Parametry: kuchnia prostokątna, 14 m2, zabudowa w kształcie „U”; jadalnia 16 m2; spiżarnia 4 m2; dom 270 m2.
Położenie: wschodni narożnik domu, z widokiem na drogę i frontową część posesji, oddzielona od jadalni ścianami.
Liczba domowników: 4.
Decyzja: kuchnia ma 4 otwory (2 okna i 2 drzwi), przez co straciliśmy dużo miejsca, a w projekcie nie było spiżarni. Tym bardziej zależało nam na jej starannym zaprojektowaniu i wyposażeniu. Był to najtrudniejszy element wyposażenia domu! Przez 3 miesiące zdobywaliśmy informacje, konsultowaliśmy się z fachowcami, zleciliśmy kilku firmom wykonanie projektów. Ostatecznie architekt wnętrz przystosowała wybrane rozwiązania z kilku projektów.
Rady i przestrogi:
- Na co zwrócić uwagę przy zakupie baterii kuchennej?
- Gdzie zamontować dozownik do płynu do naczyń?
- Trzy palniki, wielkie oszczędności i ogrom możliwości - czyli ceramiczna płyta gazowa DynaCook x3
- Frytkownica beztłuszczowa - hit czy kit?
- Od 5 lat przekonujemy się, że kuchnia od wschodu nigdy się nie nagrzewa. Na co dzień ma optymalną wielkość, ale brakuje blatów, gdy przyjmujemy gości. Kiedy pracuje w niej jedna osoba, jest idealna – zwarta i poręczna. Dwie osoby już się w niej potrącają.
- W projekcie kuchnia łączyła się z jadalnią. Oddzieliliśmy ją ścianką działową, ponieważ w poprzednim mieszkaniu połączenie wnętrz nie sprawdziło się. Bardzo dobrze zrobiliśmy! W drzwiach między kuchnią a jadalnią oraz kuchnią a holem nie założyliśmy skrzydeł, ponieważ usprawnia to komunikację.
Blat obejmuje parapety okien i tworzy stolik do jedzenia |
- Blat z granitu jest funkcjonalny pod każdym względem. Zachodzi na parapety obu okien, dzięki czemu przestrzeń robocza jest szersza. Rozszerzony na końcu, tworzy stolik. Przy zlewozmywaku zleciliśmy wyfrezowanie w nim ociekacza i wbudowaliśmy pojemnik na mydło. Z tego samego kamienia wykonaliśmy cokół wokół blatu na ścianach i wykończyliśmy fragment ściany przy płycie gazowej.
- Szafki wykonaliśmy na zamówienie z płyty MDF. Fronty są fornirowane egzotycznym drewnem. Warto zainwestować w solidne zawiasy i mechanizmy wysuwania szuflad (u nas Blum), narożny wysuwany stelaż na garnki, cargo na drobne i ciężkie produkty.
- Z powodu braku górnych szafek nie mamy komfortowego oświetlenia nad roboczymi blatami, skierowanego na ręce! To jedyna wada kuchni. Górne światło to za mało!
- Dla 4-osobowej rodziny zmywarka o szerokości 45 cm jest za mała. Stelaże na talerze zajmują dużo miejsca w szufladzie. Pod kubki i "drobiazgi" wystarczają podkładki antypoślizgowe za 5 zł. Odradzamy kupno gazowej płyty z elektronicznym sterowaniem. Podczas wyłączeń prądu nie możemy z niej korzystać, ponieważ blokuje się system uruchamiania. Dziś kupilibyśmy płytę z 5 palnikami. W lodówce przydaje się klapka do barku – wkładając pojedynczą rzecz, nie otwieramy całych drzwi.
Koszty:
- urządzenia (elektryczny piekarnik z mikrofalówką, dwukomorowa lodówka, parownik, zmywarka, gazowo-elektryczna płyta grzejna, okap) – 16 000 zł;
- granitowe blaty z obróbką – 13 000 zł;
- szafki z montażem i wyposażeniem – 25 000 zł.
JAK ZAPROJEKTOWAĆ NOWOCZESNĄ KUCHNIĘ? ZOBACZ PROJEKT PANI MAGDALENY FRYMUS
Lilianna Jampolska