Czy kolektory mogą współpracować z dowolnym kotłem grzewczym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy kolektory mogą współpracować z dowolnym kotłem grzewczym?

Odpowiedź eksperta: Tak, przy czym korzyści wynikające z zainstalowania kolektorów różnią się zasadniczo w zależności od rodzaju podstawowego źródła ciepła w domu. W przypadku korzystania z zasypowego kotła na paliwo stałe chodzi przede wszystkim o komfort mieszkańców.

aktualizacja: 2015-10-08 05:12:58

Przygotowanie c.w.u. poza sezonem grzewczym wymaga, by specjalnie w tym celu rozpalać kocioł, co jest bardzo uciążliwe. Instalacja solarna zwalnia od tego przez większą część sezonu wiosenno-letniego, co najwyżej z niewielką pomocą grzałki elektrycznej, przy czym koszty przygotowania c.w.u. są o wiele niższe niż przy użyciu samej grzałki.

 

Kiedy dom ogrzewany jest kotłem na gaz płynny czy olej opałowy, wykorzystanie solarów do podgrzewu c.w.u. nie wpływa na komfort jego eksploatacji, za to przynosi znaczne oszczędności. W okresie letnim – a więc wtedy, gdy solary są najbardziej skuteczne – podgrzewanie wody przy użyciu kotła kosztuje nawet więcej niż zimą, gdyż prawie zawsze kocioł startuje do ogrzewania zasobnika c.w.u. zimny, a po nagrzaniu go nie rozprowadza pozostałego ciepła w instalacji c.o., jak w sezonie grzewczym, tylko stygnie bez żadnego pożytku.

 

Właśnie z tego względu montaż instalacji solarnej jest uzasadniony nawet w domach wyposażonych w kotły zasilane gazem ziemnym, a w przypadku droższych paliw opłacalność inwestycji nie podlega dyskusji. To dlatego producenci coraz częściej proponują urządzenia typu "3 w 1", to znaczy kotły gazowe zintegrowane z zasobnikiem c.w.u., do których można bezpośrednio przyłączyć kolektory słoneczne.

 

Zagospodarowaniem pozyskiwanego ze słońca ciepła zarządza sterownik kotła, co pozwala osiągnąć dodatkowe korzyści. Np. po stwierdzeniu, że kolektory pracują bardzo efektywnie, regulator może z pewnym wyprzedzeniem zatrzymać podgrzewanie wody przez kocioł. W podobny sposób może też działać instalacja solarna współpracująca z kotłem pochodzącym od tego samego wytwórcy (zgodne sterowniki).

Adam Jamiołkowski
fot. Nibe-Biawar

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak montowane są panele fotowoltaiczne?
Jak montowane są panele fotowoltaiczne?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny