Kocioł na pellety - kłopoty z regulatorem temperatury

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kocioł na pellety - kłopoty z regulatorem temperatury

Od początku użytkowania kotła, miałam sporo kłopotów z regulatorem temperatury na kotle. Trzeba było kilkakrotnie go wymieniać, najpierw w ramach gwarancji, a później na mój koszt. Blokował pracę kotła, co przy mroźnej zimie nie było komfortowe - mówi Krystyna, Czytelniczka Budujemy Dom, która kocioł użytkuje 7 lat.

Dom: parterowy z poddaszem; ściany w konstrukcji szkieletu drewnianego z wełną mineralną o gr. 25 cm; powierzchnia ogrzewana 154 m2. Kotłownia ze składzikiem na opał 14 m2, w piwnicy pod tarasem. Komin systemowy, ceramiczny.

Instalacja grzewcza wodna, z grzejnikami na ścianach.

Wentylacja grawitacyjna.

Kocioł: stalowy z zasobnikiem paliwa, podajnikiem ślimakowym i palnikiem retortowym; moc 15 kW; sprawność nominalna powyżej 91%; gwarancja 3 lata.

Paliwo zalecane: groszek węglowy, pellety.

Paliwo zastępcze: zrębki, wióry, drewno.

Przygotowanie c.w.u.: kiedy temperatura na zewnątrz nie spada poniżej 5°C, wodę w zasobniku o poj. 300 l ogrzewa pompa ciepła typu powietrze-woda. Kosztuje to ok. 50 zł miesięcznie. Poniżej 5°C - pracuje kocioł na pellety.

Sterowanie: elektroniczny regulator na kotle współpracuje z regulatorem pokojowym. Inaczej ustawiałam regulator na kotle, kiedy paliliśmy groszkiem węglowym, a inaczej dla pelletów. Po przejściu na pellety, do ustawienia regulatora wzywałam fachowca, ale obecnie nauczyłam się to już robić samodzielnie. Wodę użytkową ogrzewam do temperatury 43°C, wodę w instalacji c.o. do min. 60°C. Na sterowniku pokojowym, zadaję temperaturę powietrza 22°C w dzień i 20°C w nocy.

Palnik retortowy
Palnik retortowy. Przez miesiąc w popielniku gromadzi się jedynie wiadro popiołu

Decyzja: mieszkam w letniskowej części wsi, gdzie nie ma sieci gazowej. Kiedy postanowiliśmy z mężem rozbudować daczę i przenieść się pod miasto, paliwa stałe miały niskie ceny. Na przykład groszek węglowy i pellety kosztowały 400-600 zł za tonę, a dzisiaj cena pelletów sięga 960 zł. Zgodnie z ówczesnym rachunkiem ekonomicznym, zdecydowaliśmy się ogrzewać dom kotłem na te dwa rodzaje paliwa.

Wybraliśmy kocioł z automatycznym regulatorem i zasobnikiem opału, żeby ułatwić sobie obsługę. Dopóki żył mąż, palił w kotle groszkiem, bo jest wydajniejszy niż pellety. Obecnie, mimo podwojenia się ceny pelletów, tylko nimi ogrzewam dom. Pellety sprzedaje się w workach o wadze 15 kg, więc są dla mnie bardziej poręczne. W porównaniu z groszkiem są również czystsze, co dla mnie, astmatyczki, ma ogromne znaczenie. Podczas załadunku zasobnika w kotłowni jest mniej pyłu.

Żałuję, że nie wybraliśmy przed siedmioma laty gazu płynnego, propanu, bo obecnie cena ogrzewania domu pelletami jest podobna. Uniknęłabym natomiast perturbacji z kupnem i wnoszeniem worków z pelletami do piwnicy pod tarasem oraz obsługą kotła.

Podczas wyłączeń prądu, pracę kotła podtrzymuje awaryjny zasilacz i akumulator (100 Ah)
Podczas wyłączeń prądu, pracę kotła podtrzymuje awaryjny zasilacz i akumulator (100 Ah)
Pellety muszą mieć granulację 6-14 mm
Pellety muszą mieć granulację 6-14 mm

Kocioł na pellety - rady i przestrogi:

 • Groszku spalaliśmy ok. 3 t rocznie. Obecnie w ciągu miesiąca zużywam średnio ok. 900 kg pelletów, a rocznie ok. 6,3 t. Kiedy na zewnątrz nie ma silnych mrozów, zasobnik zasypuję co 3 dni, ale kiedy następują najzimniejsze dni w roku, muszę to robić co 2 dni. Jednorazowo zużywam do tego 4 worki pelletów. Wtedy czyszczę popielnik. Popiołu jest mało, a wyrzucam go do kompostownika. W kotłowni mieszczą się 3 tony pelletów, więc w środku zimy muszę dokupić kolejne 3 t. Zniesienie jednej takiej partii opału do kotłowni kosztuje dodatkowe 100 zł. Kocioł zamontowano podczas rozbudowy domu, ale obecnie trudno byłoby go wnieść przez drzwi do piwnicy.

 • Od początku użytkowania kotła, miałam sporo kłopotów z regulatorem temperatury na kotle. Trzeba było kilkakrotnie go wymieniać, najpierw w ramach gwarancji, a później na mój koszt. Blokował pracę kotła, co przy mroźnej zimie nie było komfortowe. Na przyjazd serwisantów zawsze czekałam kilka dni, bo producent zbierał zlecenia przez tydzień, a w poniedziałek rozdysponowywał je pracownikom, a ci dopiero wtedy ruszali w teren.
   
  Regularnie, po przerwie w zasilaniu elektrycznym, które w okolicy bywają częste, miałam trudności z ponownym uruchomieniem kotła. Owszem, działał jeszcze na własnych bateriach do półtorej godziny, później "padał". Inny fachowiec, mieszkający w pobliżu, zaproponował mi po kilku wezwaniach kupno awaryjnego zasilacza UPS i mocnego akumulatora, wytrzymującego 6 godzin. Kosztowały 1300 zł, ale nareszcie kocioł nie staje.
   
  Ten sam monter czyści również, 2 razy w roku, całe urządzenie z sadzy. Parę razy płomień z kotła cofnął się do zasobnika z paliwem. Problemy ustały, od kiedy z tyłu zasobnika zamontował pojemnik z wodą, która w takim przypadku zalewa tlące się paliwo.

Koszty zakupu i użytkowania kotła na pellety:

 • Kocioł 7700 zł. 
 • Montaż 1000 zł. 
 • Zużycie pellet 6048 zł (960 zł/t). 
 • Czyszczenie dwóch kominów 90 zł, kotła 150–200 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje