Jakie są zalety kotła na pellet?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jakie są zalety kotła na pellet?

Odpowiedź eksperta: Nowoczesny kocioł na pellet to przede wszystkim wyższa niż w przypadku klasycznego kotła na węgiel sprawność. Wyższa sprawność kotła oznacza dla użytkownika maksymalne wykorzystanie spalanego paliwa, a tym samym niższe koszty ogrzewania. Najlepsze urządzenia osiągają sprawność do 97%.

aktualizacja: 2018-06-20 09:47:35

Pellet drzewny jako paliwo jest gwarancją czystszej kotłowni. Jest produktem w 100% naturalnym. Powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem trocin, wiórów, zrębków. Wartość opałowa pelletu równa jest wartości opałowej drewna. Jednak spalając pellet otrzymujemy tylko niewielką ilość biodegradowalnego popiołu - około 10 razy mniej niż w przypadku węgla. Przykładowo 1000 kg pelletu generuje tylko kilka kilogramów popiołu, który może stanowić nawóz ekologiczny.

Zasobnik kotła na pellet mieści ilość paliwa, która pozwala na nieprzerwaną pracę urządzenia przez kilka dni. Palnik kotła wyposażony jest w automatyczną zapalarkę, dzięki której kocioł po dogrzaniu pomieszczenia może samoczynnie się wyłączyć i w razie potrzeby ponownie samoczynnie rozpalić. Ma to niebagatelny wpływ na ograniczenie ilości zużywanego paliwa, szczególnie latem, jeśli kocioł wykorzystywany jest do przygotowywania c.w.u. Po zagrzaniu wody w zbiorniku kocioł się wyłączy. Intuicyjny sterownik z dotykowym regulatorem pozwala na zarządzanie pracą kotła i elementami instalacji grzewczej zdalnie za pomocą tabletu lub smartfonu.

Powyższe zalety przekonują do wyboru kotłów na pellet coraz większą część osób zmieniających system ogrzewania w swoim domu.

mgr inż. Artur Adamów
Krajowy doradca ds. kotłów c.o.
GALMET
fot. Galmet

Zdaniem naszych Czytelników

Nowoczesne kotły na pellet to niskoemisyjność cząstek PM i możliwość dofinansowania z programu Czyste Powietrze pod tym właśnie warunkiem. Nowoczesny kocioł na pellet (oczywiście z podajnikiem) i dostęp do pelletu w korzystnej cenie może się opłacić. Niskie koszty, dofinansowanie, ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image