Instalacja elektryczna według własnego projektu

Instalacja elektryczna według własnego projektu

Zbudowaliśmy dom według gotowego projektu. Na katalogowej kopii instalacji elektrycznej narysowaliśmy własny szkic tej instalacji - mówią Marta i Piotr, czytelnicy Budujemy Dom, użytkują instalację od 4 lat

Parametry domu: murowany, piętrowy, 116 m2 i garaż 24 m2.

Parametry instalacji elektrycznej: moc przyłączeniowa 10 kW, przyłącze napowietrzne; jedna rozdzielnica; przewody miedziane płaskie, w tynku (na parterze i na piętrze), przewody okrągłe w peszlach w ścianach szkieletowych (na poddaszu); obwody: trójżyłowe 17 szt., w tym 11 szt. na parterze, pięciożyłowe 2; ilość gniazd i łączników około 120 szt.

Decyzja: zbudowaliśmy dom według gotowego projektu. Na katalogowej kopii instalacji elektrycznej narysowaliśmy własny szkic tej instalacji. Skonsultował i wykonał ją elektryk z uprawnieniami. Pamiętając remont domu rodziców, którzy trochę przesadzili z ilością punktów elektrycznych w budynku, staraliśmy się uwzględnić tylko rzeczywiste potrzeby, z minimalnym zapasem gniazd.

Przy pralce umieszczono licznik poboru energii
Przy pralce umieszczono licznik poboru energii
W pomieszczeniach dziennych zamontowano osprzęt ze stali
W pomieszczeniach dziennych zamontowano osprzęt ze stali

Instalacja elektryczna według własnego projektu - porady i przestrogi:

  • Dotąd ani razu nie zauważyliśmy błędów lub braków w wewnętrznej instalacji elektrycznej. Służy nam dobrze, zapewne dlatego, że zadbaliśmy o dostateczną ilość gniazd. Np. w kuchni mamy 10 gniazd i 3 łączniki. W salonie 7 gniazd. W łazience dwa obwody przeznaczyliśmy do pralki (jeden na zapas lub do suszarki).

    Osobne obwody mają: piekarnik, okap, zmywarka, kocioł. Obwody "siłowe" zastosowaliśmy w kuchni (dla piekarnika lub kuchenki, ale nie jest używany) i w garażu.
     
    Nie pomyśleliśmy jedynie o gniazdach na zewnątrz budynku. Brakuje gniazda na tarasie i na ganku. Nie zapomnieliśmy natomiast o zewnętrznych punktach oświetleniowych. Na domu jest ich 9, w tym przy garażu lampa z czujką ruchu i zmierzchową. Oświetlenie zewnętrzne powstanie wkrótce również na słupkach ogrodzeniowych, przy wjeździe na działkę.
     
  • Warto było wykonać przewodową instalację komputerową, ponieważ bezprzewodowa w naszej okolicy nie jest stabilna. Przy schodach i w dolnym holu zastosowaliśmy łączniki schodowe. Są bardzo przydatne.
     
  • Dobierając osprzęt ze średniej półki, kierowaliśmy się trwałością i kolorystyką. W większości pomieszczeń jest plastikowy, w salonie zamontowaliśmy osprzęt ze stali.
     
  • Wykonując przyłącze do budynku, założyliśmy uziom otokowy z bednarki. Wrażliwy na skoki napięcia sprzęt elektroniczny ochraniamy ogranicznikami przeciwprzepięciowymi (w rozdzielnicy) oraz listwami przeciwprzepięciowymi, podłączonymi tuż przed urządzeniami.

Koszty instalacji elektrycznej według własnego projektu:

  • przyłącze z uziomem otokowym 4000 zł;
  • cała instalacja elektryczna z montażem - 8362 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierajacym: W budynku jest jedna rozdzielnica

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

retrofood
27-07-2018 13:47
Dnia 25.07.2018 o 11:15, Gość wdz napisał: Taa... i jeszcze 1 różnicówka na cały dom i w dodatku trójfazowa, dramat. Takie artykuły nie powinny być w ogóle publikowane, gdyż zachęcają więcej ludzi bez wiedzy do wykonywania takiej "rzeźby" Odmawiasz ...
Gość wdz
25-07-2018 11:15
Taa... i jeszcze 1 różnicówka na cały dom i w dodatku trójfazowa, dramat. Takie artykuły nie powinny być w ogóle publikowane, gdyż zachęcają więcej ludzi bez wiedzy do wykonywania takiej "rzeźby"
retrofood
02-10-2017 19:27
Cytat Dotąd ani razu nie zauważyliśmy błędów lub braków w wewnętrznej instalacji elektrycznej. Żeby zauważyć błędy, trzeba mieć o czymś jaką wiedzę, a nie tylko swoje wyobrażenie. Moja ŚP. Babcia miała jedną żarówkę w chacie, jedno gniazdko ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz