Projekt mebli kuchennych - stolarz zawsze wie najlepiej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Projekt mebli kuchennych - stolarz zawsze wie najlepiej

Stolarze mają to do siebie, że wiedzą lepiej, co jest potrzebne zleceniodawcom. Nasz, zamiast uchylnych górnych szafek, zrobił szafki ze zwykłymi drzwiami. Był rozczarowany, że ich nie chcemy - mówi Basia, Członkini Klubu Budujących Dom, która kuchnię urządzała 4 lata temu.

Parametry:

 • I kuchnia – 6 m2, zabudowa dwurzędowa, szufelka centralnego odkurzania, wentylacja mechaniczna; przy kuchni spiżarnia – 2 m2. 
 • II kuchnia (letnia w budynku gospodarczym) – 18 m2.

Położenie: w centrum domu, otwarta na jadalnię i salon.

Sprzęt: klasa A+ i A++, do zabudowy (oprócz zmywarki), od różnych producentów; płyta indukcyjna, elektryczny piekarnik, lodówka, zmywarkao szer. 60 cm, okap wyspowy ze stali nierdzewnej, filtr wody (osmoza), w spiżarni – zamrażarka, mikrofalówka, urządzenie do pieczenia chleba.

Meble: szafki – z płyty MDF, fornirowanej drewnem dębowym, blaty – z granitu.

Liczba użytkowników: 4 osoby, w tym dwoje dzieci.

Nad płytą indukcyjną zamontowano, na wysokości optymalnej dla użytkowników, okap wyspowy
Nad płytą indukcyjną zamontowano, na wysokości optymalnej dla użytkowników, okap wyspowy

Decyzja: na etapie budowy domu zmniejszyliśmy szerokość kuchni, żeby odległość między dwurzędową zabudową była komfortowa, bez zbędnego chodzenia. Utraconą przestrzeń spożytkowaliśmy, dobudowując łazienkę. Nie żałujemy tej decyzji. Projektując z architektem cały dom, od razu chciałam mieć przy kuchni spiżarnię z oknem. Początkowo miała nie mieć drzwi, ale okazały się potrzebne.

Samodzielnie, na podstawie wcześniejszych doświadczeń, zaprojektowaliśmy z mężem ciągi w kuchni. Płytę indukcyjną świadomie umiejscowiliśmy na blacie zwróconym w stronę salonu i jadalni. Natomiast zlew i zmywarkę – przy ścianie sąsiadującej z łazienką, żeby rury hydrauliczne były krótkie.

Szafki wykonał, na zamówienie, polecony stolarz. Najpierw upewniliśmy się, czy wyposaża je w nowoczesne prowadnice i systemy jezdne. Dobraliśmy uchwyty podobne do klamek. Aby zabudowa wyglądała lżej, górne szafki nie dotykają sufitu.

Letnią kuchnię używaliśmy zaraz po zakupie działki, kiedy przyjeżdżaliśmy na weekendy. Obecnie przydaje się podczas przyjęć w ogrodzie i kiedy nie ma prądu. Wyposażyliśmy ją w kuchnię węglową.

Kuchnia, ulokowana w centrum domu, została połączona z jadalnią i salonem
Kuchnia, ulokowana w centrum domu, została połączona z jadalnią i salonem
Do kuchni z dwurzędowym ciągiem przylega spiżarnia z oknem
Do kuchni z dwurzędowym ciągiem przylega spiżarnia z oknem

Projekt mebli kuchennych - porady i przestrogi:

 • Super, że kuchnianie jest oddzielona od reszty pomieszczeń dziennych. Zamknięta kuchnia izoluje, co nie jest fajne nie tylko ze względu na małe dzieci. Chcemy mieć ciągły kontakt ze sobą i z gośćmi. Prace kuchenne nie przeszkadzają wypoczywającym w salonie.

  Osprzęt kuchni jest nowoczesny i cichy. Ale celowo wybieraliśmy sprzęty z małą ilością programów. W praktyce wykorzystuje się 2–3 programy, a nie 10. Okap wyspowy rzadko włączamy na wysoki bieg, bo zapachy wyciąga wentylacja mechaniczna. Zmywarki nie zabudowywaliśmy, bo wybraliśmy model z wyświetlaczem, m.in. czasu pracy.
   
  Będąc jeszcze parą, używaliśmy zmywarki o szer. 45 cm, po powiększeniu rodziny kupiliśmy "sześćdziesiątkę". Dobry krok. Część sprzętu, np. zamrażarkę i mikrofalę, umieściliśmy w spiżarni, a część, np. lodówkę, zabudowaliśmy.
   
  Chcieliśmy, żeby meble kuchenneuzupełniały wystrój salonu i jadalni, któremu zaszkodziłby widok sprzętu AGD. Wskutek zabudowy pojemność każdej lodówki się zmniejsza, co warto brać pod uwagę. Fornirowane meble kuchenne są łatwe do mycia. Nic się z nimi złego nie dzieje, wciąż wyglądają jak nowe.

  Stolarze mają to do siebie, że wiedzą lepiej, co jest potrzebne zleceniodawcom. Nasz, zamiast uchylnych górnych szafek, zrobił szafki ze zwykłymi drzwiami. Był rozczarowany, że ich nie chcemy. W końcu dogadaliśmy się, że wykorzystamy je w spiżarni, a on zrobi nowe, dając upust.
   
 • Mąż namówił mnie na płytę indukcyjną, twierdząc, że gotowanie zajmie nam mniej czasu. Miał rację. Akurat dostaliśmy w prezencie ślubnym odpowiednie garnki, więc wszystko dobrze się zgrało. On również zadbał, żeby w kuchni, a nawet w spiżarni, była wystarczająca ilość gniazd elektrycznych. Używamy sporo drobnego sprzętu, więc się przydają.
Letnia kuchnia, wyposażona m.in. w piec węglowy i elektryczną kuchenkę, przydaje się podczas przyjęć w ogrodzie i do gotowania "wonnych" potraw
Letnia kuchnia, wyposażona m.in. w piec węglowy i elektryczną kuchenkę, przydaje się podczas przyjęć w ogrodzie i do gotowania "wonnych" potraw

Projekt mebli kuchennych - koszty:

 • sprzęt AGD – 15 000 zł, 
 • meble z montażem – 12 000 zł, 
 • blaty – 600 zł/m2.

JAK ZAPROJEKTOWAĆ NOWOCZESNĄ KUCHNIĘ? ZOBACZ PROJEKT PANI MAGDALENY FRYMUS

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Joanna

27 Sty 2015, 23:21

Moją uwagę przykuł okap. Jakich jest wymiarów?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje