Dlaczego w Polsce kolektory stosuje się najczęściej tylko do podgrzewania wody użytkowej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dlaczego w Polsce kolektory stosuje się najczęściej tylko do podgrzewania wody użytkowej?

Odpowiedź eksperta: O tym, że głównym zastosowaniem kolektorów jest u nas wspomaganie podgrzewu c.w.u., decydują praktyczne aspekty pozyskiwania energii słonecznej w naszej strefie klimatycznej.

aktualizacja: 2015-10-06 08:43:27

Przeciętnej, czteroosobowej rodzinie do efektywnego oszczędzania na kosztach podgrzewania wody użytkowej wystarczą 2–3 kolektory o powierzchni 4–5 m2 (próżniowe) lub 5–7 m2 (płaskie). Taka instalacja zapewnia pokrycie zapotrzebowania na niezbędne do tego ciepło w ok. 60% w skali roku, co w praktyce oznacza, że w sezonie wiosenno-letnim słońce zaspokaja potrzeby prawie w całości, natomiast zimą udział energii słonecznej w podgrzewaniu c.w.u. wynosi 10–15%.

 

Wbrew pozorom jest to rozwiązanie optymalne. Powiększanie powierzchni kolektorów nie ma sensu – wprawdzie zwiększy to nieco wydajność instalacji wiosną i jesienią, natomiast zimą zysk energetyczny będzie znikomy. Z kolei w okresie letnim większa niż potrzeba ilość ciepłej wody na nic się nie przyda, za to pojawią się problemy z przegrzewaniem zbiornika i całej instalacji. Ponadto instalacja większa, czyli droższa, będzie amortyzować się dłużej, a konieczność odbioru nadmiarowego, zbędnego ciepła pociągnie za sobą dodatkowe koszty eksploatacyjne.

 

Opisana powyżej instalacja do c.w.u. dla 3–4-osobowej rodziny (gdy domowników jest mniej lub więcej, podane wyżej powierzchnie robocze kolektorów trzeba oczywiście odpowiednio skorygować) to rozwiązanie sprawdzone pod względem technicznym i ekonomicznym. Natomiast wykorzystanie ciepła słonecznego nawet nie do ogrzewania domu, a tylko do wspomagania instalacji c.o. jest w naszych warunkach bardzo kłopotliwe.

 

Najwięcej energii z kolektorów słonecznych dostajemy nie wtedy, kiedy dom należy ogrzewać, tylko wtedy, gdy trzeba go chłodzić. Aby pozyskane ze słońca ciepło miało zimą znaczący udział w bilansie energetycznym budynku, trzeba zainstalować wielokrotnie więcej kolektorów niż do podgrzewania c.w.u. – przynajmniej 30 m2 dla domu o powierzchni 150 m2. Oznacza to wysokie koszty inwestycji. Co więcej, jak dużego pola kolektorów byśmy nie zainstalowali, to i tak temperatura wody przez nie podgrzanej nie przekroczy (zimą) 40–45oC, co oznacza, że ciepło można wykorzystać przede wszystkim w systemie ogrzewania płaszczyznowego (tak jak w przypadku pompy ciepła).

 

Pojawia się też ważki problem natury eksploatacyjnej, a mianowicie konieczność zagospodarowania nadmiaru ciepła latem. Można je przeznaczyć na przykład do podgrzewania wody w ogrodowym basenie, lecz mało kto taki posiada. Inna możliwość to regeneracja dolnego źródła pompy ciepła, ale komuś, kto zdecydował się na pompę, kolektory raczej nie będą już potrzebne. Dlatego inwestowanie w instalację solarną do wspomagania c.o. to przedsięwzięcie bardzo ryzykowne, szczególnie w zestawieniu ze sprawdzonymi rozwiązaniami o porównywalnych kosztach, np. montażem pompy ciepła.

Adam Jamiołkowski
fot. Hewalex

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak montowane są panele fotowoltaiczne?
Jak montowane są panele fotowoltaiczne?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny