Jak działają ograniczniki poboru prądu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak działają ograniczniki poboru prądu?

W domu rodziców zaadaptowaliśmy poddasze na mieszkalne, ale pojawił się problem z instalacją elektryczną. Dotychczas zasilane były tylko pomieszczenia na parterze z podłączoną pralką, bojlerem i pompą do hydroforu. Teraz pralkę, bojler oraz kuchenkę mamy też na górze i często - gdy chcemy coś ugotować lub uprać – wyskakują bezpieczniki wyłączające prąd. Czy można i w jaki sposób wyeliminować takie sytuacje?

aktualizacja: 2018-11-13 13:17:03

Odpowiedź eksperta: Najlepszym rozwiązaniem będzie wystąpienie do zakładu energetycznego o zwiększenie przydziału mocy i ewentualne dostosowanie przyłącza do nowych warunków obciążenia.

Ze względu na stan lokalnej sieci elektroenergetycznej, nie zawsze jednak jest to możliwe i wtedy konieczne będzie zamontowanie ogranicznika poboru prądu.

Z całej instalacji trzeba wtedy wydzielić tzw. obwody niepriorytetowe, czyli takie, które mogą być samoczynnie wyłączane na pewien czas, gdy korzysta się z innych urządzeń. Najczęściej są to urządzenia grzewcze - w tym przypadku bojlery i ewentualnie pralki, jeśli kontynuują program mimo chwilowego zaniku napięcia.

Ogranicznik prądu instaluje się w rozdzielnicy lub jako niezależne urządzenie, dobierając prąd obciążenia do dopuszczalnej mocy. Na przykład obwód główny zabezpieczony bezpiecznikiem 16 A oznacza, że moc obciążenia nie powinna być większa niż 3700 W.

Jeżeli w ograniczniku rozdzielimy zasilanie bojlera o mocy 2000 W i kuchenki o mocy 2500 W, to w trakcie szykowania posiłku czasowo wyłączony zostanie bojler i załączy się ponownie, gdy skończymy gotowanie. Do obwodu niepriorytetowego załączanego przez przekaźnik można dodać również pralkę, jeśli łączna moc tych urządzeń nie przekroczy odpowiadającego jej prądu zabezpieczenia głównego.

Schemat ogranicznika poboru prądu.
Schemat ogranicznika poboru prądu.

Redakcja BD

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny