajpy na ponad 4300 zł

Gość Tratatata.

03 Oct 2021, 14:14

Mój znajomy zima miał rachunek 2000 za 2miesiace...

03 Oct 2021, 09:15

1 godzinę temu, gawel napisał: Uku a może zamiast umieszczać pompę na grzejnikach lepiej umieścić ją na bloczkach fundamentowych lub stelażu? Proponowane przez Ciebie rozwiązanie jest bez sensu jakby umieszczać balie na 3 pralkach automatycznych aby się nie kiwała.    Musi ...

03 Oct 2021, 07:40

9 godzin temu, Gość Gość napisał: Pompa ciepła może być na grzejnikach tylko trzeba je zwiększyć i będzie git nieuki Uku a może zamiast umieszczać pompę na grzejnikach lepiej umieścić ją na bloczkach fundamentowych lub stelażu? Proponowane przez Ciebie ...

Gość Gość

02 Oct 2021, 21:51

Pompa ciepła może być na grzejnikach tylko trzeba je zwiększyć i będzie git nieuki

Gość Ja

02 Oct 2021, 19:59

Dokładnie was z tym opisem powaliło

Gość Ciekawy

02 Oct 2021, 14:49

A gdzie porównanie kosztów inwestycji w standardzie WT2014, 2017 i 2021. Gdzie koszt pompy? Gdzie informacja o kosztach serwisowania i przeglądów. Gdzie koncowa analiza calkowitego kosztu kWh w perspektywie 20 kolejnych lat? Co, nie chce sie? Już tak kolorowo nie jest?

Gość Pompa ciepła

02 Oct 2021, 12:33

Baranki proponuję zamieszkać w jaskini i rozpalić ognisko. Ciemnogród. Tyczy się przeciwników pomp ciepła

Gość Marek Ekodom-OZE Warszawa

02 Oct 2021, 11:57

Proszę Państwa! Ja używam piec elektryczny i w ubiegłym roku zużyłem 4000 kWh na dom 160 M2. Tajemnicą jest nie to czy pompa czy piec lecz to jaki mamy ocieplony dom i jak rozwiązane grzejniki w pokojach Także niech nikt nie pisze bredni podpierając się wywodami firm produkujących ...

Gość Grażyna Rzepniewska

02 Oct 2021, 09:51

Mam pompe Daikin 8 kw od 2 lat, ogrzewanie podlogowe i w sypialniach grzejniki. Zima tego roku byla mroźna, od lutego wiec zwiększyłam opłatę miesieczna z 200 zl na 300 zl do czerwca i po odczytaniu licznika, nie placilam za lipiec. Koszt caloroczmy ogrzania domu i cieplej wody to 2000 ...

Gość Pio

02 Oct 2021, 09:42

Dobre pytanie. Jaki jest koszt pompy? Ile kosztuje coroczny serwis?

Gość Naukowiec

02 Oct 2021, 08:59

A od kiedy to pompa wykorzystuje konwertuje zużyty prąd na ciepło? Prąd idzie na sprężarkę więc na 1kW zużycia pompa musi przepompować 4kW ciepła przy COP 4 a nie 3kW jak autor napisał.

Gość Tom

02 Oct 2021, 08:58

A jaki jest współczynnik COP zimą przy tem.--5C.?

Gość Sebastian

02 Oct 2021, 08:30

Dlaczego nikt nie wspomina o tym że w kazdej pompie ciepła zamontowana jest zwykła grzałka elektryczna 1200 kwh . Dlaczego i po co ona tam jest ? :)))

Gość SJ

02 Oct 2021, 08:30

Każdy dom i każdy użytkownik jest inny, jeden ma nowoczesny dom szczelne okna i grzeje do 22st ma wszędzie podłogowe ogrzewanie to będzie tanio. Drugi ma dom nie modernizowany wszędzie kaloryfery dobrane na 60st okna niby nowe a wieje oknami i 24stopnie w domu to cokolwiek by nie założył ...

Gość Gsdfg

02 Oct 2021, 08:14

Najtańsze to tylko na ulotce w rzeczywistości koszt pompy bardzo duży co już się przekłada że za to ciepło zapłaciliśmy bardzo wysoką cenę. Dodatkowo za miesiąc przeciętnie płacimy ok 5 tys. rocznie . Nie polecam to pic na wodę.

Gość Juri

02 Oct 2021, 08:06

No cóż , kpimy z tego czego nie znamy . Ja jestem użytkownikiem pompy ciepła od dwóch lat i nie zamieniłby jej na nic innego. Odziwo, koszty za co i cwu spadły o 50% w stosunku do ogrzewania ecogroszkiem. Nie wspomnę o bezobsługowości . Ważne żeby dobrać odpowiednią pompę ,nie ...

Gość Dadi

02 Oct 2021, 07:28

Właśnie przez tydzień -20 i licznik się urwie ,a w pięknym salonie trzeba będzie rozpalić ognisko. Ceny prądu będą szły w górę i serwis takiej pompy też kosztuje.

Gość Jacek

02 Oct 2021, 06:56

Jestem na etapie wymiany pieca węglowego na pompę ciepła. Mam dom docieplony grzejniki na ścianie dom 220m2 Pompa będzie zamontowana 12kw Mam zamontowane fotowoltaiczne panele 3 kw 4lata . Ciekawy jestem ile kosztować mnie będzie ogrzewanie w zimie.

Gość Sceptyk

02 Oct 2021, 06:48

Już widzę takie niskie koszty jak na dworze jest - 20 stopni a musisz podgrzać wodę do 55 stopni. Licznik za prąd to chyba się ukręci z szybkości

Gość Robil

02 Oct 2021, 06:42

Kup sobie versati COP powyżej 5 jakość też 5 a cena smiech

Gość Inżynier

02 Oct 2021, 06:35

Ale bzdury. Dawno czegoś takiego nie czytałem. Dlaczego nikt nie napisał o dużych kosztach zakupu pompy i drogim serwisie, który po kilku latach już jest potrzebny.

02 Oct 2021, 06:31

Pompa ciepła działa zupełnie inaczej niż elektryczny kocioł lub grzejnik. Jak to możliwe, że zużywa nawet 5 razy mniej prądu niż oddaje ciepła do budynku? Ile prądu musi ona zużyć, żeby ogrzać typowy dom? I co najważniejsze - ile ten prąd będzie kosztować?   Pełna ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły