Skąd wziąć dofinansowanie na instalację odnawialnych źródeł energii?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Skąd wziąć dofinansowanie na instalację odnawialnych źródeł energii?

Sprawdziliśmy w kilku województwach, na jakie dofinansowanie mogą liczyć inwestorzy indywidualni, zainteresowani zakupem i montażem kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych.

Jak poinformowano nas w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska, instytucja ta nie posiada aktualnie w swojej ofercie programów wspierających energetykę słoneczną w budownictwie jednorodzinnym. Popularny program dopłat do budownictwa energooszczędnego Prosument został wygaszony. Wsparcie indywidualnych projektów w tym obszarze zostało przeniesione na szczebel regionalny. Informacji o możliwościach uzyskania dofinansowania tego typu inwestycji należy więc szukać w wojewódzkich oddziałach funduszu oraz w urzędach marszałkowskich.

Województwo dolnośląskie

Urząd wojewódzki planuje wspierać inwestycje w odnawialne źródła energii dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014–2020. Na ten cel przeznaczono ponad 392 mln euro. W programie Gospodarka niskoemisyjna osoby fizyczne nie mogą wnioskować o dotacje bezpośrednio. Dla nich przewidziano konkursy w formule grantowej, w której wnioskodawcą może być np. gmina lub fundacja, a wsparcie dla osób fizycznych udzielane będzie w postaci grantów. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.dip.dolnyslask.pl.

Drugą możliwością (Działanie 3.4 Wdrażanie strategii niskoemisyjnych) jest złożenie wniosku o sfinansowanie wymiany dotychczasowych źródeł ciepła na nowe, w tym na OZE. Inwestycja musi być jednak poprzedzona przeprowadzeniem audytu energetycznego oraz niezbędnych inwestycji zwiększających efektywność energetyczną i ograniczających zapotrzebowanie na energię w budynku.

W tym przypadku instalacja nowego źródła ciepła powinna dotyczyć przede wszystkim podłączenia do sieci ciepłowniczej, dopiero jeśli nie jest to możliwe lub ekonomicznie nieuzasadnione, dopuszcza się wymianę źródła ciepła na inne lub na OZE. W ramach działania inwestycje mogą być uzupełnione poprzez instalacje OZE (np. na potrzeby pozyskiwania ciepłej wody użytkowej lub fotowoltaiki), jeśli wynika to z audytu. W przypadku instalacji do produkcji energii elektrycznej dopuszcza się mikroinstalacje, których moc powinna być obliczona na zaspokojenie zapotrzebowania na energię elektryczną w modernizowanym budynku, na podstawie zużycia za poprzedni rok i uwzględniającego oszczędności uzyskane w wyniku realizacji projektu.

Wnioski będą przyjmowane pod koniec tego roku. Szczegółowe informacje o planowanym naborze publikowane będą na stronie www.rpo.dolnyslask.pl.

Województwo kujawsko-pomorskie

W listopadzie 2016 r. ogłoszono konkurs na wsparcie mikroinstalacji. Odbywa się on w ramach Działania 3.1 "Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych" Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Nabór wniosków potrwa do 28 kwietnia 2017 r. Dofinansowanie wyniesie maks. 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji, ale wnioski mogą składać wyłącznie jednostki samorządu terytorialnego (zbierają one chętnych ze swojego obszaru i składają wniosek). Wsparcie może dotyczyć różnego rodzaju mikroinstalacji OZE, ale preferowane są panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne.

Więcej informacji na stronie: www.mojregion.eu.

Województwo lubelskie

Mieszkańcy województwa mogą skorzystać z programu prowadzonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 1 lutego br. rozpoczyna się drugi nabór wniosków na budowę mikroźródeł OZE. Program skierowany jest do osób fizycznych, będących właścicielami bądź dysponentami nieruchomości.Pomoc udzielana jest w formie preferencyjnej pożyczki, której oprocentowanie wynosi 4% w skali roku, z możliwością 25% umorzenia kapitału po spłacie 75% jego kwoty. Pożyczka może wynosić 100% kosztów kwalifikowanych.

Dodatkowe informacje: www.wfos.lublin.pl, w zakładce: Dla beneficjentów.

Województwo łódzkie

Wsparcie finansowe przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii można uzyskać w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, którym zarządza Zarząd Województwa Łódzkiego, a także ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronach internetowych: www.rpo.lodzkie.pl i www.wfosigw.lodz.pl.

Województwo mazowieckie

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie rozpoczął właśnie nabór wniosków w ramach programu "Ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza poprzez zakup i montaż kolektorów słonecznych, zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, zakup i montaż pomp ciepła", w ramach którego istnieje możliwość uzyskania dofinansowania w formie:

  • dotacji na zakup i montaż kolektorów słonecznych – do 50 % kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 5000 zł dla jednego beneficjenta (w przypadku instalacji fotowoltaicznej to odpowiednio 40% i maks. 8000 zł), z zastrzeżeniem, że istnieje możliwość zwiększenia dofinansowania do 100% kosztów kwalifikowanych w formie pożyczki;

  • pożyczki do 100% kosztu kwalifikowanego.

Szczegółowy regulamin programu jest dostępny na stronie: www.wfosigw.pl.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 9 kWp na moim domu

Województwo opolskie

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu prowadzi program, w ramach którego mogą być finansowane przedsięwzięcia polegające na zakupie i montażu instalacji odnawialnych źródeł do produkcji energii cieplnej lub energii elektrycznej na potrzeby istniejących lub będących w budowie domów jednorodzinnych, w tym m.in:

  • kolektorów słonecznych – o zainstalowanej mocy cieplnej do 40 kWt, 
  • systemów fotowoltaicznych – o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWp 

Dofinansowanie udzielane jest w formie pożyczki (do 95% kosztów kwalifikowanych) z możliwością jej częściowego umorzenia (do 20%). Więcej informacji: www.wfosigw.opole.pl.

Odrębne programy wsparcia realizują też poszczególne miasta

Przykładowo mieszkańcy Warszawy(osoby fizyczne) mogą się ubiegać o dotacje na realizację inwestycji ekologicznych, m.in. związanych z ochroną powietrza, w tym wykorzystaniem lokalnych źródeł energii odnawialnej (zakup i montaż paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła). Środki na ten cel pochodzą z tytułu opłat za korzystanie ze środowiska i administracyjnych kar pieniężnych, które stanowią dochód m.st. Warszawy.

Wnioskodawca może uzyskać dofinansowanie w wysokości do 40% rzeczywistych kosztów zakupu i montażu kolektorów słonecznych. Maksymalna wartość dotacji to 15 000 zł. Przy czym dotacje nie są udzielane w przypadku, gdy budynek jest zasilany ciepłem z miejskiej sieci ciepłowniczej. Szczegóły na stronie: www.bip.warszawa.pl, w zakładce Biura Ochrony Środowiska.

Z kolei mieszkańcy Katowic mogą otrzymać dotację na zainstalowanie kolektorów słonecznych w wysokości 50% poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 6000 zł.

Norbert Skupiński
fot. L. Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość javi

23 Lip 2019, 15:36

czy jest dofinasowanie w gmine brzozow papiery wypelnione ale gmnina nie chce przyzbnac pieca ani kolektorow pieca

time image

Gość Kamil

12 Sie 2018, 13:01

Lubuskiego brak ?

time image

Gość Anna

09 Lis 2017, 16:56

A czy jest wsparcie w warmińsko- mazurskim?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny