Odpowiedź eksperta: Kolektory płaskie niepróżniowe z zewnątrz pokryte są specjalną szybą, pod którą znajduje się absorber – płyta pokryta substancją pochłaniającą promieniowanie słoneczne: czarnym niklem, czarnym chromem, czarną miedzią lub tlenkiem tytanu (czasami absorbery pokrywa się czarnym lakierem, ale straty ciepła przez wypromieniowanie są wtedy większe).
Do warstwy absorbera przylegają rurki, przez które przepływa czynnik roboczy – woda lub roztwór glikolu); odbiera on ciepło od nagrzanego absorbera i oddaje je w wymienniku ciepła.
Rama kolektora wykonana jest z włókna szklanego lub aluminium, a tylna ściana – z blachy stalowej z powłoką aluminiowo-cynkową. Między tylną ścianą a absorberem znajduje się izolacja cieplna: najczęściej lub pianka poliuretanowa, która zapobiega ucieczce ciepła pozyskanego przez kolektor.
Kolektory płaskie próżniowe różnią się od poprzednich tym, że wokół absorbera wytworzona jest próżnia (w płaskich zwykłych jest powietrze). Działają wydajniej niż zwykłe kolektory płaskie, ponieważ mniejsze są w nich straty ciepła. Ich elementy wolniej korodują, bo we wnętrzu takich kolektorów nie wytwarza się para wodna. Są droższe niż kolektory płaskie niepróżniowe i niestety z czasem się rozszczelniają: wtedy trzeba ponownie wytwarzać w nich próżnię.
Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.