Jak samodzielnie odnowić boazerię krok po kroku

Jak samodzielnie odnowić boazerię krok po kroku

Starą boazerię można odnowić za pomocą emalii, dzięki której stanie się ona eleganckim, nowoczesnym wykończeniem wnętrza. Kluczowe tu będzie prawidłowe przygotowanie desek do malowania oraz wybór odpowiedniej farby.

Wykładanie ścian boazerią było bardzo modne w PRL-u i czasach nieco późniejszych. Dlatego też nadal w wielu polskich domach i mieszkaniach możemy zobaczyć boazerię zarówno w korytarzach jak i pokojach. Całkowite pozbycie się boazerii oznacza przeprowadzenie generalnego remontu pomieszczenia oraz spore wydatki. Jest jednak sposób, aby tanim kosztem nadać jej całkiem nowy wygląd.

Malowanie boazerii - jaka farba sprawdzi się najlepiej?

Najprościej jest starą boazerię pomalować. Do przeprowadzenia renowacji najlepszym wyborem jest emalia akrylowa do drewna, która bardzo dobrze kryje i zostawia gładką powierzchnię. Idealnie nadaje się do malowania nawet na biało.

Ze starej boazerii można zrobić również piękne, klasyczne, dębowe wnętrze używając lakieru lub lakierobejcy do drewna. Ciemny, drewniany kolor sprawi, że wnętrze stanie się klasyczne i modne.

Jak odnowić boazerię bez szlifowania?

W większości przypadków przed rozpoczęciem malowania powierzchni boazerii konieczne będzie jej zeszlifowanie i zmatowienie. Dla wielu osób jest to zbyt dużo pracy i szukają możliwości obejścia tego problemu.

Rozwiązaniem problemu szlifowania jest farba kredowa. Jest ona droższa od standardowej emalii, ale umożliwia malowanie drewna bez jego wcześniejszego przygotowania. Farba kredowa występuje w wielu kolorach.

Na jaki kolor pomalować boazerię?

Standardowa boazeria ma kolor jasnego drewna sosnowego i każdemu kojarzy się z wnętrzem mieszkań lat 70, 80 i 90. Wystarczy zmiana koloru, aby boazeria nabrała całkowicie nowego wyglądu i odmieniła wnętrze.

Jedna ze szkół czerpie motywy ze Skandynawii. Zwolennicy stylu skandynawskiego wybierają bardzo popularne jasne, szare lub białe kolory i w tym stylu właśnie malują boazerie. 

Oczywiście nic nie powstrzymuje nas, by wybrać jakikolwiek inny kolor. Spotka się deski pomalowane na czarno, czerwono, zielono czy na każdy inny kolor. Dobrym pomysłem może być także pokrycie każdej deski innym kolorem lub odcieniem.

Boazerię można pomalować na dowolny kolor. Ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia.
Boazerię można pomalować na dowolny kolor. Ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia.

Malowanie boazerii krok po kroku

Krok 1. Prace przygotowawcze

Jak pomalować boazerię – to pytanie zadaje sobie wiele osób, które chciałyby tanim kosztem odmienić swoje wnętrze. Jeśli wiemy mniej więcej jaki efekt końcowy chcemy uzyskać to należy wybrać się na zakupy i zaopatrzyć się w:

  • emalię akrylową do malowania boazerii,
  • wałek i (lub) pędzel,
  • papier ścierny o różnej gradacji,
  • akcesoria zabezpieczające powierzchnie - folię i taśmę malarską.

Po zakupach należy wnętrze przy pomocy taśmy i folii malarskiej. Warto także pomyśleć przed rozpoczęciem prac o zaszpachlowaniu niepotrzebnych otworów po wieszakach, gwoździach i innych ubytkach. Używamy do tego specjalnej szpachli do drewna.

Krok 2: Mycie i szlifowanie boazerii

Przed rozpoczęciem pracy, boazerię należy dokładnie umyć ciepłą wodą z odrobiną detergentu i osuszyć. Następnie należy przejść do szlifowania. Stary lakier z boazerii należy zetrzeć praktycznie do suchego drewna. Można to zrobić papierem ściernym, jednak będzie to pracochłonne.

Wygodniejszą opcją będzie użycie szlifierki oscylacyjnej. Jeśli będzie ona podłączona do odkurzacza to zaoszczędzimy później na sprzątaniu. Po zakończeniu szlifowania należy przygotować powierzchnię boazerii do malowania. Szlifowanie pozostawia zawsze dużo pyłu, więc konieczne będzie dokładne odkurzenie powierzchni desek.

Krok 3. Malowanie boazerii

Dopiero po odpowiednim przygotowaniu boazerii możemy przejść do malowania. Farba do malowania boazerii można nakładać za pomocą wałka, pędzla lub pistoletu do malowania natryskowego. Warto nałożyć co najmniej dwie warstwy, by zapewnić odpowiednie krycie.

Opracowanie: Sebastian Malinowski

fot. otwierająca: Pixabay

Sebastian Malinowski
Sebastian Malinowski

Z mediami związany od ponad 25 lat. Przygodę w prasie zaczynał jako redaktor w magazynie komputerowym ENTER, następnie przez wiele lat związany z magazynem komputerowym PC Format. W branży budowlanej od 2019 roku - na początku jako redaktor online w miesięczniku Murator, obecnie jako redaktor prowadzący serwis BudownictwoB2B.pl. Autor artykułów poradnikowych, majsterkowicz i ogrodnik. Wolny czas spędza w bliskim kontakcie z naturą, remontując swoją starą chałupę na Kurpiach.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz