W przypadku okien z PVC, często zwraca się uwagę na liczbę komór w profilu, która ma odpowiadać za zwiększoną ich termoizolacyjność. Oczekiwania potencjalnych klientów ogniskują się na profilach, w których doliczyć się można co najmniej 6 albo 7 komór.
Nowoczesne techniki projektowania profili z tego materiału oraz nowe technologie, stosowane w dostępnych na rynku oknach, pozwalają jednak na osiąganie bardzo dobrych parametrów izolacyjności termicznej nawet przy mniejszej liczbie komór. Dlatego nie jest ona jedynym wyznacznikiem świadczącym o ich wysokiej termoizolacyjności. Przykładem są profile z PVC z 4 lub 5 komorami, których wysoką termoizolacyjność osiągnięto dzięki specjalnym wkładom docieplającym (styropian, pianki termiczne), stosowanym jako wypełnienie niektórych komór w profilach.
Drugi czynnik, czyli izolacyjność termiczna szyby zastosowanej w oknie, ma największy wpływ na ostateczną, wynikową, energooszczędność okna jako całości. W tym przypadku, najlepszym rozwiązaniem są szyby zespolone. Tworzą je minimum dwie tafle szkła, pomiędzy którymi jest niewielka przestrzeń wypełniona gazem szlachetnym. Szyby zespolone z wysoką izolacyjnością termiczną mają co najmniej trzy tafle szkła i dwie przestrzenie wypełnione argonem. Te przestrzenie są podstawowym izolatorem termicznym szyby.
Jerzy Chrzanowski
Kierownik działu Certyfikacji i Szkoleń
DOBROPLAST
fot. DOBROPLAST