Klasycznie czy nowocześnie? - Jakie łączniki światła wybrać

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Klasycznie czy nowocześnie? - Jakie łączniki światła wybrać

Ilość i różnorodność dostępnych na rynku łączników przywraca o zawrót głowy. Kontakt przestał być jedynie niezbędnym dodatkiem potrzebnym, aby zapalić oświetlenie. Stał się również elementem wystroju wnętrza. Od kilku lat na rynku, oprócz klasycznych łączników dostępne są również panele dotykowe. Jeśli masz wątpliwości, które rozwiązanie jest idealne dla Twojego domu, postaramy się pomóc Ci w podjęciu decyzji.

aktualizacja: 2020-10-21 10:25:51

Łączniki klasyczne

Jedną z zalet klasycznych łączników jest niewątpliwie ich cena, na którą wpływa fakt, iż ich konstrukcja oparta jest na prostym mechanizmie. Niech jednak nie zwiedzie cię ich prostota. Łączniki klasyczne mogą bowiem pełnić wiele różnych funkcji w twoim domu.

Kompletując osprzęt, pamiętaj o takich rozwiązaniach jak:

  • łączniki podwójne i potrójne, które pozwalają na sterowanie więcej niż jednym obwodem,
  • łączniki schodowe, które warto montować w korytarzach i klatkach schodowych, łączniki krzyżowe przydatne, gdy chcesz sterować oświetleniem z więcej niż dwóch miejsc, łączniki roletowe służące do sterowania roletami, 
  • przyciski zwierne dokonujące tylko chwilowego połączenia obwodu, stosowane najczęściej w instalacjach dzwonkowych lub w automatach włączających światło na określony czas.
Ramka podwójna metalowa
Ramka podwójna metalowa
Ramka pojedyncza szklana
Ramka pojedyncza szklana

Wzornictwo produktów nie jest obecnie ograniczone tylko do białych, klasycznych łączników. Kolorystyczne wariacje oraz rodzaje materiałów sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Do eleganckiego salonu można dobrać czarny łącznik oraz ramkę, z pięknie wykończonymi złotym kolorem brzegami, a turkusowa ramka ze wzorem gwiazdek i białym łącznikiem ożywi dziecięcy pokój. Poszczególne serie osprzętu dostępnych na rynku dają nam możliwość dowolnego doboru koloru łącznika do ramki.

Również dostępność materiałów, z których wykonane są ramki, jest bardzo duża. Możemy znaleźć bardzo wytrzymałe i odporne na zarysowania tradycyjne tworzywa. Natomiast dla osób lubiących ciekawe i niebanalne rozwiązania do łączników można dobrać ramki szklane, drewniane betonowe czy metolowe. Co istotne, takie serie łączników sprawdzą się zarówno w klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych wnętrzach.

W tym filmie można znaleźć garść inspiracji

Panele dotykowe

Panele dotykowe są droższym rozwiązaniem niż klasyczne łączniki. Gładka forma szklanych ramek skrywa nowoczesne elektroniczne sterowniki, które zastępują standardowe klawisze. Niewątpliwą zaletą paneli dotykowych jest możliwość grupowania łączników, np. pojedynczy panel o wymiarach tradycyjnego łącznika pojedynczego umożliwia sterowanie aż czterema obwodami oświetleniowymi. Dzięki temu zmniejsza się liczba włączników, które trzeba zamontować na ścianach, aby sterować oświetleniem.

Dwumodułowy panel dotykowy z otworem na osprzęt
Dwumodułowy panel dotykowy z otworem na osprzęt
Dwumodułowy panel dotykowy.
Dwumodułowy panel dotykowy

Niektóre panele pozwalają na tworzenie praktycznych zestawów wielokrotnych z tradycyjnym osprzętem. Można np. połączyć dotykowy łącznik światła z gniazdkiem, ściemniaczem czy ładowarką USB. W ten sposób zadbasz o zachowanie spójnego wyglądu osprzętu zamontowanego w twoim domu. Dodatkową zaletą paneli dotykowych jest podświetlenie LED, które pozwala na szybkie odnalezienie panelu w ciemnym pokoju. Kiedy jednak podświetlenie nie jest potrzebne, można w łatwy sposób wyłączyć tę funkcję.

Wzornictwo paneli dotykowych to nowoczesne i minimalistyczne rozwiązanie, pozwalające wtopić się w aranżacje pomieszczenia lub stać się ciekawy akcentem wnętrza. Łączniki dotykowe mają wysoki połysk. To rozwiązanie sprawdza się w każdym stylu wnętrza, chociaż panele dotykowe dedykowane są głównie dla nowoczesnych aranżacji. Panele dotykowe wykonane są z odpornych na zarysowania materiałów, dzięki czemu przez długi czas cieszą nieskazitelnym wyglądem. Warto wspomnieć również o tym, iż łatwo utrzymuje się je w czystości. Płaska konstrukcja, bez wgłębień nie powoduje gromadzenia zabrudzeń i pozwala szybko wyczyścić panel.

Nowoczesny panel dotykowy dobrany do stylistyki wnętrza
Nowoczesny panel dotykowy dobrany do stylistyki wnętrza

Po zapoznaniu się z artykułem wybór łączników nie powinien już przysparzać Ci wielu problemów. Zależy on od Twoich potrzeb, budżetu, jakim dysponujesz oraz od tego, jaki efekt wizualny chcesz uzyskać. Natomiast rynek łączników oferuje tak szeroką gamę produktów, iż na pewno znajdziesz dla siebie odpowiedni osprzęt.

Pamiętaj! Kiedy już zdecydujesz się na konkretne włączniki, pokaż je swojemu instalatorowi, żeby mógł przygotować się do montażu. Panele dotykowe wymagają odrębnego zasilania.

Na zdjęciu otwierającym: poczwórna ramka z serii Simon 54 Nature.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje