Jakie są koszty instalacji elektrycznej?

Jakie są koszty instalacji elektrycznej?

Odpowiedź eksperta: Najczęściej wykonawcy uzależniają koszt robocizny od liczby tzw. punktów elektrycznych - gniazd, lamp itp.

Koszt wykonania jednego punktu to 30-50 zł. Niestety przy tym sposobie rozliczania często dochodzi do nieporozumień pomiędzy wykonawcą a inwestorem - czy dwa sąsiednie gniazda w jednej ramce to jeden, czy dwa punkty? Czy jako punkt należy liczyć zainstalowanie każdego aparatu w rozdzielnicy? Czy lampa sufitowa i uruchamiający ją łącznik na ścianie to jeden, czy dwa punkty?

Dlatego lepiej, jeśli umówimy się na wykonanie instalacji zgodnie z konkretnym projektem, płacąc za jego pełną realizację. Wówczas wątpliwości nie będzie.

Koszty materiałów mogą być zaś bardzo różne, szczególnie dotyczy to widocznych elementów osprzętu (gniazda, łączniki), w przypadku których kilkukrotne różnice cen nie są niczym niezwykłym. Zwykle wykonawca może taniej kupić materiały, gdyż może liczyć na rabaty w hurtowniach.

Ceny materiałów są następujące:

  • przewody 3×2,5 mm (gniazda) - 500 zł/100 m;
  • przewody 3×1,5 mm (oświetlenie) - 350 zł/100 m;
  • wyłącznik nadmiarowy do obwodów jednofazowych - 10 zł;
  • wyłącznik różnicowoprądowy - 100 zł;
  • łącznik oświetleniowy, gniazdo - od 10 zł.

Zobacz aktualne stawki wykonawców: Instalacja elektryczna

Jarosław Antkiewicz

fot. Ospel

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

retrofood
06-07-2022 08:27
9 godzin temu, Gość ELEKTRYK! napisał: hahahah przepisy i normy są aż z 1999 roku i 2004 o prawie budowlanym na temat skuteczności zerowania gniazdek elektrycznych. Co 2/3 lata jest obowiązkiem każdego lokum! Są do dziś obowiązkowe dla kierownika budowy   1. ...
Gość ELEKTRYK!
05-07-2022 22:33
hahahah przepisy i normy są aż z 1999 roku i 2004 o prawie budowlanym na temat skuteczności zerowania gniazdek elektrycznych. Co 2/3 lata jest obowiązkiem każdego lokum! Są do dziś obowiązkowe dla kierownika budowy
retrofood
05-07-2022 04:18
5 godzin temu, Gość Elektryk napisał:   Brak sprzętu do sprawdzenia zerowań??   Litości, zerowań w nowych instalacjach elektrycznych nie wykonuje się już od wielu lat! 
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz