Instalacje fotowoltaiczne - czy warto używać optymalizatorów mocy?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Instalacje fotowoltaiczne - czy warto używać optymalizatorów mocy?

Obecnie instalacje fotowoltaiczne, jako najbardziej popularne źródło energii odnawialnej, w świadomości wielu ludzi stają się niezbędnym elementem nowoczesnego gospodarstwa domowego. Wiele osób już nie zastanawia się, czy warto inwestować w instalację fotowoltaiczną, tylko które z rozwiązań obecnych na rynku powinni wybrać, by instalacja spełniała ich oczekiwania. Coraz częściej wybór pada na optymalizatory mocy.

aktualizacja: 2021-06-15 08:11:26

Dzieje się tak, ponieważ na wielu dachach nie panują optymalne warunki do montażu instalacji fotowoltaicznej, gdzie wyzwaniem mogą być:

  • zacienienia (drzewa, kominy, lukarny, anteny itp.)
  • brak przestrzeni o odpowiedniej ekspozycji na dachu, tj. południowej, o nachyleniu ok 35°

Rozwiązaniem wspomnianych problemów są systemy z optymalizacją mocy, gdzie każdy panel pracuje indywidualnie i nie zakłóca pracy pozostałych. Poza tą oczywistą przewagą w stosunku do instalacji tradycyjnych, dodatkowe różnice przedstawia tabela poniżej.

Porównanie: instalacja fotowoltaiczna z optymalizacją kontra instalacja tradycyjna
Porównanie: instalacja fotowoltaiczna z optymalizacją kontra instalacja tradycyjna

Monitoring na poziomie panelu pomaga użytkownikowi i serwisantowi w identyfikacji awarii. Niepracujący panel natychmiast, już na poziomie diagnostyki zdalnej jest widoczny dla użytkownika, dzięki czemu często znana jest od razu przyczyna awarii. Monitoring jest w stanie prześledzić wszystkie parametry modułu, takie jak napięcie, prąd czy nawet temperaturę w czasie jego pracy, aż do momentu awarii. Oznacza to znaczne ułatwienie i przyspieszenie serwisu, nawet bez konieczności przyjazdu ekipy serwisowej na miejsce.

Źródło: RBS Energia - instalacja 7 kWp.
Źródło: RBS Energia - instalacja 7 kWp.

Mając dostęp do tak szczegółowych danych o pracy paneli, można dokładnie pokazać kolejną zaletę instalacji na optymalizatorach mocy - produkcję, jako sumę mocy każdego panelu indywidualnie. Za przykład posłuży nam instalacja o mocy 10 kWp, pracująca od maja 2019 r., połać południowa, ok 35° nachylenia. Instalacja o idealnym usytuowaniu, po której większość osób nie spodziewałoby się żadnych widocznych różnic w pracy poszczególnych paneli.

Tabela: Instalacja o mocy 10 kWp, pracująca od maja 2019 r, połać południowa, ok 35° nachylenia
Źródło: RBS Energia - materiał własny

Jak widać na załączonym wyniku, nie wszystkie panele pracują jednakowo.

Jako, że moduły są półprzewodnikiem, to podlegają zjawisku degradacji, ich parametry efektywności producenci określają z tolerancją +/- 5%. Oczywiście, tak jak w każdej technologii, mamy lepsze i gorsze podzespoły. Najlepsi producenci modułów fotowoltaicznych mają tylko tolerancję dodatnią + 5% do mocy wyjściowej. Oznacza to że panel o mocy nominalnej 350W ma ją faktycznie w przedziale 350-367.5W. Decydując się na tańsze rozwiązanie (z tolerancją +/- 5%), różnica pracy między najsłabszym a najlepszym ogniwem w instalacji może sięgać nawet 10%. Oznacza, to że bez optymalizacji pracy, roczne uzyski mogą być o 10% gorsze od instalacji zamontowanej na sąsiednim domu w tych samych warunkach, ale u kogoś kto zdecydował się na wyższej klasy podzespoły i optymalizację.

Niestety na polskim rynku dominującym trendem jest pomijanie tego zjawiska w rozmowie z klientem, większość firm po prostu chce sprzedać produkt po konkurencyjnej cenie - niższej, ponieważ opartej na tanich modułach o słabych współczynnikach - za co z biegiem czasu tak naprawdę płaci klient, bo oszczędność na początku, generuje straty po kilku latach pracy instalacji. W mojej opinii klienci są często nie doinformowani i nie mają przedstawionego innego argumentu wyboru niż cena a przecież przy wyborze samochodu kierujemy się nie tylko jego wartością. Często wolimy zapłacić więcej i mieć na długie lata samochód z lepszymi osiągami - bardziej ekonomiczny, bezpieczniejszy, solidniejszy, bardziej komfortowy niż ten tańszy model. Tak samo powinno być przy zakupie instalacji fotowoltaicznej - mówi Radosław Sałaciński, Dyrektor Zarządzający w RBS Energia.

W tradycyjnej instalacji każdy z paneli równa swoją produkcję do najsłabszego, przez co instalacja już w pierwszym roku pracy może wyprodukować nawet o 5-10% mniej energii, tylko dlatego, że moduły zużywają się w różnym tempie i już na starcie są od siebie różne. Wiąże się to oczywiście z realną stratą pieniędzy przez użytkownika.

Jednak to nie koniec problemu. Jak mówi Janusz Mazurkiewicz Dyrektor Techniczny RBS EnergiaNależy zwrócić uwagę na fakt, że omawiany przypadek dotyczy instalacji o idealnym usytuowaniu, a z doświadczenia, po realizacji kilkuset montaży wiem, że taki układ zdarza się bardzo rzadko. Są przecież takie dachy, w których część instalacji pozostaje w zacienieniu kilka godzin dziennie i dopiero wtedy widać jak różne mogą być wyniki produkcji poszczególnych paneli na instalacji.

W nawiązaniu do tej wypowiedzi, prezentujemy dach jednego z klientów RBS Energia. Pozornie dach wydaje się nieodpowiedni pod fotowoltaikę, jednak dzięki odpowiedniemu systemowi, projektowi i wykonaniu, powstała instalacja 9.7 kWp na siedmiu połaciach z uzyskami nie odbiegającymi rażąco od wartości oczekiwanej dla systemów tradycyjnych instalowanych na południe, w okresie styczeń - początek czerwca 2021, instalacja wyprodukowała już 3,78 MWh energii.

Źródło: RBS Energia - instalacja 9.7 kWp.
Źródło: RBS Energia - instalacja 9.7 kWp.

Systemy oparte na optymalizatorach mocy, cechują się także łatwością rozbudowy instalacji, umożliwiają wymianę pojedynczego modułu na inny, mocniejszy (np. w przypadku awarii po kilku latach pracy - dzięki czemu nowy panel pracuje z pełnym potencjałem). Często mamy telefony od klientów z prośbą o rozbudowę instalacji o 2-3 panele bo np. kupili klimatyzator albo kuchnię indukcyjną. Jako że zdecydowaną większość instalacji robimy na systemach z optymalizacją, sprawa jest prosta i chętnie pomagamy, ku zadowoleniu klienta. Otrzymujemy też telefony z podobnymi prośbami od osób nieposiadających optymalizacji którzy nie są naszymi klientami. Niestety, najczęściej okazuje się to niemożliwe z powodu maksymalnego obciążenia łańcucha na falowniku tradycyjnym - mówi Roman Zbieniewski - Dyrektor Handlowy w RBS ENERGIA.

Optymalizatory mocy, znacznie wpływają także na bezpieczeństwo PPOŻ - niektóre systemy oparte nich nie wymagają żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Dzieje się tak ponieważ mają wbudowany tzw. tryb Safe DC, który w przypadku awarii zasilania falownika (w tym wyłączenia prądu z powodu pożaru) obniża napięcie do 1V na każdy optymalizator. Przeciętna domowa instalacja fotowoltaiczna liczy około 20 paneli. Nawet w najbardziej słoneczne dni, optymalizatory z funkcją Safe DC, w przypadku pożaru obniżą napięcie do 20 V na takim dachu. Jest to tzw. "bezpieczne napięcie", umożliwiające ekipie strażaków pracę. W przypadku braku optymalizacji na takiej samej instalacji jest napięcie ok 800V, które uniemożliwia sprawną akcję gaśniczą - mówi Janusz Mazurkiewicz.

Zalety stosowania technologii optymalizatorów są oczywiste, należy jednak pamiętać, że projektowanie i instalacja takiego rozwiązania wymaga wiedzy i doświadczenia. Jak przekonuje Radosław Sałaciński: przed podpisaniem umowy warto, a nawet należy takowe doświadczenie zweryfikować. Można to uczynić w prosty sposób, prosząc o pokazanie ilości monitorowanych przez daną firmę instalacji, gdyż każda z firm, które instalują takie rozwiązanie posiada dostęp do nich online, poprzez aplikację".

Źródło: RBS Energia - instalacja 9 kWp.
Źródło: RBS Energia - instalacja 9 kWp.

Zdjęcie otwierające artykuł: Źródło: RBS Energia - materiały własne

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje