PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Ogrzewanie podłogowe / płaszczyznowe

Jak dobrze wybrać ogrzewanie podłogowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut

Równomierny rozkład temperatury, energooszczędność i automatyzacja - nowoczesne systemy ogrzewania podłogowego zapewniają nam komfort cieplny przez cały rok. Choć dawniej stosowano je tylko w nowo powstałych budynkach, dziś wiemy, że można je zamontować także na istniejącym podłożu, bez konieczności kucia podłogi. Pozostaje wybór odpowiedniego systemu. Jak go dobrze wybrać?

Efektywne ogrzewanie dużych powierzchni jest sporym wyzwaniem dla współczesnego budownictwa. Jednym z rozwiązań, które na przestrzeni ostatnich lat mocno zyskało na popularności, jest ogrzewanie podłogowe.

Przemawia za nim m.in. wygoda użytkowania, praktyczność oraz energooszczędność. O wyborze odpowiedniego systemu przesądzają nie tylko koszty inwestycyjne, ale także możliwości projektowe i aranżacyjne.

Inteligentne systemy ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego, spełniające warunki nawet najbardziej wymagających realizacji, wpisujące się w koncepcję zrównoważonego budownictwa, można znaleźć w ofercie firmy Uponor.

Jakie są zalety ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe przez wiele lat było uważane za odpowiednie jedynie do nowobudowanych obiektów. Wynikało to przede wszystkim z kosztów związanych z koniecznością wprowadzania wielu zmian, jak np. kucie podłóg, ale także z ograniczeń montażowych, np. za niskich pomieszczeń lub drewnianych stropów.

Dostępne dziś systemy zapewniają przede wszystkim minimalną wysokość instalacji, nawet do 1,5 cm, niewielką wagę oraz inteligentne sterownie, które zarządza komfortem cieplnym domowników. Jakie jeszcze korzyści wiążą się z zastosowaniem ogrzewania podłogowego?

  • Swobodne projektowanie - nowoczesne koncepcje architektoniczne wymagają zastosowania przemyślanych rozwiązań grzewczych, które będą komfortowe w użytkowaniu i energooszczędne podczas eksploatacji; ogrzewanie podłogowe umożliwia ich swobodne projektowanie.
  • Równomierny rozkład temperatury - jedną z kluczowych zalet ogrzewania podłogowego jest zapewnienie jednakowej temperatury w każdej części pomieszczenia. Dzięki temu eliminujemy powstawanie stref bardziej ciepłych i tych niedogrzanych, których wykluczenie, w przypadku tradycyjnych rozwiązań, bywa niemożliwe.
  • Pełna automatyzacja - inteligentne systemy umożliwiają wygodne i precyzyjne sterowanie temperaturą ogrzewania podłogowego we wszystkich pomieszczeniach w budynku. Sterowniki Uponor mogą zostać połączone z istniejącym już w budynku z systemem BMS.
  • Energooszczędność - ogrzewanie płaszczyznowe należy do rozwiązań niskotemperaturowych, dzięki czemu doskonale współpracuje z alternatywnymi źródłami ciepła, jak pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne.

Ponadto systemy Uponor, dzięki swojej wysokiej wydajności, spełniają wymagania najważniejszych, międzynarodowych certyfikatów zrównoważonego budownictwa, jak LEED, BREEAM czy DGNB.

System Uponor Minitec
System Uponor Minitec pozwala na montaż ogrzewania podłogowego bez konieczności skuwania poprzedniej warstwy podłoża

Systemy ogrzewania podłogowego Uponor

Szeroką gamę nowoczesnych systemów ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego, dzięki którym będziemy w stanie uzyskać komfort cieplny, znajdziemy w ofercie firmy Uponor, w tym rozwiązania, które mogą być wykorzystywane zarówno w instalacjach mokrych, jak i suchych.

Instalacje mokre

Minitec - system ogrzewania podłogowego o minimalnej wysokości

Dzięki jednej z najniższych na rynku wysokości konstrukcji, Uponor Minitec pozwala na montaż ogrzewania bez konieczności skuwania poprzedniej warstwy podłoża. Cała instalacja może zostać ułożona na istniejącym już jastrychu, stropie drewnianym czy płytkach, co istotnie przyspiesza inwestycję i obniża jej koszty.

Rozwiązanie to jest zatem przeznaczone przede wszystkim do obiektów remontowanych i modernizowanych. Odpowiednio skonstruowana mata, która jest samoprzylepna, nie tylko pozwala na bardzo szybkie ułożenie rur, ale też zapewnia prawidłowe rozprowadzenie naniesionej warstwy wyrównawczej i połączenie jej z podłożem.

Warstwa ta umieszczana jest nisko nad rurami grzewczymi 9,9 mm, dzięki czemu wysokość całej instalacji wynosi zaledwie 15-20 mm, co przekłada się na krótki czas nagrzewania i umożliwia szybką regulację przy niskich temperaturach wody grzewczej.

System Uponor Minitec
System Uponor Minitec

Uponor Tacker - izolacja cieplna i akustyczna w jednym

Uponor Tacker to system, który zapewnia nie tylko izolację cieplną, ale również akustyczną. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu w rozwiązaniu rolowanych płyt styropianowych wraz z wytrzymałą folią teksturowaną.

Ciepło rozprowadzane jest w systemie rurami z polietylenu sieciowanego PE-Xa, a ich elastyczność pozwala na komfortowy, jednoosobowy montaż. W systemie Uponor Tacker możliwe jest układanie pętli w meader i ślimak, a nadrukowana siatka rastrowa ułatwia zastosowanie odpowiedniego rozstawu rur.

Mocowanie jest możliwe zarówno przy pomocy spinek, jak i szyny mocującej, zapewniającej solidne przytwierdzenie rur grzewczych o średnicach 14-20 mm.

Moment sklejania foli teksturowanej panelu Uponor Tacker
Moment sklejania foli teksturowanej panelu Uponor Tacker

Uponor Klett - szybki i prosty montaż bez użycia narzędzi

Uponor Klett to łatwy w instalacji i odporny na wycieki system ogrzewania i chłodzenia podłogowego do stosowania z wylewką na mokro (jastrychy cementowe i anhydrytowe).

Rozwiązanie bazuje na wykorzystaniu rur Klett fabrycznie owiniętych specjalną taśmą samomocującą (rzep), a rolowana płyta izolacyjna ze styropianu została wyposażona w samoprzyczepną warstwę wierzchnią, co pozwala na dokonywanie zmian w rozstawieniu rur w dowolnym momencie.

Taśma zapewnia maksymalną siłę mocowania. Nadrukowany wzór siatki 100 mm x 100 mm ułatwia montaż rur w odpowiednich rozstawach - wystarczy odkleić rurę i przymocować ją ponownie do płyty.

Prace instalacyjne nie wymagają użycia narzędzi i są mało pracochłonne, dzięki czemu mogą być wykonywane przez jedną osobę i to w czasie krótszym o połowę w porównaniu do tradycyjnych systemów ogrzewania podłogowego, co przekłada się na istotne zmniejszenie kosztów inwestycji.

System Uponor Klett
System Uponor Klett

Uponor Nubos - ogrzewanie na macie montażowej

Uponor Nubos to system ogrzewania podłogowego, w którym rury mocowane są na macie z profilowanymi wypustkami, tzw. grzybkami. Są otoczone wylewką, dzięki czemu instalacja jest w pełni zabezpieczona przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Trzy rodzaje paneli pozwalają na dostosowanie ogrzewania do różnych typów wylewek, obszarów zastosowań i układów pomieszczeń, a dodatkowo przyspieszają montaż i istotnie ograniczają ilość odpadów. Możliwość precyzyjnego przycięcia maty sprawia, że rozwiązanie doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach o trudnej geometrii.

System obejmuje także dodatkowe elementy montowane w pobliżu szafek rozdzielaczowych i otworów drzwiowych. Warto podkreślić, że Uponor Nubos charakteryzuje się parametrami wysokiej jakości, które zapewniają całkowity transfer dostarczonej mocy cieplnej, dużą czułość sterownika i oszczędność energii.

Instalacje suche

Uponor Siccus - niewielka wysokość i niska waga

Cechą charakterystyczną systemu Uponor Siccus jest kompaktowość i niewielki ciężar. Dzięki temu możliwe jest stosowanie go nawet w budynkach o ograniczonym dopuszczalnym obciążeniu podłoża (np. na stropie drewnianym) bez konieczności usuwania starych podłóg.

Ogrzewanie podłogowe Siccus można układać na już istniejącym podłożu, a minimalna wysokość konstrukcji wynosi 50 mm. Ponadto jego zaletą jest gotowość do użycia go od razu po zamontowaniu, a sama instalacja jest dość szybka i wygodna w realizacji.

Rozwiązanie składa się z płyty styropianowej, płyty promieniującej, rur grzewczych oraz folii PE.

System Uponor Siccus
System Uponor Siccus

Uponor Classic - elastyczny, szybki i łatwy w instalacji

System ogrzewania podłogowego Uponor Classic jest uniwersalnym rozwiązaniem ogrzewania i chłodzenia podłogowego, odpowiednim do wszystkich rodzajów podłóg w nowych budynkach, zarówno mieszkalnych, jak i komercyjnych.

Zastosowanie siatki i wiązadeł ze stali zapewnia stały rozstaw rur zarówno w układzie poziomym, jak i pionowym. Różny rozstaw prętów (dwa warianty do wyboru) pozwala na indywidualne dopasowanie rozstawu rur do potrzeb grzewczych.

Dzięki oddzieleniu warstwy grzewczej od izolacyjnej system można z powodzeniem zestawiać z trwałymi materiałami izolacyjnymi, w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak salony samochodowe, zakłady produkcyjne, hale handlowe czy garaże.

Instalacje suche i mokre

Comfort E - elektryczne ogrzewanie podłogowe

Uponor Comfort E to elektryczne maty grzewcze zasilane prądem. Dzięki maksymalnie cienkiej, zszywanej macie kablowej, system ten może być instalowany również na istniejącym jastrychu, pod dowolnie wybranym rodzajem podłogi, bez obaw o kilkunastocentymetrowe zwiększenie wysokości.

Tym samym rozwiązanie doskonale sprawdza się w pomieszczeniach, w których z różnych powodów (zbyt mało miejsca na wylewkę, brak źródła ciepła w postaci np. pieca gazowego) nie można zamontować tradycyjnych, wodnych systemów ogrzewania podłogowego.

Comfort E jest łatwy w układaniu, a krótki czas nagrzewania zapewnia komfortowe warunki nawet najbardziej wymagającym użytkownikom. System nadaje się zarówno do suchej zabudowy, jak i do mokrej.

Źródło i zdjęcia: Uponor

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum