Jakie źródło ciepła sprawdzi się w domu energooszczędnym lub po termomodernizacji?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jakie źródło ciepła sprawdzi się w domu energooszczędnym lub po termomodernizacji?

Budownictwo energooszczędne charakteryzuje się małą energochłonnością budynków przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu cieplnego mieszkańców. Wielu inwestorów zadaje sobie podstawowe pytanie. Jakie źródło ciepła wybrać? Eksperci KOSPEL odpowiadają.

aktualizacja: 2021-11-19 09:17:51

Dom klasyczny, niskoenergetyczny, a może pasywny? Jak określić zapotrzebowanie energetyczne budynku?

Bez specjalistycznego audytu energetycznego nie można dokładnie określić zapotrzebowania domu na energię cieplną, można jednak dokonać przybliżonej oceny poprzez znajomość technologii wykonania budynku pod kątem jego ocieplenia. Nawet stary klasyczny dom może zostać poddany termomodernizacji, dzięki czemu stanie się bardziej energooszczędny. Jednym elementów jest ocieplenie ścian zewnętrznych budynku, a także ocieplenie stropu nad ogrzewanymi pomieszczeniami lub podłogi na gruncie. Kolejnym ważnym elementem jest stolarka drzwiowa i okienna o niskiej przenikalności cieplnej. To podstawowe elementy świadczące o energooszczędności budynków. Kolejnym elementem jest wybór źródła ciepła.

Koszty inwestycyjne i koszty eksploatacji, dwa podstawowe czynniki, które decydują o wyborze źródła ciepła. Warto również zwrócić uwagę na pozostałe ich cechy.

Rynek systemów grzewczych obecnie skupia się na urządzeniach, które nie emitują szkodliwych substancji. Istotną kwestią jest również emisja dwutlenku węgla, którego nadmiar w atmosferze ziemskiej może spowodować poważne zmiany klimatyczne poprzez globalne ocieplenie. Najlepszym źródłem ogrzewania są urządzenia cechujące się jak najmniejszą emisyjnością CO2. Takie warunki spełniają kotły elektryczne i pompy ciepła.

Pompa ciepła czy kocioł elektryczny? Które urządzenie warto wybrać? Eksperci KOSPEL odpowiadają.

Zarówno pompa ciepła, jak i kocioł elektryczny to urządzenia wygodne w użyciu i nie generujące potrzeby budowania kotłowni i komina. Kocioł elektryczny jest wyborem, który nie generuje zbyt dużych kosztów inwestycyjnych, jednak warto zastosować kilka zasad, by jego użytkowanie było równie ekonomiczne. Energia elektryczna płynąca z paneli fotowoltaicznych i zasilająca kocioł elektryczny sprawi, że ogrzewanie nie będzie wiązało się z dużymi wydatkami, drugim sposobem jest zastosowanie zbiornika buforowego i dopasowanie się do odpowiednich taryf energetycznych. Pompa ciepła jest urządzeniem, które bezpośrednio korzysta z odnawialnych źródeł energii. Koszty związane z instalacją pompy ciepła są wyższe od kotła elektrycznego, jednak jej użytkowanie generuje mniejsze nakłady finansowe.

Oba urządzenia są bezpieczne i komfortowe w użytkowaniu. Pompa w szczególności polecana jest do ogrzewania podłogowego lub mieszanego w postaci ogrzewania podłogowego i grzejników(najlepiej pracujących na niskich parametrach temperaturowych), kocioł elektryczny z kolei najlepiej sprawdzi się z grzejnikami standardowymi.

Elektryczne podgrzewacze wody, zasobniki c.w.u. i c.o. oraz elektryczne kotły c.o.
Elektryczne podgrzewacze wody, zasobniki c.w.u. i c.o. oraz elektryczne kotły c.o.

Preferencji i możliwości przyszłych użytkowników urządzeń grzewczych jest tak wiele, że nie można jednoznacznie określić, że dane źródło ogrzewania jest lepsze lub gorsze. Po poznaniu głównych różnic między inwestycją i użytkowaniem zarówno kotła elektrycznego jak i pompy ciepła inwestor będzie mógł podjąć decyzję, który sposób ogrzewania będzie dla najlepszy.


KOSPEL Sp. z o.o.
ul. Olchowa 1, 75-136 Koszalin
tel. 94 346 38 08
www.kospel.pl
info@kospel.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje