Gaz płynny, kominek, solary, pompa ciepła w jednej instalacji

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Gaz płynny, kominek, solary, pompa ciepła w jednej instalacji

Mieszkamy na terenie bez gazu i kanalizacji, więc planując budowę, skupiłem się na solidnym ociepleniu budynku. Na razie używam gazu płynnego, kominka, solarów, pompy ciepła (tylko dla krytego basenu). Układ grzewczy jest dość skomplikowany... - mówi Włodek, czytelnik Budujemy Dom.

Parametry domu: powierzchnia 350 m2; dwukondygnacyjny; ściany z pustaków Thermopor, ocieplone styropianem o grubości 16 cm; wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.

Źródła energii: gaz płynny (propan), brykiet drzewny i drewno, energia słoneczna.

 

Parametry urządzeń i instalacji grzewczych: gazowy kondensacyjny kocioł, jednofunkcyjny, moc 50 kW, producent Wolf. Wkład kominkowy z płaszczem wodnym, 27 kW, producent CTM. Bufor z trzema przegrodami o pojemności 800 l, Wolf. Kolektory słoneczne CFK 1, płaskie. Pompa ciepła powietrze-woda na potrzeby ogrzania wody w basenie. Wodna instalacja podłogowa 300 m2 i 3 grzejniki drabinkowe w łazienkach i pralni.

 

Decyzja: mieszkamy na terenie bez gazu i kanalizacji, więc planując budowę, skupiłem się na solidnym ociepleniu budynku. Zależało mi również na dywersyfikacji źródeł energii. W trakcie budowy z 12 sąsiadami zawiązaliśmy komitet społeczny i staraliśmy się o rozbudowanie sieci gazu ziemnego na odległość 800 m. Gazownia uznała inwestycję za nieopłacalną. Nie wybrałem pompy ciepła, bo kosztowałaby 150 000 zł. Na razie używam gazu płynnego, kominka, solarów, pompy ciepła (tylko dla krytego basenu).

Układ grzewczy jest dość skomplikowany. Większość urządzeń jest od tego samego producenta, by łatwiej można było je połączyć w układzie i „spiąć” automatyką. Układ sterowania nie jest dla mnie „czarną magią”. Przestawiam go stosownie do okoliczności. Testując układ grzewczy, szukam większych oszczędności.

Wodne ogrzewanie podłogowe ułożono na obu kondygnacjach Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem pomaga równomiernie rozprowadzać ciepło

Gaz płynny, kominek, solary, pompa ciepła w jednej instalacji - rady i przestrogi:

 • Zbiornik na gaz płynny ma pojemność 2700 l. Tak jak mi doradzili specjaliści, zamawiam gaz propan. Choć droższy od propan-butanu, jest najczystszy i nie niszczy urządzeń i instalacji. Zaoszczędzam tym samym na serwisowaniu systemu grzewczego – serwisant stwierdził, że nie ma potrzeby wzywania go co roku, tylko co 3–4 lata.

   

  Na dostawę gazu podpisałem umowę z Gaspolem. Rachunki płacę raz w miesiącu, po odczytaniu zużycia gazu przez elektroniczny czytnik, zamontowany przy zbiorniku. Czytnik wysyła informację do firmy, a rachunek otrzymuję przez Internet. Firma informuje o konieczności napełnienia zbiornika. Warto było dołożyć 3500 zł za elektronikę, wygodną obsługę, rozłożenie kosztów.

   

 • Kominek z płaszczem wodnym ogrzewa cały budynek o powierzchni 350 m2
  Kominek z płaszczem wodnym zapewnia ciepło w całym budynku. Palę w nim głównie drewnem, ponieważ brykiety pakowane są w paczki po 10 kg. To poręczne w obsłudze i składowaniu (u nas w garażu). Drewno kupuję w balach 120 cm i potem je tnę.

   

  Od listopada do marca proporcja używania kominka i gazu wynosi 60:40. Wiosną i jesienią w kominku palę tylko wieczorami, a w dzień do obiegu grzewczego włączają się solary. Super sprawdza się podłogówka. Bez grzejników łatwiej było również meblować wnętrza.

   

 • Od marca do listopada wodę użytkową w buforze i w basenie 4 x 12 m ogrzewają kolektory słoneczne. Na potrzeby basenu zamontowałem też pompę ciepła powietrze-woda. W tym okresie redukcja kosztów eksploatacji domu jest zauważalna.

Gaz płynny, kominek, solary, pompa ciepła w jednej instalacji - koszty:

 • Instalacja c.o. łącznie 200 000 zł. 
 • Eksploatacja – miesięcznie gaz propan 800 zł i 40 zł za dzierżawę zbiornika. Brykiet dębowo-bukowy paleta 1 t 500–700 zł, drewno 3–4 m.p. miesięcznie.
Jednofunkcyjny kocioł kondensacyjny daje ekonomiczne zużycie propanu Pompa ciepła powietrze-woda pomaga ogrzać wodę w krytym basenie

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Greengaz

16 Maj 2013, 19:16

Sorki, pomyłka w rachunkach.Powinno być.- propan 840 x 12 = 10 080 zł- brykiet 12 ton x 600 zł = 7 200 zł- drewno 3,5 m.p. x 200 zł x 12 = 8 400 złRazem - 25 680 zł rocznie.PC = ?Co nie zmienia komentarza, a może go tylko "trochę osłabia".

time image

Gość Greengaz

16 Maj 2013, 19:02

Podajesz zużycie średnio miesięczne w skali roku?Jeśli tak to:- propan 840 x 12 = 10 080 zł- brykiet 12 ton x 600 zł x 12 = 86 400 zł- drewno 3,5 m.p. x 200 zł = 8 400 złRazem = 105 600 zł rocznie.Do tego dochodzi koszt energii elektr. do PC na ogrzanie wody w basenie np. 12 x 4 x ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje