Wybieramy magazyn energii do fotowoltaiki dla domu

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wybieramy magazyn energii do fotowoltaiki dla domu

Obecnie najbardziej popularnym, choć umownym magazynem energii powstającej ze źródeł odnawialnych jest sieć energetyczna, która "oddaje" tylko część tego, co do niej przesyłamy. Wadą tego rozwiązania jest m.in. brak gwarancji dostaw, a zatem brak prądu w przypadku awarii. Dlatego na całym świecie, w tym również w Polsce, rośnie zapotrzebowanie na domowe magazyny energii, których zasadę działania przyrównać można do popularnych baterii czy akumulatorów.

aktualizacja: 2021-06-15 08:13:01

Magazyny energii - co to takiego?

Jak już wspomnieliśmy, magazynami energii mogą być baterie i akumulatory, ale ogólna definicja rozszerza to pojęcie o wszelkie urządzenia przeznaczone do gromadzenia energii. Ze względu na dynamiczny rozwój tego sektora, obecnie najczęściej znajdują one zastosowanie w instalacjach PV.

Zgodnie z funkcjonującym obecnie rozwiązaniem, energię wyprodukowaną przez fotowoltaikę użytkownika zużywa się na bieżąco, a jej nadwyżki przesyła do sieci, z której ponownie pobiera się ją np. nocą lub w zimowych miesiącach, czyli w czasie, kiedy instalacja nie pracuje lub wytwarza zbyt mało energii. Oczywiście, ilość energii, którą użytkownik może pobrać z powrotem, jest pomniejszona o koszty jej magazynowania, które pobiera zakład energetyczny. Z tego powodu do instalacji wraca ok. 70-80% przesłanej wcześniej energii. To, poza częstymi awariami sieci energetycznych, kolejny istotny powód rosnącego zainteresowania domowymi magazynami energii.

Czym się kierować wybierając magazyn energii elektrycznej?

Czynników, którymi należy się kierować wybierając rodzaj oraz wielkość magazynu energii, jest kilka. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na moc całej instalacji wytwarzającej prąd. Trzeba przy tym pamiętać, że system pracuje w trybie cyklicznym, a nadwyżki energii z paneli fotowoltaicznych ładują magazyny energii, które ponownie są rozładowywane w sytuacji, w której korzystamy ze zgromadzonych zasobów. Z tego typu trybem pracy dobrze radzą sobie akumulatory żelowe.

Kolejny czynnik związany jest z warunkami atmosferycznymi, w jakich będzie pracował magazyn energii elektrycznej. Bardzo często narażony jest na skrajne temperatury, dlatego należy zwrócić uwagę na to, czy producent przewidział takie jego zastosowanie.

Bez wątpienia, dobierając magazyn energii trzeba wziąć pod uwagę to, jakie urządzenia będą z niego zasilane w przypadku awarii zasilania. Konieczne jest także określenie, czy będzie pracował z prądem przemiennym (wtedy należy wybrać tym AC), czy z prądem stałym (z którym współpracuje tryb DC).

Magazyn energii - montaż

W zależności od typu urządzenia oraz jego wielkości, procedury montażu mogą się od siebie różnić. Należy zacząć od określenia, czy wybrany magazyn energii elektrycznej potrzebuje osobnego pomieszczenia. Często urządzenie zawiesza się na ścianie w sąsiedztwie instalacji fotowoltaicznej, na jednej ze ścian pomieszczenia gospodarczego (np. garażu lub kotłowni). Kubatura urządzenia zajmuje powierzchnię ok. 2 metrów kwadratowych. Istnieje również dogodne rozwiązanie w postaci magazynów energii stojących na podłożu, które nie wymagają zawieszenia.

Montaż magazynu energii przeznaczonego do fotowoltaiki nie jest czynnością prostą i niewymagającą specjalistycznej wiedzy. Wręcz przeciwnie - wymaga on odbycia szeregu szkoleń oraz posiadania stosownych uprawnień. Dlatego do montażu tego typu urządzenia trzeba wynająć wyspecjalizowanego montera i w żadnym wypadku nie należy próbować zamontować magazynu energii samodzielnie. Nasza firma dysponuje specjalistami, którzy wykonują montaż profesjonalnie, wykorzystując wiedzę i zdobyte w tym zakresie doświadczenie.

Co to jest system SolarEdge oraz jak poprawnie zaprojektować instalację fotowoltaiczną opartą o inwerter i optymalizatowy Solaredge

Ile kosztuje domowy magazyn energii?

Na cenę magazynów energii wpływ ma szereg czynników. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę moc urządzenia - im będzie ona wyższa, tym wyższa będzie jego cena. Warto przy tym pokusić się o krótką kalkulację. Dowiedzie ona niezbicie, że inwestycja w domowe magazyny energii szybko się zwraca.

Dla wieku klientów nie bez znaczenia pozostają kwestie estetyczne, a zatem wygląd magazynu energii. W tym względzie mogą wybierać np. pomiędzy białym i czarnym urządzeniem. Cenę podwyższyć może montaż, jeśli będzie nastręczał trudności.

Ile zatem może kosztować domowy magazyn energii? Ceny, w zależności od parametrów urządzenia wynoszą od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Czy taka inwestycja jest opłacalna? Zdecydowanie tak, ponieważ szybko się zwraca, a urządzenie służy nam przez lata.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje