Pompa ciepła do domu - od czego zacząć i jak przygotować się do inwestycji?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Pompa ciepła do domu - od czego zacząć i jak przygotować się do inwestycji?

Poszukiwanie ekologicznych oraz energooszczędnych rozwiązań grzewczych bardzo często kieruje uwagę właścicieli domów na pompy ciepła powietrze-woda. Zainteresowanie takim rozwiązaniem to jednak dopiero pierwszy krok w całym procesie inwestycji. O czym pamiętać, o co zadbać i jak mądrze podejść do wyboru i montażu pompy ciepła w naszym domu, tak aby inwestycja służyła nam niezawodnie i efektywnie przez lata?

aktualizacja: 2023-12-04 12:46:49
Czego dowiesz się z artykułu?
 • Co o pompach ciepła należy wiedzieć?
 • Jak więc przygotować się do inwestycji?
 • Jaki typ pompy ciepła wybrać?
 • Jak obniżyć koszty zakupu i montażu pompy ciepła?

Co o pompach ciepła należy wiedzieć?

Aby świadomie zdecydować się na ogrzewanie budynku pompą ciepła, warto znać podstawowe cechy i zalety takiego rozwiązania. Najważniejsze z nich wymieniamy poniżej:

 • Pompa ciepła nie generuje żadnych odpadów lub spalin podczas pracy.
 • Pompa ciepła pracuje praktycznie bezobsługowo.
 • Pompa ciepła działa w oparciu o energię elektryczną - warto wybrać taryfę dwu- lub trzystrefową, aby ograniczyć koszty eksploatacji.
 • Im temperatura wody grzewczej niższa, tym efektywność pompy ciepła wyższa.
 • Pompa ciepła może współpracować zarówno z instalacją płaszczyznową (największa efektywność), jak i grzejnikami średniotemperaturowymi lub klimakonwektorami.
 • Pompa ciepła jest w stanie ogrzewać budynek nawet do -25°C na zewnątrz, a gdy nie generuje wystarczającej mocy grzewczej, może wspomagać się np. szczytowymi grzałkami.
 • Pompę ciepła można wykorzystywać zarówno do ogrzewania i chłodzenia budynku, jak i przygotowania CWU.

Jak więc przygotować się do inwestycji?

Oto kilka żelaznych zasad, którymi powinniśmy się kierować przy podjęciu decyzji o montażu pompy ciepła w swoim domu:

 • Wybierz markę z doświadczeniem na polskim rynku i zapoznaj się z warunkami gwarancji.
 • Skontaktuj się z doświadczoną firmą oraz sprawdź, czy jest ona Autoryzowanym Instalatorem danej marki pomp ciepła.
 • Zadbaj o jak najdokładniejsze dane do oszacowania zapotrzebowania na moc cieplną budynku (zużycie paliwa, konstrukcja i izolacja budynku, audyt energetyczny, projekt budowlany).
 • Wspólnie z instalatorem wybierz typ pompy: monoblok, split lub all in one - więcej o tym piszemy poniżej.
 • Pamiętaj o umowie na dostawę i montaż pompy ciepła.
 • Pamiętaj, aby odebrać od instalatora kartę gwarancyjną, w której będą wpisywane okresowe przeglądy.

Jaki typ pompy ciepła wybrać?

Decydując się na montaż pompy ciepła powietrze-woda, stajemy przed wyborem typu urządzenia. W ofercie Gree dostępne są urządzenia Monoblok, Split oraz All in One. Każde z nich posiada unikalne cechy i zalety, stąd - w zależności od potrzeb oraz warunków - każde z nich może się okazać najlepszym wyborem.

Urządzenia monoblok ze względu na kompaktową konstrukcję nie wymagają miejsca wewnątrz budynku oraz wykonania instalacji chłodniczej. Ich zakres temperatury wody grzewczej sięga nawet 65°C, przez co dobrze sprawdzą się nie tylko z instalacją płaszczyznową, ale również grzejnikami, czy klimakonwektorami. Przy wyborze tego typu urządzenia trzeba natomiast pamiętać o zabezpieczeniu instalacji wodnej przed zamarzaniem w przypadku np. długotrwałego zaniku zasilania. W tym celu wykorzystuje się awaryjne zasilanie pompki obiegowej (UPS), napełnia się instalację mieszaniną wody z glikolem, która zamarza w znacznie niższej temperaturze niż woda lub stosuje zawory bezpieczeństwa.

Pompa ciepła Gree Versati Monoblok
Pompa ciepła Gree Versati Monoblok

Modele typu Split (ang. "dzielone") zbudowane jest z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, stąd przed montażem należy zaplanować odpowiednie miejsce nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz domu. Pompy Versati Split posiadają szerszy zakres wydajności grzewczych (już od 6 kW) oraz w standardzie wyposażone zostały w zawór 3-drożny, przez co wykonanie instalacji CO i CWU jest prostsze i tańsze. Nie wymagają one również zabezpieczeń przed zamarzaniem wody w układzie.

Szczególnym rodzajem pomp split są pompy All in One. Zaletami wersji All in One jest zintegrowanie hydroboxa oraz zasobnika CWU w jednym wewnętrznym urządzeniu. Pozwala to znacznie ograniczyć wymaganą w budynku przestrzeń montażową. Cechuje się ono też najszerszym zakresem wydajności, przez co sprawdzi się zarówno dla małych, nowoczesnych budynków z niewielkim zapotrzebowaniem na moc cieplną, jak i obiektów dużych lub słabo zaizolowanych.

Pompa ciepła Gree Versati All in One
Pompa ciepła Gree Versati All in One

Bogata oferta rozwiązań gwarantuje zatem dobór odpowiedniego typu urządzenia praktycznie dla każdej inwestycji, warunków i wymagań.

Cecha Monoblok Split All in One
Sterowanie WiFi
Grzałki szczytowe CO
Klasa energetyczna A+++ (A7/W35)
Zakres temperatury zewnętrznej (CO) -25°C -25°C -25°C
Certyfikat Eurovent i Keymark
Zakres wydajności grzewczej 8,2-15,7 kW 6,0-15,5 kW 4,0-15,5 kW
Zakres wody grzewczej 65°C 60°C 60°C
Zwarta w jednym urządzeniu zewnętrznym konstrukcja    
Hermetyczna konstrukcja (brak instalacji chłodniczej)    
Konieczność zabezpieczenia przez zamarzaniem instalacji    
Wbudowany zawór 3-drogowy  
Wbudowany zasobnik CWU z grzałką szczytową    

Tabela 1 - Porównanie cech różnych typów pomp ciepła Versati

Jak obniżyć koszty zakupu i montażu pompy ciepła?

Zakup i montaż pompy ciepła jest związany z kosztem min. dwudziestu tysięcy złotych. Jest to zatem koszt stosunkowo wysoki i dla wielu osób może on stanowić duży problem. Obecnie istnieje jednak wiele programów proekologicznych, które umożliwiają uzyskanie atrakcyjnych dotacji na zakup i instalację pomp ciepła.

Są to dofinansowania zarówno dla właścicieli nowo powstałych budynków (program Moje ciepło), jak i tych modernizowanych (program Czyste Powietrze). Z dotacji mogą skorzystać także właściciele domów z mikroinstalacją fotowoltaiczną, którzy chcą zainwestować w urządzenia dodatkowe, takie jak m. in. pompy ciepła powietrze-woda (program Mój Prąd).

Celem wszystkich programów jest wsparcie finansowe dla ekologicznych źródeł ciepła, przy jednoczesnym uwzględnieniu ochrony środowiska. Inwestowanie w nowe technologie pozwala na skuteczniejsze kontrolowanie energii cieplnej w domu i zapewnia najwyższy komfort przez cały rok.

Sprawdź pełną ofertę pomp ciepła Gree Versati i postaw na nowoczesne i energooszczędne ogrzewanie na lata!

Więcej o dofinansowaniach do pomp ciepła Gree dowiesz się z naszego poradnika, który dostępny jest tutaj.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE