Czy pompa ciepła może współpracować z grzejnikami?

Czy pompa ciepła może współpracować z grzejnikami?

Pompa ciepła najbardziej efektywnie współpracuje z niskotemperaturowymi emiterami ciepła takimi jak popularne w naszym kraju ogrzewanie podłogowe. Takie rozwiązanie najczęściej wybierane jest w przypadku nowych inwestycji, ale przy modernizacji starszego domu, w którym chcemy obniżyć koszty ogrzewania, nie zawsze jest to możliwe.

Bardzo rzadko zdarza się, że wcześniej na całej powierzchni zamontowane zostało ogrzewanie podłogowe spełniające wymagania nowoczesnej pompy ciepła. Jeśli tak, wystarczy odpowiednio wyregulować system. Gdy jednak dom nie ma takiego systemu, a inwestor chciałby zainstalować ogrzewanie podłogowe, czekają go bardzo wysokie koszty związane z remontem - zerwanie starych posadzek, montaż ogrzewania i nowych podłóg itd. Dlatego niewiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Jest kilka równie efektywnych możliwości, ale wszystko zależy od "stanu wyjściowego".

Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie istniejących grzejników (o ile są one dobrej jakości i klasy), przesunięcie ich do innych pomieszczeń oraz zakup nowych. W takim przypadku należy zacząć jednak od analizy stanu wyjściowego. Jeśli obecny system grzewczy działa na zasilaniu 75°C, a chcemy obniżyć temperaturę do 55°C, to oznacza, że musimy zastosować ok. dwukrotnie większe grzejniki. W tej sytuacji trzeba zacząć od inwentaryzacji istniejących grzejników, ocenić, gdzie można je przesunąć, a gdzie trzeba dokupić nowe. Aby ułatwić inwestorom dobór odpowiednich grzejników, pomocna będzie specjalna aplikacja opracowana przez ekspertów - Purmo Calculator, która pomoże obliczyć jakie grzejniki dla danej mocy potrzebujemy w danym pomieszczeniu.

W sytuacji kiedy potrzebujemy "mocniejszych" rozwiązań warto zastanowić się nad zastosowaniem nowego, innowacyjnego grzejnika Ulow-E wprowadzonego ostatnio do oferty marki Purmo. Dzięki specjalnej konstrukcji z dodatkowym wymuszeniem konwekcji przepływu wewnątrz grzejnika zwiększy on wydajność cieplną nawet o 60% w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami. Kiedy musimy jednak zwiększyć moc grzewczą dwu- czy trzykrotnie i nie mamy miejsca w domu na tak duże grzejniki, lub gdy chcemy, aby ogrzewanie podłogowe i "grzejnikowe" pracowało z tą samą niską temperaturą wody w instalacji, warto sięgnąć po klimakonwektory, np. Vido S2. Efektywnie ogrzeją pomieszczenie oraz mogą zapewnić także jego chłodzenie (podłączone do pompy ciepła) w upalne dni.

Piotr Krzemiński
Menedżer działu technicznego wsparcia sprzedaży Purmo
fot. otwierająca: Purmo

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz