Kuchnia idealna - zwarta i poręczna

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kuchnia idealna - zwarta i poręczna

Z powodu braku górnych szafek nie mamy komfortowego oświetlenia nad roboczymi blatami, skierowanego na ręce! To jedyna wada kuchni. Górne światło to za mało! - mówią Aneta i Sławek, członkowie Klubu Budujemy Dom.

Parametry: kuchnia prostokątna, 14 m2, zabudowa w kształcie „U”; jadalnia 16 m2; spiżarnia 4 m2; dom 270 m2.

Położenie: wschodni narożnik domu, z widokiem na drogę i frontową część posesji, oddzielona od jadalni ścianami.

Liczba domowników: 4.

Decyzja: kuchnia ma 4 otwory (2 okna i 2 drzwi), przez co straciliśmy dużo miejsca, a w projekcie nie było spiżarni. Tym bardziej zależało nam na jej starannym zaprojektowaniu i wyposażeniu. Był to najtrudniejszy element wyposażenia domu! Przez 3 miesiące zdobywaliśmy informacje, konsultowaliśmy się z fachowcami, zleciliśmy kilku firmom wykonanie projektów. Ostatecznie architekt wnętrz przystosowała wybrane rozwiązania z kilku projektów.

Rewelacyjnie sprawdzają się separatory na sztućce i drobiazgi oraz markowe systemy prowadnic
Rewelacyjnie sprawdzają się separatory na sztućce i drobiazgi oraz markowe systemy prowadnic
Kuchnia ma ponadczasową kolorystykę oraz zabudowę w kształcie litery „U”. Sprawdza się polerowany gres na podłodze i granit na blatach Krajalnica chowana w szufladzie pod blatem przydaje się jedynie podczas przyjęć. Na co dzień wymaga ciągłego sprzątania
Kuchnia ma ponadczasową kolorystykę oraz zabudowę w kształcie litery "U". Sprawdza się polerowany gres na podłodze i granit na blatach Krajalnica chowana w szufladzie pod blatem przydaje się jedynie podczas przyjęć. Na co dzień wymaga ciągłego sprzątania

Rady i przestrogi:

  • Od 5 lat przekonujemy się, że kuchnia od wschodu nigdy się nie nagrzewa. Na co dzień ma optymalną wielkość, ale brakuje blatów, gdy przyjmujemy gości. Kiedy pracuje w niej jedna osoba, jest idealna – zwarta i poręczna. Dwie osoby już się w niej potrącają.


  • W projekcie kuchnia łączyła się z jadalnią. Oddzieliliśmy ją ścianką działową, ponieważ w poprzednim mieszkaniu połączenie wnętrz nie sprawdziło się. Bardzo dobrze zrobiliśmy! W drzwiach między kuchnią a jadalnią oraz kuchnią a holem nie założyliśmy skrzydeł, ponieważ usprawnia to komunikację.

Blat obejmuje parapety okien i tworzy stolik do jedzenia
Blat obejmuje parapety okien i tworzy stolik do jedzenia
  • Blat z granitu jest funkcjonalny pod każdym względem. Zachodzi na parapety obu okien, dzięki czemu przestrzeń robocza jest szersza. Rozszerzony na końcu, tworzy stolik. Przy zlewozmywaku zleciliśmy wyfrezowanie w nim ociekacza i wbudowaliśmy pojemnik na mydło. Z tego samego kamienia wykonaliśmy cokół wokół blatu na ścianach i wykończyliśmy fragment ściany przy płycie gazowej.

  • Szafki wykonaliśmy na zamówienie z płyty MDF. Fronty są fornirowane egzotycznym drewnem. Warto zainwestować w solidne zawiasy i mechanizmy wysuwania szuflad (u nas Blum), narożny wysuwany stelaż na garnki, cargo na drobne i ciężkie produkty.

  • Z powodu braku górnych szafek nie mamy komfortowego oświetlenia nad roboczymi blatami, skierowanego na ręce! To jedyna wada kuchni. Górne światło to za mało!

  • Dla 4-osobowej rodziny zmywarka o szerokości 45 cm jest za mała. Stelaże na talerze zajmują dużo miejsca w szufladzie. Pod kubki i "drobiazgi" wystarczają podkładki antypoślizgowe za 5 zł. Odradzamy kupno gazowej płyty z elektronicznym sterowaniem. Podczas wyłączeń prądu nie możemy z niej korzystać, ponieważ blokuje się system uruchamiania. Dziś kupilibyśmy płytę z 5 palnikami. W lodówce przydaje się klapka do barku – wkładając pojedynczą rzecz, nie otwieramy całych drzwi.

Koszty:

  • urządzenia (elektryczny piekarnik z mikrofalówką, dwukomorowa lodówka, parownik, zmywarka, gazowo-elektryczna płyta grzejna, okap) – 16 000 zł; 
  • granitowe blaty z obróbką – 13 000 zł; 
  • szafki z montażem i wyposażeniem – 25 000 zł.

JAK ZAPROJEKTOWAĆ NOWOCZESNĄ KUCHNIĘ? ZOBACZ PROJEKT PANI MAGDALENY FRYMUS

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość użytkownik

27 Wrz 2014, 22:57

Koszt blatów - bardzo wysoki! Czasami warto poszukać w innych sklepach, bo można naprawdę dużo zaoszczędzić.

time image

Gość Ollala

14 Cze 2014, 15:30

powiem szczerze że za takie pieniądze kuchnia powinna mieć więcej smaku, a jest przeciętna, ponadczasowa kolorystyka to za mało takie kuchnie są w bardzo przeciętnych mieszkaniach.Blaty piękne, ale niestety w tej kuchni giną, zwykła płyta laminowana na blaty dałaby ten sam efekt ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje