Zabezpieczenie przed samoczynnym włączeniem urządzeń

Zabezpieczenie przed samoczynnym włączeniem urządzeń

Niedawno spotkała mnie niemiła przygoda. W trakcie mieszania farby wiertarką z mieszadłem wyłączono prąd, co wymusiło dłuższą przerwę w pracy. Niestety, włącznik wiertarki był wciśnięty i po włączeniu prądu w sieci farba została rozchlapana po całym pokoju. Czy można się zabezpieczyć przed takimi zdarzeniami, blokując samoczynne załączenie się urządzenia po wznowieniu zasilania?

Odpowiedź eksperta: Ochronę przed ponownym uruchomienie w przypadku wznowienia zasilania po zaniku napięcia zapewnia standardowe wyposażenie wielu urządzeń stacjonarnych, których niespodziewane włączenie może być niebezpieczne. Takie układy mają np. piły tarczowe, strugarki, a także bramy automatyczne.

Zabezpieczenie takie przyda się również przy korzystaniu z elektronarzędzi i elektrycznego sprzętu ogrodowego oraz niektórych urządzeń domowych.

Taką ochronę zapewnia z reguły stycznik ze stykami pomocniczymi, pracujący w tzw. układzie samopodtrzymania. Działa on w ten sposób, że zasilanie cewki stycznika odbywa się przez zwierny styk pomocniczy. Równolegle do niego podłączany jest przycisk uruchamiający układ. W momencie jego naciśnięcia następuje przepływ prądu do cewki stycznika i załączenie obwodu. Zwolnienie przycisku nie spowoduje wyłączenia zasilania, bo prąd do cewki płynie przez zwarty styk pomocniczy. W chwili zaniku napięcia dochodzi do rozwarcia styków głównych i pomocniczych, a po jego przywróceniu obwód nie uruchomi się, dopóki nie zostanie naciśnięty przycisk sterujący.

Stycznik można założyć w rozdzielnicy głównej lub pomocniczej, na standardowej szynie montażowej i podłączyć do niego obwód zasilający, np. garaż, gniazda zewnętrzne, wybrane obwody wewnątrz domu.

Schemat podłączenia stycznika trójfazowego do zasilania odbiornika jednofazowego
Schemat podłączenia stycznika trójfazowego do zasilania odbiornika jednofazowego.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Stycznik mocy zabezpiecza przed ponownym uruchomieniem urządzeń elektrycznych w przypadku wznowienia zasilania po wcześniejszym zaniku napięcia. (fot. Schneider Electric)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

retrofood
07-06-2019 10:03
Dnia 6.06.2019 o 09:32, Pomocnik napisał:   Niestety, włącznik wiertarki był wciśnięty i po włączeniu prądu w sieci farba została rozchlapana po całym pokoju. Czy można się zabezpieczyć przed takimi zdarzeniami, blokując samoczynne załączenie się urządzenia ...
Gość elpapiotr
06-06-2019 09:53
Denne rozwiązanie. Już widzę, jak Janusze montują styczniki w instalacjach domowych, by mało myślący malarz miał wygodę z trudno obsługiwalnym elektronarzędziem. Po drugie - redakcja naciąga użytkownik instalacji na rachunek za ciągłą pracę cewki stycznika. Szkoda gadać ...
Gość Zbyszek
06-06-2019 09:32
Czyli, mam rozumieć, że rozwiązaniem problemu jest zamontowanie styczników dla wszystkich obwodów gniazd? Niezwykle futurystyczne wizja...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz