Odstąpienie od umowy czy wykonanie zastępcze - które rozwiązanie lepsze?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Odstąpienie od umowy czy wykonanie zastępcze - które rozwiązanie lepsze?

Wezwanie skierowane do wykonawcy nie przyniosło rezultatu. Pomimo upływu wyznaczonego terminu nadal wykonuje on prace w sposób wadliwy lub sprzeczny z umową. Jakie uprawnienia przysługują inwestorowi?

Z momentem bezskutecznego upływu terminu wyznaczonego wykonawcy do zmiany sposobu prowadzenia robót przed inwestorem pojawiają się dwie możliwości przewidziane w art. 636 § 1 kodeksu cywilnego (k.c.). Może on odstąpić od umowy albo powierzyć dalsze jej wykonywanie wykonawcy zastępczemu na koszt i niebezpieczeństwo nierzetelnego wykonawcy. Wybór jest wyłączną decyzją inwestora.

Odstąpienie od umowy

Pierwsze z uprawnień inwestora - odstąpienie od umowy - jest bardziej restrykcyjnym rozwiązaniem. Nie powoduje ono zwykłego rozwiązania umowy. W wyniku złożenia oświadczenia o odstąpieniu umowę uważa się za niezawartą. Skutkiem przyjęcia, że do zawarcia umowy nigdy nie doszło jest brak związania stron jej zapisami. W praktyce oznacza to m.in., że inwestor traci uprawnienia z rękojmi i ewentualnej gwarancji za roboty.

Podstawową konsekwencją odstąpienia od umowy jest obowiązek wzajemnego zwrotu spełnionych świadczeń przez strony (art. 494 § 1 k.c.). W przypadku umowy o budowę domu sprowadza się to do rozliczenia wartości prac zrealizowanych przez wykonawcę. Rozliczenie nie będzie jednak przebiegało według wynagrodzenia ustalonego w umowie, ponieważ ta traktowana jest jako niezawarta. Wartość prac będzie ustalana zgodnie z regułami bezpodstawnego wzbogacenia (art. 405 i n. k.c.), czyli według stawek rynkowych.

Inwestor składając oświadczenie o odstąpieniu od umowy może także dochodzić naprawienia szkody poniesionej przez niewykonanie umowy przez wykonawcę (np. czynszu za mieszkanie, które musiał wynająć w związku z niewybudowaniem domu w umówionym terminie).

Jeżeli to inwestor dostarczał materiały (np. cegły lub cement) do prowadzenia robót w przypadku odstąpienia od umowy może on skutecznie domagać się ich zwrotu przez wykonawcę.

Wykonanie zastępcze

Drugą z możliwości stojących przez inwestorem jest powierzenie poprawienia lub dalszego prowadzenia prac innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo wykonawcy. Jest to tzw. wykonanie zastępcze. W odróżnieniu do odstąpienia nie niweczy ono umowy. Jego celem jest jedynie zapewnienie inwestorowi możliwości uzyskania efektu robót nakładem pracy innego wykonawcy. Zakres prac, które można powierzyć wykonawcy zastępczemu obejmuje zarówno poprawienie tych, które już wykonał jego poprzednik, jak również realizację tych, które jeszcze nie zostały przeprowadzone.

Działanie na koszt dotychczasowego wykonawcy oznacza, że w ostatecznym rozrachunku to jego będzie obciążało wynagrodzenie wykonawcy zastępczego. Inwestor nie jest związany stawkami prac, które wynikają z umowy wiążącej go z wykonawcą "podstawowym". W okolicznościach sprawy koszty robót zastępczych mogą przewyższać te stawki (np. kiedy z racji na potrzebę znalezienia specjalisty w szczycie sezonu musimy zaproponować mu odpowiednio wyższe wynagrodzenie). Inwestor nie ma jednak pełnej dowolności w negocjowaniu kosztów wykonania zastępczego. Nie mogą być one nadmierne. Umówione wynagrodzenie powinno odpowiadać stawkom rynkowym.

Sposób rozliczenia kosztów wykonania zastępczego w sposób przystępny opisał Sąd Najwyższy w wyroku z 16.08.1972 r. (III CRN 202/72). Strony zawarły umowę o wykonanie budynku w stanie surowym za wynagrodzenie ryczałtowe równe 40 000 zł. Wykonawca zaliczkowo otrzymał kwotę 31 000 zł. W związku z wadliwościami prac inwestor powierzył wykonanie części prac murarskich innej firmie za 6000 zł. Wykonanie zastępcze miało objąć też prace przy schodach o wartości 1000 zł. SN wyjaśnił, że skoro strony umówiły się na 40 000 zł, a roboty zastępcze miały wartość 7000 zł, to wykonawcy należy się 33 000 zł. Ponieważ otrzymał 31 000 zł mógł dochodzić jeszcze zapłaty 2000 zł.

Powierzenie wykonania zastępczego "na niebezpieczeństwo" nierzetelnego wykonawcy oznacza, że odpowiada on za działania wykonawcy zastępczego jak za swoje własne. Pomimo tego, że nie miał wpływu na wybór firmy która go zastąpiła, ponosi odpowiedzialność za jej działania, jakby sam realizował wykonane przez nią roboty. Niebezpieczeństwo odnosi się też do ryzyka przypadkowej utraty lub uszkodzenia powierzonych do wykończenia prac. Wykonawca "podstawowy" może zwolnić się z odpowiedzialności przez wykazanie, że do utraty lub uszkodzenia doszłoby również w wypadku kontynuowania przez niego wykonania robót (tj. niezależnie od powierzenia wykonania osobie trzeciej).

Tak jak w przypadku odstąpienia od umowy, inwestor może domagać się zwrotu materiałów przekazanych wykonawcy.

 

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Podsumowanie. Które z rozwiązań jest lepsze?

Zarówno odstąpienie od umowy, jak i wykonanie zastępcze mają swoje plusy i minusy. Zasadność ich zastosowania wymaga wnikliwej oceny okoliczności konkretnego przypadku. Jednak co do zasady w praktyce swoim klientom sugeruję skorzystanie z wykonania zastępczego.

Inwestor otrzymuje w jego wyniku efekt prac zgodny z umową, którą zawarł z wykonawcą. Jednocześnie treść umowy nadal wiąże strony, co pozwala zachować chociażby przewidzianą regulację rękojmi bądź gwarancji. Plusem jest również to, że za jakość prac wykonawcy zastępczego odpowiedzialność ponosił będzie także wykonawca "podstawowy". W końcu wykonanie zastępcze pozwala nam uniknąć konieczność dokonywania rozliczeń wartości zrealizowanych prac, które są konieczne po złożeniu oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

Podstawa prawna:
Art. 636 k.c.
Art. 494 § 1 k.c.
Art. 405 i n. k.c.


Łukasz Mróz
Radca prawny, autor bloga prawnikodbudowlanki.wordpress.com
fotografia otwierająca: e-gabi / pixabay.com

Zdaniem naszych Czytelników

time image

08 Wrz 2020, 08:01

10 godzin temu, Gość Eliza napisał: Ale jak zatrudnić inna firmę w praktyce każdy chce wynagrodzenie Dlatego od początku należy zatrudnić firmę sprawdzoną, z referencjami, z dorobkiem, ktory można obejrzeć, spytać użytkownikow o wrażenia. I zapewnić ...

time image

Gość Eliza

07 Wrz 2020, 21:01

Ale jak zatrudnić inna firmę w praktyce każdy chce wynagrodzenie, jeśli firma na dzień dobry wie, że mam z Panem X problemy to jak ją namówić na współpracę z Panem X który to np jest niewyplacalny?

Możliwości są takie jak w podlinkowanym powyżej artykule. Chociaż wygląda na to, że wykonawca nie bardzo potrafi doprowadzić towar (meble) do pożądanego stanu.

time image

Gość Aneta Hajdukiewicz

30 Gru 2019, 22:58

Witam. Jestem załamana wykonaniem mebli przez wykonawcę. Nie dosyć że prawie 4 miesiące od wyznaczonego terminu kuchnia na wymiar miała prawie być skończona bo wykonawca miał ciągle wykręty jakieś albo nie odbierał telefonu.w dniu montażu a w zasadzie następnego dnia jak były ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje