Porównanie 42 modeli domofonów i wideodomofonów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Porównanie 42 modeli domofonów i wideodomofonów

Współczesne domy mają rozmaite zabezpieczenia elektroniczne. Podstawowe i najprostsze to domofon, chroniący wejście na działkę. Jednak przed zakupem takiego urządzenia warto dobrze rozeznać się w ofercie rynkowej.

Obecnie w sprzedaży znajdziemy zarówno tradycyjne domofony, jak i nowocześniejszą ich odmianę - wideodomofony. Jedne i drugie występują w wersji analogowej oraz cyfrowej, przewodowej, jak również bezprzewodowej. Od naszego wyboru zależy przebieg prac instalacyjnych, skuteczność ochrony budynku i posesji, a także komfort użytkowania systemu.

Zobacz nasze porównanie:

Porównanie 42 modeli domofonów i wideodomofonów

Porównanie 42 modeli domofonów i wideodomofonów

WAŻNE FUNKCJE DOMOFONÓW I WIDEODOMOFONÓW

Domy jednorodzinne opanowuje dziś technologia - nawet domofony są coraz inteligentniejsze, więcej pokazują, rejestrują, mają mnóstwo dodatkowych funkcji i nowoczesną stylistykę. Podstawowym zadaniem tych urządzeń jest zapewnienie mieszkańcom kontaktu głosowego z osobą stojącą przy wejściu na posesję oraz zdalne otwieranie furtki. W tym celu można zamontować nawet prostą wersję analogową.

System domofonowy składa się ze stacji bramowej z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem przywoławczym, oraz z umieszczonego w budynku (najczęściej w pobliżu drzwi wejściowych) unifonu z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem do otwierania furtki. W rozbudowanej instalacji panel bramowy instaluje się także przy drzwiach wejściowych.

Panel bramowy
Panel bramowy musi być solidnie wykonany. Nie warto kupować wyrobów niesprawdzonych marek. (fot. po lewej: Genway, fot. po prawej: Zamel)
Domofon
Dawniej standardem był dzwonek przy furtce, obecnie - domofon. Proste analogowe urządzenia są łatwe w montażu i często stosowane w małych instalacjach. (fot. Elfon)

Bardziej zaawansowane modele - wideodomofony - poza dźwiękiem przekazują również obraz, dlatego warto je montować w sytuacji, gdy brama wjazdowa i furtka są niewidoczne z domu. System wyposażony jest zatem dodatkowo w kamerę w kasecie zewnętrznej oraz w panel z monitorem w pomieszczeniu. Często ma też wiele innych funkcji - zwróćmy na to uwagę podczas wyboru konkretnego zestawu. Najtańsze wideodomofony mają małe, czarno-białe ekrany LCD i są pozbawione dodatkowych opcji.

Niektóre urządzenia sygnalizują, czy furtka jest zamknięta. Mogą też służyć dodatkowo do obsługi bramy garażowej, drzwi wejściowych czy oświetlenia posesji. Kamera noktowizyjna w wideodomofonie nawet po zmroku zapewnia kontrolę tego, co dzieje się przed furtką. Kamera z czujnikiem ruchu uruchomia się automatycznie, gdy ktoś znajduje się w polu jej zasięgu. Wideodomofon może ponadto rejestrować obrazy (monitoring) oraz historię połączeń - tak, by później dało się je odtworzyć.

Upewnijmy się, ilu żył przewodu wymaga urządzenie (np. pięć lub dwa) - od tego zależy, jakie kable trzeba ułożyć albo czy można wykorzystać istniejącą instalację dzwonkową.

Zaawansowany wideodomofon z ekranem dotykowym
Zaawansowany wideodomofon z ekranem dotykowym. Wewnątrz domu urządzenie montuje się zwykle blisko wejścia, ewentualnie w innym, łatwo dostępnym miejscu. (fot. Elfon)

SYSTEMY PRZEWODOWE I BEZPRZEWODOWE

Komunikacja pomiędzy stacją bramową a odbiornikiem odbywa się drogą radiową lub przewodami. To drugie rozwiązanie nadal wybiera bardzo wielu inwestorów, ponieważ jest mniej zawodne i wychodzi taniej w nowo budowanym domu. Natomiast w przypadku doposażania budynku w domofon, najlepiej wykorzystać przewody istniejącej instalacji dzwonkowej (o ile to możliwe). Wkopanie nowych kabli może wymagać rozkopania trawnika czy rozebrania nawierzchni z kostki. Wewnątrz domu trudności przysparza ukrycie przewodów w wykończonych ścianach.

Systemy bezprzewodowe pozwalają uniknąć tych problemów - nie trzeba się martwić, jak poprowadzić przewody. Przesyłanie sygnałów między jednostką zewnętrzną i wewnętrzną nie wymaga okablowania. Koszty montażu są niskie, co rekompensuje wyższą cenę samych urządzeń.

Konieczne jest jednak doprowadzenie zasilania do panelu przy furtce (prądu potrzebuje elektromagnetyczny zaczep zamka) - ale łatwo to zrobić bezpośrednio ze skrzynki złącza elektrycznego, znajdującej się przy ogrodzeniu. W trakcie użytkowania należy pamiętać o okresowej wymianie baterii w sprzęcie.

URZĄDZENIA ANALOGOWE I CYFROWE

Chociaż w domach jednorodzinnych najpopularniejsze są tradycyjne domofony analogowe, warto wziąć pod uwagę nowocześniejsze systemy cyfrowe. Od dawna mają one zastosowanie w budynkach wielorodzinnych - służą do obsługi wielu lokali. W domach jednorodzinnych pozwalają na montaż unifonu na każdej kondygnacji (choć nie jest to powszechne rozwiązanie). Mogą pełnić rolę domowego interkomu, umożliwiając porozumiewanie się domowników z różnych miejsc budynku.

Najważniejszą zaletą urządzeń cyfrowych jest jednak możliwość otwierania furtki bez użycia klucza, poprzez wybranie na klawiaturze kodu.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Domofon lub wideodomofon można zintegrować z telefonem komórkowym
Dzięki zintegrowaniu domofonu czy wideodomofonu z telefonem komórkowym, przy jego użyciu można otwierać furtkę i prowadzić rozmowy z gośćmi. (fot. GDE Polska)

ODPOWIEDNIA JAKOŚĆ DOMOFONÓW LUB WIDEODOMOFONÓW

Kupujmy urządzenia sprawdzonych marek, obecnych na rynku od lat - zapewnią bezawaryjne działanie instalacji. Szczególną uwagę zwróćmy na rodzaj materiału, z którego wyprodukowany jest panel bramowy, oraz na solidność jego wykonania. Zamontowany na zewnątrz będzie stale narażony na niszczący wpływ warunków atmosferycznych (deszczu, śniegu, dużych zmian temperatury), działanie czynników zakłócających (światła słonecznego, wiatru) czy na ataki wandali. Najlepiej by cały system pochodził od jednego producenta - dzięki temu zyskamy pewność, że wszystko jest ze sobą kompatybilne.

Odpowiednie muszą być też przewody. Do układania w ziemi przeznaczone są kable oznaczone symbolem YKY (wersje używane wewnątrz pomieszczeń się do tego nie nadają, bo nie mają wystarczająco odpornej izolacji). Warto stosować się do tych zaleceń, gdyż wymiana przewodu zakopanego już pod nawierzchnią to spory kłopot.

Podczas montażu domofonów i wideodomofonów pamiętaj...

  • Kable instaluje się w wykopie na głębokości 60-70 cm (pod podjazdem może być płycej) i obsypuje kilkucentymetrową warstwą piasku, co eliminuje naprężenia związane z ruchami gruntu. Przynajmniej 10 cm ponad kablem rozkłada się pas niebieskiej folii ostrzegawczej, która chroni go przed przypadkowym uszkodzeniem podczas prac ogrodowych, budowlanych.

  • Przewody biegnące wewnątrz domu ukrywa się w bruzdach wykonanych w tynku. Aby uniknąć kucia ścian czy sufitów, w wykończonym budynku przewody przykleja się niekiedy do ich powierzchni, przy użyciu kleju montażowego, lub umieszcza w specjalnych listwach elektroinstalacyjnych.

  • Bardzo ważne jest zamontowanie wideodomofonu na odpowiedniej wysokości. Jeżeli panel urządzenia będzie za nisko lub za wysoko, nie będziemy widzieć twarzy osoby stojącej przy furtce.

Małgorzata Kolmus

Materiały do pobrania:
pdf icon
Porównanie 42 domofonów i wideodomofonów

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Jarek

27 Lip 2021, 10:52

same promocyjne marki ? dlaczego nie wspominacie nic o profesjonalnych systemach domofonowych ?

time image

Gość Antoni

15 Sie 2020, 11:59

A skąd laik ma wiedzieć, które firmy to są te renomowane i na rynku od wielu lat ?

time image

Gość Czytacz

08 Lip 2020, 09:58

No i gdzie to porównanie??

time image

08 Cze 2020, 05:44

Dnia 5.06.2020 o 16:14, Wasabi napisał: Nie wiem czy robie coś nie tak ale w tym artykule nie widzę żadnych modeli, które są porównywane W artykule jest link do porównania: https://porownywarka.budujemydom.pl/domofony-i-wideodomofony

time image

05 Cze 2020, 14:14

Nie wiem czy robie coś nie tak ale w tym artykule nie widzę żadnych modeli, które są porównywane

time image

Gość eAlarmy

17 Kwi 2020, 06:11

Tradycyjne domofony z słuchawką są sukcesywnie zastępowane zestawami głośnomówiącymi . Obecnie elektroniczne domofony/wideodomofony stały się standardem, co wcale nie dziwi. Gwarantują większą wygodę i bezpieczeństwo, są łatwo dostępne i nie aż tak kosztowne, jak dawniej. ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!