Odpowiedź eksperta: Najlepszym rozwiązaniem będzie wystąpienie do zakładu energetycznego o zwiększenie przydziału mocy i ewentualne dostosowanie przyłącza do nowych warunków obciążenia.
Ze względu na stan lokalnej sieci elektroenergetycznej, nie zawsze jednak jest to możliwe i wtedy konieczne będzie zamontowanie ogranicznika poboru prądu.
Z całej instalacji trzeba wtedy wydzielić tzw. obwody niepriorytetowe, czyli takie, które mogą być samoczynnie wyłączane na pewien czas, gdy korzysta się z innych urządzeń. Najczęściej są to urządzenia grzewcze - w tym przypadku bojlery i ewentualnie pralki, jeśli kontynuują program mimo chwilowego zaniku napięcia.
Ogranicznik prądu instaluje się w rozdzielnicy lub jako niezależne urządzenie, dobierając prąd obciążenia do dopuszczalnej mocy. Na przykład obwód główny zabezpieczony bezpiecznikiem 16 A oznacza, że moc obciążenia nie powinna być większa niż 3700 W.
Jeżeli w ograniczniku rozdzielimy zasilanie bojlera o mocy 2000 W i kuchenki o mocy 2500 W, to w trakcie szykowania posiłku czasowo wyłączony zostanie bojler i załączy się ponownie, gdy skończymy gotowanie. Do obwodu niepriorytetowego załączanego przez przekaźnik można dodać również pralkę, jeśli łączna moc tych urządzeń nie przekroczy odpowiadającego jej prądu zabezpieczenia głównego.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Schemat ogranicznika poboru prądu.