Produkuj prąd samodzielnie
Wytwarzanie prądu za pomocą instalacji fotowoltaicznej pozwala nie tylko na pozyskanie darmowej energii i oszczędzanie na rachunkach za prąd. Jest też przyjazne środowisku, ponieważ nie wiąże się z emisją dwutlenku węgla. Inwestycja w panele fotowoltaiczne, w zależności od zużycia energii i jej cen, zwraca się w niektórych przypadkach nawet już po kilku latach. Koszty utrzymania instalacji fotowoltaicznej są niskie, moduły PV mogą pracować od 25-30 lat i dla zachowana jak najwyższej efektywności wymagają jedynie... czyszczenia. Korzystanie z przydomowej instalacji fotowoltaicznej pozwala niemal całkowicie uniezależnić się od dostawców energii. Warto zainwestować w nieco przewymiarowaną instalację i nadmiar produkowanej w sezonie energii odsprzedawać do sieci, aby później pobierać stamtąd jak najmniej prądu wyprodukowanego w elektrowni.
Kontroluj zużycie energii elektrycznej
Pierwszym krokiem do oszczędzania prądu jest kontrolowanie jego poboru. Licznik elektryczny (licznik prądu) obecny jest w każdym gospodarstwie domowym, jednak dostarcza on tylko podstawowej informacji o ilości zużytej energii. Szczegółowe dane można uzyskać za pomocą bardziej zaawansowanego urządzenia, takiego jak monitor zużycia energii. Śledzi on i zapisuje nie tylko samo zużycie energii elektrycznej, ale również takie wskaźniki jak napięcie prądu czy jego moc. Urządzenie to służy także do monitorowania produkcji energii w instalacjach fotowoltaicznych oraz pomiaru pracy pomp ciepła. Wszystkie zgromadzone za pomocą tego sprzętu dane można wygodnie przeglądać w aplikacji.
Dodatkowo dobrze jest wiedzieć ile prądu zużywają konkretne domowe urządzenia. Do tego celu warto zaopatrzyć się w miernik zużycia prądu i po prostu podłączyć dany sprzęt do gniazdka za jego pośrednictwem. To proste urządzenie wyposażone jest często w opcję programowania ceny 1kWh. Dzięki temu dostarcza kompleksowych danych dotyczących całkowitego zużycia energii oraz jej kosztów w czasie pracy konkretnego urządzenia.
Automatyzuj oświetlenie, ogrzewanie i klimatyzację
Coraz więcej urządzeń wyposażonych jest w energooszczędne technologie, uruchamiające je tylko wtedy, gdy faktycznie są potrzebne. Mowa tu przede wszystkim o oświetleniu włączającym się na podstawie sygnału, który wysyła czujnik ruchu. W nowoczesnych domach standardem są automatycznie podświetlane schody, czy oświetlenie otoczenia domu. Podobnie czujniki temperatury uruchamiające ogrzewanie lub chłodzenie tylko przy określonej temperaturze. Automatyzacja oświetlenia pozwala na tworzenie harmonogramów oświetlenia i scen świetlnych, które nie tylko pomagają oszczędzać energię, ale też przekładają się na zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu. Inteligentne żarówki z możliwością regulacji natężenia światła (tzw. "dimming") umożliwiają kreowanie we wnętrzach nastroju sprzyjającego pracy lub wypoczynkowi za pomocą tzw. scen świetlnych. Najpopularniejsze sceny to:
- "nocne światło" - światło o niskim natężeniu i ciepłej barwie, oświetlenie korytarzy w taki sposób, aby rozjaśnić drogę do łazienki, ale w taki sposób by nie budzić domowników.
- "poranne wstawanie" - stopniowe rozjaśnianie pomieszczeń imitujące światło wschodzącego słońca.
- "praca" - wysokie natężenie neutralnego lub zimnego światła - idealne do pracy i nauki.
- "relaks" - średnie natężenie ciepłego światła, sprzyjającego wypoczynkowi i kreującego przytulną atmosferę.
Automatyczne sterowanie światłem jest też niezbędne do tworzenia tzw. ścieżek świetlnych. Za pomocą takiej ścieżki można podświetlić drogę z garażu. Światło zapala się po zaparkowaniu samochodu (nie trzeba szukać go po omacku na ścianie po opuszczeniu auta), gaśnie samo, gdy czujnik odnotuje, że ruch w pomieszczeniu ustał - można więc wygodnie wynieść z bagażnika torby z zakupami i nie wracać do garażu, by zgasić światło. Następnie światło zapala się w korytarzu, o ile jest potrzebne - decyduje o tym odczyt z czujnika zmierzchu.
Programuj pracę urządzeń elektrycznych
Taryfy zmienne, dostępne w ofercie wielu dostawców energii, pozwalają cieszyć się poza godzinami szczytu znacząco niższymi cenami energii elektrycznej. "Tanie godziny" obowiązują zwykle w nocy, przed południami w dni pracujące i popołudniami w weekendy. Na ten czas najlepiej jest więc zaplanować pracę urządzeń pobierających dużo prądu i niewymagających bieżącej obsługi (tak jak żelazko czy tradycyjny odkurzacz). Pralki, suszarki od ubrań, zmywarki posiadają opcje opóźnionego startu - można więc załadować je wcześniej i zaplanować ich start na określoną godzinę. Podobnie odkurzacze samojezdne, choć w godzinach nocnych problemem może być hałas generowany przez te urządzenia. Dobrze jest też ładować takie urządzenia jak laptopy, tablety i telefony (o hulajnogach, rowerach i samochodach elektrycznych nie wspominając) w czasie obowiązywania korzystniejszych taryf. Wszystkie urządzenia akumulatorowe wykorzystywane w ogrodzie i warsztacie również warto ładować wtedy, gdy wychodzi najtaniej. Z tego samego względu podlewanie ogrodu za pomocą systemu automatycznego nawadniania warto odłożyć na noc, tym bardziej, że woda nie odparuje tak szybko jak w dzień przy ostrym słońcu. Nocne podlewanie będzie więc nie tylko ekonomiczne, ale też skuteczniejsze.
Urządzeniem przydatnym do sterowania pracą oświetlenia w ogrodzie i wokół domu - szczególnie przy bramie i nad drzwiami jest automat zmierzchowy. W odróżnieniu od czujnika ruchu sprawi on, że światła będą zapalone przez cały czas od zmierzchu do świtu. Takie rozwiązanie polecane jest osobom, które czują się bezpieczniej, gdy podwórko jest stale oświetlone.
Nie każde urządzenie wyposażone jest fabrycznie w opcję programowania. Tu z pomocą przychodzi programator czasowy - za jego pośrednictwem można podłączyć do gniazdka dowolne urządzenie i w ten sposób zaplanować jego uruchomienie w trakcie "tanich godzin".
Wybieraj energooszczędne oświetlenie
Żarówki energooszczędne wykorzystywane w domach to przede wszystkim żarówki LED. Od tradycyjnych (które zostały już prawie wycofane z rynku) różnią się tym, że nie produkują ciepła i ok. 90 % energii przekształcają w światło i pracują dłużej (ok. 25 000 h) - nie trzeba więc ich tak często zmieniać. Aby umożliwić jeszcze skuteczniejszą oszczędność energii - już same żarówki wyposażane są w czujnik ruchu i świecą tylko wtedy, gdy faktycznie jest to potrzebne. Opcją pozwalającą ograniczyć zużycie prądu jest też możliwość ograniczenia mocy żarówek - czyli siły świecenia. Do oszczędności energii przyczynia się też optymalne rozmieszczenie źródeł światła w pomieszczeniu. Najmniej korzystną opcją jest sytuacja, w której całe pomieszczenie oświetlone jest z jednego punktu. Optymalnie jest rozmieścić światła równomiernie - stąd warto stosować oświetlenie punktowe - tzw. spoty czy reflektorki oraz taśmy led.
Zmień nawyki - zyskaj oszczędności
Choć wiele funkcji nowoczesnych urządzeń pomaga w efektywnym zarządzaniu zużyciem energii, oszczędności w dużym stopniu zależą od planowania i zmiany nawyków. Początkowo może się to wydawać uciążliwe - szczególnie korzystanie ze sprzętów tylko w określonych godzinach, jednak realne oszczędności na rachunkach za prąd będą najlepszą nagrodą za poniesione wyrzeczenia.
Artykuł firmy ASAJ