Kotły na paliwa stałe - czy to nadal dobry wybór?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kotły na paliwa stałe - czy to nadal dobry wybór?

W czasach, kiedy ekologia i oszczędność stają się kluczowymi wyznacznikami wyboru systemów grzewczych, kotły na paliwa stałe przeżywają swoistą renesans. Mimo pewnych wyzwań związanych z obsługą i negatywnych opinii, ich atrakcyjność ekonomiczna i niezależność od zewnętrznych dostaw energii przyciągają uwagę. Od tradycyjnych kotłów zasypowych, wymagających regularnego uzupełniania paliwa, po nowoczesne urządzenia z automatycznymi podajnikami, oferujące komfort przy minimalnym zaangażowaniu użytkownika – wybór jest szeroki. 

aktualizacja: 2024-03-14 08:56:37

W tym artykule zagłębimy się w świat kotłów na paliwa stałe, eksplorując ich zalety, ograniczenia, oraz kluczowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji. Skupimy się na różnorodności paliw, od węgla przez pelety po drewno, analizując ich dostępność, cenę i wpływ na wybór odpowiedniego modelu kotła.

Pod lupę weźmiemy również wymogi instalacyjne i eksploatacyjne, które są nieodzowne dla zapewnienia efektywnego i bezpiecznego użytkowania tego typu urządzeń.

Kotły na paliwa stałe

Tego typu kotły nie mają w ostatnich latach zbyt dobrej prasy. Wciąż jednak są cieszą się sporym zainteresowaniem, a ich atutem są niskie koszty eksploatacyjne.

Choć cały czas unowocześniane są przez producentów, pod względem pracochłonności obsługi zdecydowanie ustępują zarówno kotłom gazowym, jak i elektrycznym. To dlatego, że trzeba w nich uzupełniać paliwo. Dlatego najważniejszym kryterium wyboru takiego kotła jest sposób jego załadunku. W urządzeniach zasypowych trzeba to robić nawet kilka razy na dobę. Modele wyposażone w zasobnik i automatyczny podajnik, które dominują w sprzedaży, są znacznie wygodniejsze w eksploatacji. Uzupełnia się je bowiem raz na kilka dni, bo dzięki automatyce dozowana jest taka ilość paliwa, jaka jest potrzebna w danym momencie. Takie urządzenia mają zwykle nieco wyższą sprawność od kotłów zasypowych, ale muszą być podłączone do prądu.

Kotły mogą być zasilane różnymi paliwami - węglem kamiennym, pelletem (sprasowanymi odpadami drzewnymi) i drewnem. W specyfikacji każdego urządzenia znajduje się informacja na temat paliwa, jakim może być zasilany kocioł. Niektóre są wielopaliwowe, w innych można stosować wyłącznie jeden rodzaj opału.

Przy doborze kotła pod względem możliwych do załadunku paliw należy brać pod uwagę jego lokalną dostępność i cenę. O tym ostatnim parametrze wspomnieliśmy na końcu, bo rynek paliw jest wciąż bardzo niestabilny. Przykładowo cena węgla wzrosła po agresji Rosji na Ukrainę trzykrotnie, ale ostatnio zaczęła spadać do poziomu sprzed dwóch lat. Trudno więc wyrokować, jak będą się kształtowały ceny poszczególnych paliw w najbliższych latach. Nie ułatwia to inwestorom wykonania przed zakupem analizy opłacalności zakupu danego kotła.

Kolejną kwestią jest ilość miejsca na składowanie opału, jaką dysponujemy. Drewno zajmuje znacznie więcej przestrzeni niż węgiel.

Co ważne, kotły na paliwa stałe wymagają wydzielonej kotłowni z wentylacją grawitacyjną (osobnym kanałem wyprowadzonym ponad dach - jego minimalny przekrój to 14 × 14 cm) i podłogowym wpustem kanalizacyjnym. Pomieszczenie to nie może być zbyt małe - przód kotła powinien się znaleźć co najmniej 1 m od przeciwległej ściany, a dostęp do wyczystek urządzenia i komina musi być swobodny.

Dlatego przy wyborze kotła ważnym parametrem są jego wymiary (te z podajnikiem zajmują znacznie więcej miejsca niż urządzenia zasypowe). Tym bardziej, że w kotłowni trzeba jeszcze wygospodarować miejsce na zasobnik ciepłej wody użytkowej (wszystkie są jednofunkcyjne).

Aby uniknąć brudzenia pomieszczeń mieszkalnych podczas transportu opału, warto zaplanować wejście do kotłowni bezpośrednio z zewnątrz bądź z garażu.

Dowiedz się więcej o kotłach na pellet ➡️ Jakie są zalety kotła na pellet?

Redakcja BD
fot. otwierająca: KOMIZ

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły