Wanna z hydromasażem musi być funkcjonalna, a nie do zabawy

Wanna z hydromasażem musi być funkcjonalna, a nie do zabawy

Celowo nie dokupiłam akcesoriów typu radio, bo dla mnie wanna z hydromasażem musi być funkcjonalna, a nie do zabawy. W praktyce najpotrzebniejsze są automatyczna dezynfekcja i osuszanie orurowania wanny po kąpieli - mówi Agnieszka, Członkini Klubu Budujących Dom, która wannę z hydromasażem użytkuje od 10 lat (obecny model od 2 lat).

Parametry łazienki: z wanną 8 m2, z prysznicem 8 m2; wentylacja grawitacyjna; c.w.u. w zasobniku o poj. 150 l ogrzewana kondensacyjnym kotłem na gaz z sieci; woda ze studni z odprowadzeniem do szamba.

Parametry urządzeń z hydromasażem:

  • Wanna - z akrylu, z masażem wodno-powietrznym, pulsacyjnym i chromoterapią (jednopunktowe, wielokolorowe oświetlenie LED). Wyposażenie - funkcja automatycznej dezynfekcji i osuszania instalacji; elektroniczny sterownik. Bez akcesoriów. 
  • Panel prysznicowy z hydromasażem - z hartowanego szkła, dł. 160 cm. Wyposażenie - 3 dysze z masażem igiełkowym, manualne sterowanie temperaturą i siłą masażu.

Liczba użytkowników: 2 dorosłe osoby.

Dla właścicielki najważniejsze były funkcje automatycznej dezynfekcji i osuszania orurowania wanny, a nie dodatkowe akcesoria, tj. radio i relingi
Dla właścicielki najważniejsze były funkcje automatycznej dezynfekcji i osuszania orurowania wanny, a nie dodatkowe akcesoria, tj. radio i relingi

Decyzja: w poprzednim domu z chęcią używałam wanny z jacuzzi, bo unikam publicznych kąpielisk. Dawała skuteczny relaks po dniu pracy. Nowy dom również zaopatrzyłam w hydromasaż, ponieważ poprzednia wanna była bezawaryjna. Sprawdził się jej producent i serwis oraz wysokiej jakości materiały z których została wykonana.

Już nie potrzebuję czteroosobowej wanny jacuzzi, dlatego w tej samej firmie wybrałam model o mniejszej pojemności i z innymi funkcjami. W praktyce najpotrzebniejsze są automatyczna dezynfekcja i osuszanie orurowania wanny po kąpieli. Wanna jest nieduża, dlatego nie mam modelu z podgrzewaniem wody. Kupiłam natomiast wersję z chromoterapią i możliwością kąpieli z zapachowymi olejkami. Kierowałam się głównie chęcią osiągnięcia przyjemnego nastroju podczas masażu.

Celowo nie dokupiłam akcesoriów typu radio, bo dla mnie wanna musi być funkcjonalna, a nie do zabawy. Z akcesoriami wanna byłaby droższa. Postawiłam natomiast na wysokiej jakości materiały i doświadczonego producenta. Model wybrałam w specjalistycznym salonie, ale zamówiłam go przez Internet. Wielkość wanny dopasowałam do powierzchni łazienki. W trakcie budowy domu od razu przygotowałam dla wanny w prywatnej łazience odpowiednią instalację elektryczną. Wannę i prysznic zamontowali hydraulicy.

Kabina z panelem do hydromasażu
W drugiej łazience umieszczono kabinę z panelem do hydromasażu
Panel z hartowanego szkła ma regulowane 3 dysze do masażu igiełkowego i regulowaną deszczownicę
Panel z hartowanego szkła ma regulowane 3 dysze do masażu igiełkowego i regulowaną deszczownicę

Wanna z hydromasażem - porady i przestrogi:

  • Nie wahałam się kupić wanny i prysznica z hydromasażem, bo dowiedziałam się w urzędzie gminy, że na mojej ulicy szybko ruszy budowa miejscowego wodociągu i kanalizacji. Od 2 lat czerpię wodę z własnej studni i odprowadzam ścieki do szamba, ale wyczekiwane sieci lokalne są już niemal pod moim domem, co jest dla domowego budżetu świetną perspektywą - koszty kąpieli spadną i będę mogła częściej korzystać z wanny. Masaże w wannie biorę raz w tygodniu, nalewając ok. 80-100 l wody. Opróżniam szambo co 3-4 tygodnie, każdorazowo za 248 zł.

    Z uwagi na hydromasaż, uzdatniam studzienną wodę filtrem mechanicznym i kolumną odżelaziającą, ale wanna ma też własne filtry. Dysze nie zarastają kamieniem, więc wanna jest łatwa w pielęgnacji. Dezynfekuję ją raz w miesiącu.
     
    Zdecydowanie bardziej wolę brać kąpiel z masażem w wannie. Prysznic jest urządzeniem praktycznym, ale uzupełniającym. Chętnie korzystam z chromoterapii. Ponieważ używam masażu powietrznego, kupuję specjalne niepieniące się płyny do kąpieli. Nie brakuje mi funkcji podgrzewania wody.

  • W markecie budowlanym wybrałam wysokiej jakości panel z hydromasażem. Oprócz regulowanych dysz do masażu, ma regulowaną deszczownicę, co polecam. Raz w miesiącu myję panel środkiem odkamieniającym. Funkcję masażu pod prysznicem włączam raz w tygodniu.

Koszty zakupu wanny z hydromasażem:

  • wanna 5000 zł; 
  • panel prysznicowy 2700 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Narożna wanna z masażem wodno-powietrznym i chromoterapią

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Gość iwona1103
19-03-2015 17:39
witam jaki model jest tej wanny?
Gość kuba
16-11-2014 19:38
Jak można wykąpać się w 80l wody? Przecież to będzie około 10cm wody. Nawet po wejściu do wanny poziom wody wzrośnie (zależnie od tuszy użytkownika) najwyżej do kilkunastu cm, a siedzenia w kałuży wody kąpielą raczej nazwać nie można. Chyba się Pani coś pomyliło...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz