Zabezpieczenie przed samoczynnym włączeniem urządzeń

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Zabezpieczenie przed samoczynnym włączeniem urządzeń

Niedawno spotkała mnie niemiła przygoda. W trakcie mieszania farby wiertarką z mieszadłem wyłączono prąd, co wymusiło dłuższą przerwę w pracy. Niestety, włącznik wiertarki był wciśnięty i po włączeniu prądu w sieci farba została rozchlapana po całym pokoju. Czy można się zabezpieczyć przed takimi zdarzeniami, blokując samoczynne załączenie się urządzenia po wznowieniu zasilania?

aktualizacja: 2018-10-16 10:36:16

Odpowiedź eksperta: Ochronę przed ponownym uruchomienie w przypadku wznowienia zasilania po zaniku napięcia zapewnia standardowe wyposażenie wielu urządzeń stacjonarnych, których niespodziewane włączenie może być niebezpieczne. Takie układy mają np. piły tarczowe, strugarki, a także bramy automatyczne.

Zabezpieczenie takie przyda się również przy korzystaniu z elektronarzędzi i elektrycznego sprzętu ogrodowego oraz niektórych urządzeń domowych.

Instalacja domowej elektrowni słonecznej
Panele fotowoltaiczne, gotowy zestaw od znanej firmy Hewalex? Prześledziliśmy cały proces inwestycji w pewnym domu na Dolnym Śląsku.
6:11

Taką ochronę zapewnia z reguły stycznik ze stykami pomocniczymi, pracujący w tzw. układzie samopodtrzymania. Działa on w ten sposób, że zasilanie cewki stycznika odbywa się przez zwierny styk pomocniczy. Równolegle do niego podłączany jest przycisk uruchamiający układ. W momencie jego naciśnięcia następuje przepływ prądu do cewki stycznika i załączenie obwodu. Zwolnienie przycisku nie spowoduje wyłączenia zasilania, bo prąd do cewki płynie przez zwarty styk pomocniczy. W chwili zaniku napięcia dochodzi do rozwarcia styków głównych i pomocniczych, a po jego przywróceniu obwód nie uruchomi się, dopóki nie zostanie naciśnięty przycisk sterujący.

Stycznik można założyć w rozdzielnicy głównej lub pomocniczej, na standardowej szynie montażowej i podłączyć do niego obwód zasilający, np. garaż, gniazda zewnętrzne, wybrane obwody wewnątrz domu.

Schemat podłączenia stycznika trójfazowego do zasilania odbiornika jednofazowego.
Schemat podłączenia stycznika trójfazowego do zasilania odbiornika jednofazowego.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Stycznik mocy zabezpiecza przed ponownym uruchomieniem urządzeń elektrycznych w przypadku wznowienia zasilania po wcześniejszym zaniku napięcia. (fot. Schneider Electric)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

07 Cze 2019, 08:03

Dnia 6.06.2019 o 09:32, Pomocnik napisał:   Niestety, włącznik wiertarki był wciśnięty i po włączeniu prądu w sieci farba została rozchlapana po całym pokoju. Czy można się zabezpieczyć przed takimi zdarzeniami, blokując samoczynne załączenie się urządzenia ...

time image

Gość elpapiotr

06 Cze 2019, 07:53

Denne rozwiązanie. Już widzę, jak Janusze montują styczniki w instalacjach domowych, by mało myślący malarz miał wygodę z trudno obsługiwalnym elektronarzędziem. Po drugie - redakcja naciąga użytkownik instalacji na rachunek za ciągłą pracę cewki stycznika. Szkoda gadać ...

time image

Gość Zbyszek

06 Cze 2019, 07:32

Czyli, mam rozumieć, że rozwiązaniem problemu jest zamontowanie styczników dla wszystkich obwodów gniazd? Niezwykle futurystyczne wizja...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny