Drzwi przesuwne do łazienki - rodzaje, ceny

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Drzwi przesuwne do łazienki - rodzaje, ceny

Drzwi przesuwne do łazienki to praktyczne rozwiązanie, które pozwala na zaoszczędzenie miejsca w niewielkich mieszkaniach. Jakie są rodzaje drzwi przesuwnych do łazienki? Z czego są wykonane? Ile kosztują?

aktualizacja: 2021-12-15 11:05:59

Drzwi przesuwne w łazience są instalowane na długich odcinkach prostych ścian. Możemy skorzystać z dwóch sposobów montażu. Pierwszy polega na zamocowaniu drzwi do ściany na szynie - pamiętaj, że nie mogą to być lekkie ściany z płyt gipsowo-kartonowych, ponieważ nie zdołają one utrzymać konstrukcji. Drugi sposób to montaż w kasecie wykonanej z systemowych profili do płyt g-k.

Zalety drzwi przesuwnych do łazienki to:

  • możliwość zaoszczędzenia miejsca,
  • łatwa obsługa,
  • nieskomplikowany montaż,
  • duży wybór wzorów.

Wadą tego rozwiązania jest słaba izolacja akustyczna i brak możliwości chowania w ścianie (chyba, że zdecydujemy się na poniesienie kosztów związanych z zabudową). 

Rodzaje przesuwnych drzwi do łazienki

Drzwi przesuwne do łazienki chowane w ścianę to najbardziej efektowne rozwiązanie. Mechanizm do przesuwania znajduje się w kasecie, a całość jest łatwa w montażu i obsłudze. Warto jednak pomyśleć o tego rodzaju drzwiach podczas budowy domu albo remontu, ponieważ montaż wiąże się z wyburzeniem fragmentu ściany. 

Drzwi przesuwne chowane w ścianie
Drzwi przesuwne do łazienki zabudowane warto planować na etapie budowy domu, fot. photographee.eu / pl.depositphotos.com.

Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku przesuwnych łazienkowych drzwi naściennych. Ich montaż jest mniej pracochłonny i inwazyjny, dlatego bez problemu można je instalować we wnętrzach, które już są po remoncie.

Drzwi przesuwne do łazienki
Drzwi przesuwne naścienne do łazienki można montować na prowadnicy...
Drzwi przesuwne do łazienki na rurze
...lub na rurze, fot. Porta.

Z jakich materiałów wykonuje się drzwi przesuwne do łazienki?

Drzwi przesuwne do łazienki są najczęściej wykonywane z:

  • drewna,
  • materiałów drewnopodobnych,
  • tworzyw sztucznych,
  • ze szkła.
Drzwi przesuwne wykonane z tworzywa sztucznego
Drzwi przesuwne w łazience mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, fot. vicnt2815 / pl.depositphotos.com

Drewno jest najdroższe i wymaga regularnej impregnacji, ale jest najbardziej wytrzymałe i dźwiękoszczelne. Drzwi drewnopodobne są wykonywane z płyty pilśniowej, pokrytej okleiną. W przypadku jej zniszczenia można tanim kosztem wymienić okleinę na nową, a także zmieniać ją, jeśli aktualny wzór nam się znudzi.

Drzwi przesuwne do łazienki mogą być wykonane także z tworzywa sztucznego. Są one stosunkowo lekkie i dostępne w wielu kolorach.

Z kolei szklane drzwi przesuwne są często wybierane, jeżeli łazienka jest połączona z sypialnią. Pasują do wielu aranżacji i wyglądają elegancko. Natomiast ich minusem jest problem z utrzymaniem ich w czystości.  

Szklane drzwi przesuwne
Szklane drzwi przesuwne do łazienki, fot. Wiper.

Ceny przesuwnych drzwi do łazienki

W zależności od użytego materiału oraz designu, ceny drzwi przesuwnych do łazienki mogą się wahać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Do najdroższych należą drzwi przesuwne naścienne z litego drewna, których jakość jest poparta certyfikatami. Mogą one kosztować od ok. 3000-5000 zł. 

Drzwi przesuwne ze szkła hartowanego możemy kupić już za ok. 1000 zł. Najtańszym rozwiązaniem są, np. laminowane drzwi z płyty wiórowej, za które zapłacimy nieco ponad 400 zł.

 

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: in4mal / pl.depositphotos.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje