Ogrzewanie podłogowe - idealne rozwiązanie do każdego domu!

Ogrzewanie podłogowe - idealne rozwiązanie do każdego domu!

W obliczu zmieniającego się klimatu i rosnącej świadomości ekologicznej, ogrzewanie podłogowe wyłania się jako przyszłościowa odpowiedź na potrzeby nowoczesnego budownictwa. Zapewniając równomierny rozkład ciepła i komfort użytkowania, staje się coraz bardziej pożądane przez inwestorów.

Współpraca ogrzewania podłogowego z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, takimi jak gazowe kotły kondensacyjne i pompy ciepła, zapowiada rewolucję w domowych systemach ogrzewania.

Oto dlaczego "Przyszłość należy do podłogówki" - technologia ta nie tylko odmienia nasze domy, ale również wpisuje się w szeroko zakrojone strategie ekologiczne i energetyczne Unii Europejskiej, zmierzające do efektywniejszego i bardziej zrównoważonego wykorzystania zasobów.

W niniejszym artykule przyglądamy się, jak ogrzewanie podłogowe, od łazienek po całe domy, rewolucjonizuje postrzeganie komfortu cieplnego i jakie ma to znaczenie dla przyszłości naszego budownictwa.

Przyszłość należy do podłogówki

Ogrzewanie podłogowe ma sporo zalet, z których najważniejszą jest korzystniejszy dla człowieka rozkład temperatury w ogrzewanych w ten sposób wnętrzach. W wariancie wodnym wyjątkowo dobrze współpracuje z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, czyli gazowymi kotłami kondensacyjnymi i pompami ciepła. A te ostatnie staną się wkrótce w Europie podstawowymi urządzeniami grzewczymi w budownictwie jednorodzinnym.

Coraz więcej inwestorów chce mieć w domu ogrzewanie podłogowe, przynajmniej w łazienkach. Jego popularność rośnie i to nie tylko z tego powodu, że mało kto lubi stawać bosą stopą na zimnej posadzce po wyjściu z gorącej kąpieli. Podłogówce sprzyja również zainicjowana przez Unię Europejską rewolucja w ogrzewnictwie. Pompa ciepła, która ma być na naszym kontynencie głównym urządzeniem grzewczym, lepiej współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, niż z grzejnikami.

Kiedy podłoga grzeje?

Ogrzewanie podłogowe to najbardziej rozpowszechniony rodzaj ogrzewania płaszczyznowego. Elementem grzejnym jest tu podłoga, w innych wariantach mogą być nim ściany czy sufit.

W praktyce występuje w dwóch rodzajach: jako ogrzewanie wodne i elektryczne. W pierwszym, w jastrychu zatapia się pętle rur z tworzywa lub miedzi. Woda, podgrzana przez kocioł albo pompę ciepła, płynąc przez nie przekazuje ciepło do jastrychu, który ogrzewa pomieszczenie. W wariancie elektrycznym zamiast rur z wodą mamy pętle przewodów oporowych, które nagrzewają się wskutek przepływu prądu. Pod względem wykonawczym i eksploatacyjnym te instalacje są zupełnie różne, jednak efekt ich pracy jest taki sam - podłoga grzeje, choć delikatnie.

Dowiedz się więcej o ogrzewaniu podłogowym ➡️ Jak dobrze wybrać ogrzewanie podłogowe?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: PIPELIFE

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz