Sauna zbudowana własnoręcznie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Sauna zbudowana własnoręcznie

Architekt wydzielił dla sauny zbyt dużą przestrzeń. Kiedy 3 lata po przeprowadzce przyszedł nareszcie czas na jej zbudowanie, zmniejszyliśmy ją o 1/3 - mówią Ewa i Ireneusz, Czytelnicy Budujemy Dom.

Parametry domu: parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia 200 m2. 

Parametry sauny:

 • Sucha, dla 2-4 osób;
 • Z polskiego drewna świerkowego i olchowego;
 • Wymiary 180 × 210(110) × 215 cm.
 • Wyposażenie - drzwi narożne ze szkła hartowanego, 2 ławki, 2 lampy, termometr z termohigrometrem, klepsydra, łycha do wody.

Lokalizacja: na parterze, w łazience o powierzchni 8,3 m2.

Piec: firmy Helo Cup 60 ST jednofunkcyjny o mocy 6 kW, ze sterowaniem wewnętrznym.

Zasilanie: 3 fazy (400 V).

Podłoga sauny wykończona jest terakotą
Podłoga wykończona jest terakotą
Drzwi do sauny wykonano z hartowanego, przyciemnionego szkła
Drzwi wykonano z hartowanego, przyciemnionego szkła

Decyzja: projektując dom na indywidualne zamówienie, od razu przekazaliśmy wiadomość architektowi, że chcemy mieć saunę. Jesienią i zimą to znakomite miejsce do ogrzania się i zahartowania organizmu. Oczywiście sauny można używać przez cały rok, ale my korzystamy z niej głównie w zimniejszej połowie roku.

Tak jak chcieliśmy, architekt umieścił saunę w małżeńskiej łazience. Od razu zaprojektował tam doprowadzenie "siły". Dla sauny wydzielił jednak zbyt dużą przestrzeń. Kiedy 3 lata po przeprowadzce przyszedł nareszcie czas na jej zbudowanie, zmniejszyliśmy ją o 1/3. Dobrze zrobiliśmy! Jest dostatecznie wygodna dla 2 osób (siedzących mieści się więcej), a znacznie mniej czasu i energii pochłania jej rozgrzanie. Jest bardziej ekonomiczna w eksploatacji, bo wystarczył piec o mniejszej mocy.

Wnętrze sauny
Ściany sauny, z polskiego drewna świerkowego, mocowano na wpust i pióro. Ławki - ze sztachet olchowych

Sauna zbudowana własnoręcznie - porady i przestrogi:

 • Saunę zaprojektował nam producent, który od lat prowadzi firmę sprzedającą i montującą sauny. Zależało nam na dobrym projekcie i odpowiednim piecu. Kiedy jednak okazało się, że osprzęt, droższe drewno skandynawskie lub egzotyczne, wykonanie pochłonie aż 8-10 000 zł, ostatecznie zdecydowaliśmy się na samodzielne skonstruowanie kabiny sauny. W końcu to żadna filozofia.

  Po budowie domu nie mieliśmy tak dużych wolnych pieniędzy, a z sauny jednak chcieliśmy korzystać. Kupiliśmy piec oraz szklane drzwi, a dzięki temu, że fachowiec z tej samej firmy założył u nas instalację centralnego odkurzacza, otrzymaliśmy na nie 7% rabatu. Boazerię z drewna świerkowego dostaliśmy w prezencie od rodziców, ale musieliśmy jeszcze trochę dokupić listew. Sztachety olchowe, z których zbudowaliśmy ławy, kupiliśmy w hipermarkecie budowlanym.
   
 • Lubimy gorącą, suchą saunę, która pozwala się porządnie wypocić i usunąć z ciała toksyny. Dlatego nie potrzebowaliśmy droższego pieca z generatorem pary. Saunę nagrzewamy do 100°C. Zajmuje to 40 minut. Zazwyczaj wytrzymujemy 2-3 seanse po 15 minut. W przerwach się schładzamy i uzupełniamy płyny. Nie używamy olejków ziołowych, które kupiliśmy, ponieważ po rozgrzaniu kabiny świerk pięknie pachnie. Do kabiny wstawiamy natomiast świeczniki solne, które jonizują powietrze.

  Nigdy nie dotykamy gołym ciałem drewna. Leżymy na ręcznikach. Minął już okres, kiedy saunę używaliśmy codziennie i płaciliśmy koszmarne rachunki za prąd. Teraz używamy jej raz na 2 tygodnie i nie odczuwamy kosztów jej eksploatacji. Na piec, który podłączał elektryk z uprawnieniami, otrzymaliśmy 24 m-ce gwarancji. Działa bez usterek.

Koszty budowy sauny:

 • Piec - 740 zł. 
 • Drzwi 1200 zł. 
 • Drewno i mat. izolacyjne 1500 zł. 
 • Eksploatacja - 6 zł/mies., korzystając z sauny 2 razy w miesiącu.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość saunowicz

09 Sty 2020, 12:22

Koszt prądu pominę. Nas w 2018 roku sana wyszła pewnie z 6 koła i własna robota. Sam piec 9KV z zewnętrznym sterownikiem to z 1,6 koła. Sauna wewnątrz ma z 120x170 i 205 wysoka. Na dłuższej ścianie 2 ławy a na bocznej tylko dolna. Ławy z Abachi, a to też droższe niż olcha, chyba ...

time image

21 Lis 2015, 20:07

No i termometr!A kurde, jest termo/higro, nie zauważyłem w pierwszej chwili.

time image

21 Lis 2015, 18:34

Cytat Wszystko fajnie, ale przedstawiony kosztorys jest niepełny. Brakuje oświetlenia, sterownika, akcesoriów kąpielowych itp. Ponadto podana cena pieca nieco nierealna (obecnie 1200zł). Pewnie rzeczywiste koszty to 3500, ale 5500zł :-) Tak się tworzy mity, ...

time image

Gość procent

20 Sty 2015, 05:49

Co do zanizonych kosztów energii należy zauważyć kiedy artykuł był pisany. Od tej pory mogło się "nieco" zmienić ;-) Treść artykułu przypomina natomiast faktycznie posty kryptoreklamiarzy na rożnych forach. Zachęca ukrywając to co ukryte jest "drobnym drukiem"...

time image

Gość eksploatacja

15 Sty 2015, 07:46

koszty eksploatacji też sa zaniżonerozgrzanie=6kW x 45 min= 4,5 kwh pobyt= powiedzmy samo grzanie ok 15 min( piec sie wlacza i wylacza, czyli mamy 6kWh na jedno saunowanie koszt energii-40-60gr/ kWhto mamy ok 3 zl za jedno saunowanie.

time image

Gość realista

15 Gru 2014, 16:18

Wszystko fajnie, ale przedstawiony kosztorys jest niepełny. Brakuje oświetlenia, sterownika, akcesoriów kąpielowych itp. Ponadto podana cena pieca nieco nierealna (obecnie 1200zł). Pewnie rzeczywiste koszty to 3500, ale 5500zł :-)

time image

Gość Arek

26 Kwi 2014, 23:27

Jestem w trakcie rozmów z pewną firmą , chcemy zrobić sobie saunę suchą fińską, choć zastanawiamy się nad "mokrą" z piecem z parownikiem.Wg. właściciela firmy ważne jest ocieplenie oraz wentylacja.Jak rozwiązaliście ten problem? Jak sprawdza się po latach kupione przez państwo ...

time image

Gość wolfik36

20 Lut 2014, 07:24

Genialne - i to mi się właśnie podoba. Osoby z nutką zapaleńca i mniej strachu przed wyzwaniem. Już niedługo także będziemy z żoną planować i budować saunę w dużej łazience na poddaszu.Pozdrowionka:)

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż sauny fińskiej w łazience
Montaż sauny fińskiej w łazience
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje