Urządzenie stylowego wnętrza nie jest łatwe, a szczególnym wyzwaniem wydaje się jadalnia, która często pozostaje pusta i bez wyrazu. Rozwiązaniem dla osób, które lubią bogate wnętrza, może być styl art deco. To dobry sposób na stworzenie przestrzeni eleganckiej, ale i przytulnej, w której każdy będzie czuł się doskonale. Jak urządzić jadalnię w stylu art deco? Czym wyróżnia się jadalnia art deco?
Termin art deco pochodzi z języka francuskiego i stosowany był w odniesieniu do malarstwa, architektury i wystroju wnętrz. Art deco oznacza sztukę dekorowania, co dość dobrze opisuje ten styl - jest on bardzo dekoracyjny, a jednocześnie pełen harmonii i elegancji.
Dzięki temu każde wnętrze w stylu art deco wygląda niepowtarzalnie, a przebywanie w nim jest czystą przyjemnością. Art deco można wykorzystać praktycznie w każdym domu, pamiętając, aby poszczególne pomieszczenia dobrze ze sobą współgrały, inaczej wystrój może stać się przytłaczający.
Jadalnia art deco - najważniejsze zasady
Urządzając jadalnię art deco, warto zapoznać się z najważniejszymi cechami tego stylu, co ułatwi stworzenie przyjemnej aranżacji.
Geometryczne kształty - meble i większe formy powinny być proste i kanciaste lub owalne z zaokrąglonymi brzegami. Ważne, aby wszystkie były utrzymane w tym samym stylu.
Minimalizm - meble, dodatki i akcesoria powinny być jednocześnie proste i eleganckie, co jest trudne do osiągnięcia. Rozwiązaniem jest oczywiście wysoka jakość i odpowiednie detale - właściwie dobrane dodatki i tworzywa najlepszej jakości sprawią, że prosty stół będzie wyglądał luksusowo i elegancko.
Funkcjonalność - styl art deco kładzie ogromny nacisk na praktyczną stronę wnętrza, dlatego wszystkie elementy wystroju powinny być nie tylko piękne, ale i praktyczne.
Mocne kolory - art deco nie lubi nudy, dlatego często bazą są stonowane, neutralne kolory, które zostają uzupełnione przez wyraziste dodatki, czy mocniejsze akcenty kolorystyczne np. ściana w bordowym kolorze, czy zasłony o butelkowo zielonej barwie.
Symetria - dobre rozmieszczenie mebli to podstawa. W jadalni art deco to stół i krzesła powinny być ustawione w centralnym miejscu i przyciągać uwagę. Warto również wykorzystać symetryczne wzory.
Umiar - styl art deco jest dekoracyjny, ale nie można przesadzać z ilością kolorów i dodatków, aby pomieszczenie nie stało się zabałaganione i przytłaczające. Lepiej postawić na mniejszą ilość, ale dobrych jakościowo przedmiotów niż otaczać się zbieraniną przypadkowych bibelotów.
Do art deco wspaniale pasują też wysokie świeczniki w klasycznym stylu. (fot. Adobe Stock)
Jadalnia w stylu art deco - meble
Meble w jadalni art deco są najważniejsze, dlatego wybór nie powinien być przypadkowy. To stół wraz z krzesłami stanowi centralny punkt jadalni i ma przyciągać wzrok. Meble powinny być przede wszystkim funkcjonalne:
Stół - wielkość powinna być dopasowana do sposobu wykorzystania jadalni. Użytkowana na co dzień powinna mieć stół, który odpowiada liczbie domowników, a dodatkowo ma funkcję rozkładania, aby wygodnie podjąć gości.
Krzesła - muszą być wygodne, stabilne i praktyczne. Nie można też zapominać o wyglądzie - krzesła powinny być doskonale dopasowane do stołu i dobrze pasować do pozostałych elementów.
Miejsce do przechowywania - kredens lub komoda powinny zapewnić odpowiednią ilość miejsca do przechowywania zastawy stołowej i niezbędnych akcesoriów. Dobrze sprawdzą się meble z przeszkleniem, które pozwoli wyeksponować zbiory. Lepiej jednak zrezygnować z podświetlenia, gdyż nie pasuje ono do stylu art deco.
Wybierając meble do jadalni, należy pamiętać, że powinna tu królować elegancja i funkcjonalność. Pięknie prezentować się będzie duży, okrągły stół, ale w małej jadalni lepiej sprawdzą się stoły kwadratowe lub prostokątne, które zajmują mniej miejsca.
Wszystkie materiały powinny być wysokiej jakości, co zapewni meblom odpowiedni wygląd i trwałość. Doskonale sprawdzi się tu lite drewno, które sprawia, że meble wyglądają szlachetnie.
Dobra jakość ma też ogromne znaczenie w przypadku wyboru tapicerowanych krzeseł, które uwielbia styl art deco. Takie krzesła to też świetny sposób na wprowadzenie odrobiny koloru i wybór obicia w zdecydowanej barwie.
W stylu art deco często wykorzystuje się mocniejsze akcenty kolorystyczne, które można zastosować w obiciach mebli. (fot. Adobe Stock)
Jadalnia art deco - dodatki
Dodatki i dekoracje w stylu art deco powinny być szlachetne i eleganckie, najlepiej o geometrycznych formach, które przyciągną wzrok. Mogą to być obrazy lub lustra w ozdobnych ramach, lub ciekawe wazony ustawione na komodzie bądź stole.
Do art deco wspaniale pasują też wysokie świeczniki w klasycznym stylu. Równie ważna jest kolorystyka jadalni - biały i czarny w połączeniu ze srebrnym lub złotym kolorem to wybór ponadczasowy, który doda wnętrzu bardziej luksusowego charakteru.
Należy jednak uważać, aby czarny, srebrny lub złoty był jedynie dodatkiem, który zostanie zastosowany w dekoracjach, w przeciwnym wypadku jadalnia stanie się zbyt ciemna i ponura lub kiczowata. Jako bazę poza kolorem białym można też wykorzystać delikatny brąz, kolor kremowy lub beżowy.
Jak wspomniano wcześniej, w stylu art deco często wykorzystuje się mocniejsze akcenty kolorystyczne, które można zastosować właśnie w dodatkach, zasłonach, czy obiciach mebli.
Najczęściej stosuje się zdecydowane i eleganckie kolory takie jak: bordowy lub butelkowa zieleń, które doskonale współgrają ze złotym i srebrnym.
Dobrze dobrane lampy i oświetlenie dobrze wyeksponują wszystkie zalety pomieszczenia. (fot. Adobe Stock)
Oświetlenie w jadalni art deco
Oświetlenie ma ogromny wpływ nie tylko na komfort osób, przebywających w pomieszczeniu, ale i na wygląd wnętrza. Dobrze dobrane lampy i oświetlenie zapewnią odpowiedni nastrój i dobrze wyeksponują wszystkie zalety pomieszczenia.
W jadalni najważniejsze są lampy sufitowe, boczne lampki ustawione na komodzie lub podłodze, jeśli są, to pełnią funkcję głównie dekoracyjną. Osoby, które mają dużą jadalnię, mogą się zdecydować na okazałe i mocno zdobione lampy.
Doskonale prezentują się okrągłe klosze, szczególnie te wykonane ze szkła. Lampy powinny dawać dużo światła o ciepłej barwie zbliżonej do naturalnej.
Z mediami związany od ponad 25 lat. Przygodę w prasie zaczynał jako redaktor w magazynie komputerowym ENTER, następnie przez wiele lat związany z magazynem komputerowym PC Format. W branży budowlanej od 2019 roku - na początku jako redaktor online w miesięczniku Murator, obecnie jako redaktor prowadzący serwis BudownictwoB2B.pl. Autor artykułów poradnikowych, majsterkowicz i ogrodnik. Wolny czas spędza w bliskim kontakcie z naturą, remontując swoją starą chałupę na Kurpiach.