Kto powinien szczególnie rozważyć instalację ogrzewania podłogowego?

Kto powinien szczególnie rozważyć instalację ogrzewania podłogowego?

Instalacja ogrzewania (a także chłodzenia) podłogowego kiedyś była oznaką luksusu oraz wyższego standardu technicznego budynku. Dziś to powszechna technologia stosowana do zapewnienia komfortu cieplnego w różnych budynkach, nie tylko domach jednorodzinnych.

Możliwość jej wykorzystania także w okresach letnich, do chłodzenia budynku, jest nie lada gratką w sytuacji, gdy decydujemy się na wyposażenie naszej kotłowni w urządzenia, które nie tylko potrafią grzać, ale także chłodzić, np. pompy ciepła z opcją chłodzenia, tzw. rewersyjne. W dobie wysokich cen paliw stałych, gazu oraz prądu coraz częściej sięgamy po rozwiązania OZE, które podnoszą energooszczędność budynku, dbając jednocześnie o nasze bezpieczeństwo finansowe. Instalacja ogrzewania podłogowego (także ściennego i sufitowego) to system grzewczy, który można zasilać niską temperaturą, uzyskując przy tym komfort cieplny.

Dziś instalacje podłogowe zasilane są temperaturą niewiele przekraczającą 30°C. Taka sytuacja tworzy doskonałe warunki do wzajemnej współpracy z pompami ciepła. Dzięki dużej masie betonu, stanowiącej nieodzowną konstrukcję instalacji ogrzewania podłogowego, mamy gotowy bufor umożliwiający zmagazynowanie dużej ilości ciepła wyprodukowanego przez pompę. Pozwala to zaoszczędzić na wyposażeniu kotłowni w drogie oraz zajmujące dużo miejsca zbiorniki do magazynowania ciepła, tzw. bufory. Dlatego ten rodzaj instalacji powinny wybrać zarówno osoby budujące nowe domy, jak i wykonujące termomodernizację istniejących budynków, decydujące się na zastosowanie pomp ciepła jako głównego źródła ogrzewania i chłodzenia.

Mariusz Choroszucha
Dyrektor Wsparcia Technicznego Grupy KAN
fot. otwierająca: KAN

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz