Wymiana żarówek. Jak dobrać odpowiednik tradycyjnej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2015-03-04 09:39:39
Wymiana żarówek. Jak dobrać odpowiednik tradycyjnej?

Chciałam kupić zwykłe żarówki. Przyzwyczajona jestem do tradycyjnych, ponieważ wiem, ile dają światła. Jednak nie mogłam już takich dostać. Wybór okazał się bardzo trudny. Jakie produkty powinnam wybrać, aby odpowiadały tradycyjnym?

Odpowiedź eksperta: Żarówki tradycyjne, jeszcze kilka lat temu, oświetlały każdy dom. Ze względu na wdrożone rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczące zakazu wprowadzania ich do obrotu, obecnie są trudno dostępne. Najłatwiej można kupić źródła światła typu LED, halogenowe i świetlówki. Ważnym aspektem oświetlenia jest jakość. Dlatego najbezpieczniej jest wybierać produkty znanych marek. Często zdarza się, że towar oferowany przez nieznane firmy – w bardzo niskiej cenie – ma zawyżone parametry. Jednak nie jest to regułą.

 

Użytkownicy przyzwyczajeni są do nabywania żarówek w oparciu o ich moc, która określa ilość zużywanej energii i proporcjonalnie do tego ilość emitowanego światła. Teraz to uległo zmianie.

 

Przy wyborze oświetlenia, należy zwrócić uwagę nie na moc wyrażoną w watach, a przede wszystkim na wielkość strumienia świetlnego wyrażonego w lumenach. Różnica może być olbrzymia – z 5 W źródła światła uzyskamy 50 lumenów albo 150.

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na opakowaniu każdego źródła światła musi być umieszczona informacja o wielkości strumienia świetlnego. Podanie równoważnej mocy tradycyjnej żarówki jest opcjonalne. W tabeli poniżej przedstawiono przelicznikowe odpowiedniki strumienia świetlnego w stosunku do mocy tradycyjnej żarówki od 15 W do 200 W.

Przelicznikowe wartości strumienia świetlnego dla substytutów tradycyjnych żarówek, wg rozporządzenia Komisji Europejskiej

Moc tradycyjnej żarówki [W] Wartości strumienia świetlnego dla zamienników żarówek tradycyjnych [lm]
15 110–140
25 210–250
40 410–470
60 700–810
75 920–1060
100 1320–1530
150 2130–2460
200 3000–3460

W praktyce, wartości strumienia świetlnego danego źródła światła mogą być niższe bądź wyższe od przytoczonych. Dlatego najlepiej zawsze sprawdzać wartość strumienia świetlnego, nie sugerować się zaś mocą elektryczną lub napisami typu "10 × mniej niż tradycyjna żarówka".

 

Temperatura barwowa, wyrażona w kelwinach (K), determinuje to, czy światło odbieramy jako ciepłe (do 2700 K) czy zimne (ponad 2700 K). Źródło światła charakteryzuje także wskaźnik oddawania barw Ra. Opisuje on, w jakim stopniu emitowane światło umożliwia poprawne rozróżnienie kolorów. Im jest wyższy (maksymalnie 100), tym lepiej oglądane barwy prezentują się w swoich naturalnych kolorach. Wartość Ra równa 100 odpowiada tradycyjnej żarówce.

 

Gwint żarówki musi być dopasowany do oprawy. Tradycyjne żarówki produkowane były z trzonkami typu E14 (mały gwint), E27 (duży, najczęściej spotykany). Lampy halogenowe mają często inny typ trzonka bez gwintu, np. GU 10. Przed zakupem nowego źródła światła, należy sprawdzić oznaczenie starej żarówki.

 

Czas osiągnięcia pełnej jasności przez źródło światła. Zgodnie z prawem, producent jest zobowiązany do podania czasu na dojście do 60% pełnej jasności, nie 100%. Tradycyjna żarówka oraz diody świecące (LED) od razu po zapaleniu osiągają 100% wartości strumienia świetlnego. Natomiast świetlówki kompaktowe (fluorescencyjne) potrzebują na to znacznie więcej czasu. Na osiągnięcie 60% strumienia świetlnego – zwykle poniżej minuty, ale na 100% – nawet 8 minut. To istotne w miejscach, gdzie światło zapalamy na krótko, np. w korytarzu, toalecie, kotłowni.

 

Warunki otoczenia są ważne, ponieważ np. świetlówki kompaktowe i rurowe mają słabą wydajność w niskiej temperaturze. Podaną na opakowaniu wartość strumienia świetlnego uzyskują przy temperaturze otoczenia 25°C. Dlatego w niskiej temperaturze będą świecić słabo, zaś przy ujemnej bywa, że w ogóle. Dlatego lepiej nie używać ich na zewnątrz ani w chłodnych garażach i piwnicach. Jeśli mimo wszystko zostaną tam umieszczone, to powinny być w zamkniętych oprawach, tak aby temperatura w pobliżu świetlówek była wyższa.

Redakcja BD
fot. Philips

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny