Porady: Kolektory słoneczne i fotowoltaika
Czy powinniśmy dbać o czystość fotoogniw?
Odpowiedź eksperta: Instalacja fotowoltaiczna nie pozostanie w idealnej czystości przez cały czas jej użytkowania. Podobnie jak słoneczna, będzie ulegać zabrudzeniu pod wpływem czynników atmosferycznych, ptasich odchodów czy pylenia roślin. Choć tymczasowe zanieczyszczenia, takie jak kurz i inne nietrwale związane z panelem zabrudzania zmyje pierwszy deszcz, to jednak nie rozwiązuje on wszystkich problemów.
Co to jest solarna instalacja bezciśnieniowa?
Odpowiedź eksperta: Działanie solarnej instalacji bezciśnieniowej opisuje angielskie określenie drain back. Klasyczna instalacja solarna jest zawsze w całości (wyjąwszy część naczynia wzbiorczego) wypełniona płynem znajdującym się pod ciśnieniem ok. 2 barów. W systemie bezciśnieniowym dopiero w chwili, gdy pojawia się taka potrzeba, pompa pobiera płyn solarny ze zbiornika i wysyła do kolektora, skąd spływa on na dół siłami grawitacji, a po przepłynięciu przez wężownicę zasobnika znów jest zasysany przez pompę.
Jakie są kryteria wyboru solarnego zasobnika c.w.u.?
Odpowiedź eksperta: Przede wszystkim ważna jest pojemność, która powinna być od 1,5 do 2 razy większa, niż wynosi dobowe zużycie c.w.u. przez mieszkańców. W przypadku 4-osobowej rodziny, korzystającej z klasycznych przyborów sanitarnych, przyjmuje się zwykle wartość 300-400 l.
Jak zbudowane są kolektory rurowe i kiedy warto je wybrać?
Odpowiedź eksperta: Dla sprawności kolektora słonecznego, szczególnie przy niskiej temperaturze powietrza, ogromne znaczenie ma dobra izolacja termiczna, zapobiegająca ucieczce pozyskanego ze słońca ciepła do atmosfery. Ponieważ najlepszym izolatorem jest próżnia, skonstruowano kolektory zaizolowane właśnie przez usunięcie powietrza ze szczelnej obudowy. Są one jednak bardzo wrażliwe na uszkodzenie i obecnie znajdują wyłącznie zastosowania profesjonalne.
Czy kolektory mogą współpracować z dowolnym kotłem grzewczym?
Odpowiedź eksperta: Tak, przy czym korzyści wynikające z zainstalowania kolektorów różnią się zasadniczo w zależności od rodzaju podstawowego źródła ciepła w domu. W przypadku korzystania z zasypowego kotła na paliwo stałe chodzi przede wszystkim o komfort mieszkańców.
Dlaczego w Polsce kolektory stosuje się najczęściej tylko do podgrzewania wody użytkowej?
Odpowiedź eksperta: O tym, że głównym zastosowaniem kolektorów jest u nas wspomaganie podgrzewu c.w.u., decydują praktyczne aspekty pozyskiwania energii słonecznej w naszej strefie klimatycznej.
Co to jest zbiornik (zasobnik) biwalentny w instalacji solarnej?
Odpowiedź eksperta: Jest to zbiornik na wodę wyposażony w dwie wężownice grzewcze, będący zasadniczym – oprócz kolektorów – elementem większości instalacji solarnych. Do górnej wężownicy przyłącza się kocioł grzewczy, a do dolnej kolektory słoneczne.
Jak wiele energii słonecznej jesteśmy w stanie przechwycić dzięki kolektorom słonecznym?
Odpowiedź eksperta: W naszym klimacie roczna suma promieniowania przypadająca na 1 m2 powierzchni gruntu wynosi ok. 1000 kWh, a więc po uwzględnieniu rozmaitych strat roczny zysk energetyczny z instalacji solarnej może wynosić 400–500 kWh z 1 m2 powierzchni kolektora.
Na czym polega działanie kolektorów słonecznych?
Odpowiedź eksperta: Kolektory wywodzą się w prostej linii z solarnych ogrzewaczy wody, znanych w krajach basenu Morza Śródziemnego od lat i stosowanych z powodzeniem do dziś.
Właściwy kąt instalacji paneli słonecznych na dachu
Pod jakim kątem zainstalować kolektory słoneczne?
Czy w systemach solarnych możemy zastąpić glikol zwykłą wodą?
Odpowiedź eksperta: W tradycyjnych instalacjach solarnych stosowana mieszanka wody i glikolu ulega z biegiem czasu degradacji i co kilka lat należy ją wymienić. Na naszym rynku istnieją już rozwiązania, w których czynnikiem przenoszącym ciepło jest… zwykła woda, której nie trzeba wymieniać.
Jak serwisować kolektory słoneczne?
Odpowiedź eksperta: Same kolektory słoneczne praktycznie nie potrzebują zabiegów konserwacyjnych. Wymagania, jakie się im stawia zgodnie z normą PN-EN 12975-1, zakładają ich minimum 20-letnią pracę.
Zabezpieczenie kolektorów słonecznych przed przegrzaniem
Jak zabezpieczyć instalację z kolektorami słonecznymi przed przegrzaniem i wzrostem ciśnienia? Przecież kiedy wyjadę latem na urlop, to nikt nie będzie korzystał z ciepłej wody i jej temperatura będzie rosnąć.