Wymiary domu różnią się od tych w projekcie. Czy muszę wdrażać tzw. tryb naprawczy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Wymiary domu różnią się od tych w projekcie. Czy muszę wdrażać tzw. tryb naprawczy?

W trakcie budowy domu okazało się, że jego wymiary różnią się o kilkanaście centymetrów od projektu. Czy muszę teraz wdrażać tzw. tryb naprawczy?

aktualizacja: 2019-09-17 11:31:44

Odpowiedź eksperta: Kiedyś w orzecznictwie kwestią sporną było to, czy faktycznie wybudowany obiekt nieco szerszy albo wyższy niż w projekcie budowlanym jest istotną zmianą, powodującą poważne konsekwencje dla inwestora. Obecnie, nie jest istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę zmiana wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego niebędącego obiektem liniowym, jeżeli odstąpienie łącznie spełnia następujące warunki:

  1. nie przekracza 2% wysokości, szerokości bądź długości obiektu określonych w projekcie budowlanym;

  2. nie zwiększa obszaru jego oddziaływania;

  3. nie mieści się w zakresie odstępstw w przedmiocie zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z obiektu budowlanego przez osoby niepełnosprawne, zmiany zamierzonego sposobu użytkowania lub jego części, ustaleń MPZP, innych aktów prawa miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wymagających uzyskania lub zmiany niektórych opinii, uzgodnień i pozwoleń, które są niezbędne do otrzymania pozwolenia na budowę lub do dokonania zgłoszenia (przy czym nie dotyczy to odstępstwa od projektowanych warunków ochrony przeciwpożarowej, jeżeli odstępstwo zostało uzgodnione z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych);

  4. nie narusza przepisów techniczno-budowlanych.

Jeżeli te warunki są spełnione, to odstąpienia nie skutkują postępowaniem naprawczym (obowiązkiem uzyskania pozwolenia zamiennego, czy kwalifikowaniem odstąpień jako samowoli budowlanej). Kilkanaście centymetrów nie ma zatem znaczenia.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Aleksandra Korczak
fot. Capri23auto / pixabay.com

Zdaniem naszych Czytelników

time image

12 Wrz 2019, 10:03

Jeśli rzeczywista szerokość jest większa niż w zatwierdzonym projekcie budowlanym, jest to istotne odstępstwo, w takim przypadku: - projektant - wykonanie projektu zamiennego, - złożenie w starostwie.   Jeśli zostały zachowane minimalne odległości od granic ...

time image

Gość A

12 Wrz 2019, 09:47

Witam. Dostalam decyzje ze inspektor nsdzoru budowlanego wnosi sprzeciw o zakończeniu budowy,gdyż jest niezgodność szer obiektu. Jest ona zwiększoną o 0.85m. Co dalej mamy robić? Gdzie się odwoływać?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny