JAK UDEKOROWAĆ STÓŁ, CZYLI MODNE OBRUSY I PODKŁADKI
Dziś często posiłki jadamy w pośpiechu. Przyzwyczailiśmy się do tego, a jednak czasem czujemy, że czegoś nam brakuje. Celebrowanie obiadu czy kolacji ma znaczenie, tak samo ładnie nakryty stół. Nawet podświadomie zwracamy uwagę na kolory i formy, które tworzą kompozycję na stole. Najsilniej oddziałują na nas barwy.
Te chłodne, oscylujące wokół niebieskiego, najmniej kojarzą się z posiłkiem, dlatego mogą lekko studzić apetyt. Jednak i one mają dobrą stronę - są idealne, jeśli zależy nam nie tyle na zaspokojeniu głodu, co na miłym spędzeniu czasu w gronie rodziny lub przyjaciół. Gdy jednak chcemy, by dzieci zjadły obiad bez grymaszenia, lepiej posłużyć się nakryciami utrzymanymi w ciepłych żółcieniach, oranżach i soczystej zieleni. Biel z kolei zarezerwujmy na uroczysty obiad i święta.
Najważniejszym elementem w kreowaniu atmosfery może okazać się nie tyle kolor naczyń, co obrus (bądź jego brak). Nieskazitelnie biały lub zdobiony finezyjnym ornamentem będzie budował klimat elegancji, budząc skojarzenia z przyjęciem weselnym. Z kolei niewielki, z wyrazistym nowoczesnym wzorem sprawdzi się w domu artystycznej duszy - będzie idealną bazą ciekawej kompozycji naczyń i dekoracji.
Nie bez znaczenia pozostają praktyczne i doskonałe do tworzenia jadalnianych układanek podkładki pod talerze. Można nimi żonglować szczególnie wtedy, gdy do stołu zasiadają małe dzieci, bo zazwyczaj plamy się ich nie imają.
DEKORUJEMY STÓŁ I DOBIERAMY NACZYNIA
W aranżacji stołu czasem nie doceniamy stylu albo obchodzimy się z nim nieumiejętnie. Kompletując naczynia, szkło i sztućce, należy uwrażliwić się na ich stylistyczne konotacje. Sztuka dekoracji stołu sięga po rozmaite formy i czerpie z różnych kręgów kultury.
- Trzy palniki, wielkie oszczędności i ogrom możliwości - czyli ceramiczna płyta gazowa DynaCook x3
- Najlepsze miejsce na lokalizację gniazdka do podłączenia zmywarki
- Jaki okap wybrać do nowoczesnej kuchni?
- Na co zwrócić uwagę przy zakupie baterii kuchennej?
Wciąż powstają zastawy eleganckie, naśladujące pałacowe naczynia, a obok nich kolekcje nowoczesne, nawiązujące do czasów świetności porcelany. Na drugim biegunie mamy ceramikę i szkło, którym bliżej do wiejskiej chaty, niż do pałacu lub dworu.
Grubym, nieco krzywo ulepionym talerzom za ozdobę służą plamki, cętki i nierówności, którymi są upstrzone. Wtórują im koślawe kubki, a czasem szklanki, wyglądające tak, jakby wykonał je początkujący uczeń szklarza. Idealnym tłem dla takiego rękodzieła będzie lniana, szara serweta bądź po prostu drewniany blat grubo ciosanego stołu.
Nie można jednak nie docenić uroku tej chłopskiej zastawy, co doskonale wiedzą młodzi projektanci. Jeśli trochę poszukamy, znajdziemy oryginalne i niedrogie naczynia sygnowane nazwiskami mało znanych, acz utalentowanych designerów.
SZKLANKI I KIELISZKI - JAKIE WYBRAĆ?
Wśród wyrazistych elementów zastawy, zazwyczaj pojawiają się na stole - niczym delikatna mgła - szklanki i kieliszki. Ich obecność jest uzasadniona nie tylko względami praktycznymi. Nadają kompozycji lekkość i blask. Stanowią odpowiedź na pytanie, jak optycznie odciążyć stół nie rezygnując z niezbędnych elementów zastawy. Wszak mniej "waży" karafka z wodą niż ceramiczny dzban. Są jednak i takie kolekcje szkła, których siłą są kolory i niezwykła forma. Stanowią nie lada wyzwanie dla osoby komponującej zastawę, ale też pozwalają uzyskać imponujący efekt witrażu, rzucającego kolorowe refleksy świetlne na blat.
Wśród szklanek, karafek i kieliszków są i takie, które za punkt honoru poczytują sobie wywołanie szoku poprzez formę. Dzięki nowoczesnej technologii produkcji nie ma przeszkód, by osiągnąć efekt szronu i lodowych sopli lub nadać tej kruchej i delikatnej materii, jaką jest szkło, niezwykle skomplikowany kształt.
DOBIERAMY SZTUĆCE - PRAKTYCZNE I MODNE
Bez nich obiad nie dojdzie do skutku. Oczywiście mowa o sztućcach. Nie można jednak pozostać obojętnym także na ich urodę. Tu do głosu dochodzi przede wszystkim forma. Miękkie, bardzo kobiece i kuszące kształty lub odwrotnie - mocne, kanciaste i zdecydowane. Z racji funkcji sztućców, tych drugich jest znacznie mniej, choć oczywiście mogą stanowić o oryginalności stołowej kompozycji.
Ponieważ przez wieki brakowało na nie nowych pomysłów, dziś sztućce domagają się uwagi. Chcą zaskakiwać - dlatego projektanci coraz śmielej eksperymentują z formą, tworzywem i kolorem łyżek i widelców. Oprócz znudzonej barwy stali i chromu, coraz częściej pojawiają się sztućce w kolorze złotym, a nawet metalicznym czarnym. Do głosu dochodzą też alternatywne materiały, takie jak syntetyki, szkło czy drewno.
OBRĄCZKI NA SERWETKI - DLACZEGO WARTO JE STOSOWAĆ?W czasie codziennych posiłków zwykle obywamy się bez nich. Jednak gdy przychodzą goście, ich obecność będzie podkreślała wyjątkowość spotkania przy stole. Obrączki na serwetki to rzecz nie tyle niezbędna, co piękna. Nawet jeśli ujęte w nie serwetki pozostaną nieruszone, to i tak owo przybranie stołu spełni swoje zadanie. Przy okazji jest też doskonałym nośnikiem stylu. Wykonana z muszelek lub przypominająca żeglarski węzeł, będzie sugerować modny kierunek Hampton. Bardziej ozdobna, biżuteryjna, sprawdzi się na stole weselnym. Prosta, wykonana z drewna lub trawy morskiej - przybliży aranżację do klimatu eko. |
Artykuł pochodzi z numeru specjalnego "Budujemy Dom - Wnętrza 2018"