Tylko tak możecie liczyć na spokojny sen. Według feng shui łóżko powinno stać tutaj

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Tylko tak możecie liczyć na spokojny sen. Według feng shui łóżko powinno stać tutaj

Czy wybierając łóżko zastanawiasz się tylko nad jego miękkością i wygodą, czy również bierzesz pod uwagę wskazówki konsultantów feng shui? Czy myślisz nad tym, że nie tylko wybór odpowiedniego łóżka, ale i jego ustawienie w sypialni ma ogromne znaczenie i wpływ na Twoje samopoczucie? W tym artykule spróbuję podpowiedzieć Ci, jak ustawić łóżko według feng shui.

aktualizacja: 2024-01-24 07:53:39
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czym kieruje się konsultant feng shui?
  • Czy sypialnia jest najlepszym miejscem na łóżko?
  • Jakie są podstawy feng shui?
  • Jakie są niuanse przy ustawianiu łóżka w sypialni zgodnie z feng shui?

Podstawy feng shui a wybór ustawienia łóżka w sypialni

Jedną z ważniejszych zasad w sztuce feng shui jest kierowanie się zdrowym rozsądkiem i obserwacją, chociaż często ludziom się kojarzy ta sztuka z różnego rodzaju zabobonami.

Tak jak budowa domu zaczyna się od projektu stworzonego przez architekta, ustawienie łóżka najlepiej zacząć od pełnej analizy feng shui mieszkania lub domu. Tę sprawę wypada powierzyć konsultantowi feng shui. Jeśli chcemy być jeszcze bardziej skrupulatni w idealnym przestrzeganiu zasad feng shui, to jeszcze przed wybraniem miejsca zamieszkania lub rozpoczęciem budowy należy się zastanowić, czy jest to właściwe miejsce.

O co w tym wszystkim chodzi? Przede wszystkim o energię. Niektóre miejsca i domy mają korzystny wpływ na konkretnego człowieka, a niektóre nie. Konsultant feng shui jest w stanie wskazać jaki dom lub mieszkanie jest dla nas dobry, a jaki nie, a dopiero potem możemy przejść do zastanawiania się w jakiej części domu najlepiej mieć sypialnię i jak w tej sypialni ustawić łóżko.

Wszystko do góry nogami - tylko nie łóżko w sypialni

Niestety często mamy wpływ tylko na efekt końcowy, zwłaszcza kiedy wynajmujemy lub kupiliśmy dom, który nawet nie wiemy czy pasuje nam energetycznie czy nie. Sypialnia jest w miejscu zgodnie z projektem wybranej przez nas nieruchomości. Zdarza się, że śpimy, pracujemy i jemy w jednym pokoju. I tu jest już podstawowy błąd. Energia potrzebna do odpoczynku jest inna niż do pracy, czy spożywania posiłków. Najlepiej mieć oddzielny pokój jako sypialnię i jeśli już tak jest, to jest to połowa sukcesu.

Pomyślmy teraz o czymś z pozoru innym od samej sypialni, chociaż w feng shui nie ma rzeczy oddzielnych - wszystko jest ze sobą połączone - to co na zewnątrz wpływa na to co wewnątrz i odwrotnie. Wyobraźmy sobie, że za oknem jest cicho, spokojnie i ładnie, mamy na oknach zasłony, które pozwalają odciąć światło z zewnątrz nie ważne czy to światło księżyca czy latarni. Ważne jest by sypialnia nie była też nagrzana przez cały dzień promieniami słońca, ponieważ jest to sygnałem do tego, że w sypialni panuje energia aktywności, zwana w feng shui energią Yang.

Trzy podstawowe zasady ustawienia łóżka według feng shui

Żeby przejść do jakichkolwiek zmian w ustawieniu łóżka w sypialni musimy zdroworozsądkowo odpowiedzieć sobie na szereg pytań. Czy dobrze i głęboko śpimy czy się budzimy? Czy się wysypiamy? A może nawet dziewięciogodzinny sen nie potrafi nas zregenerować? Jeśli coś jest nie tak mimo wygodnego łóżka, to jednym z powodów może być jego złe ustawienie. Oczywiście pomijam tu bezsenność z powodu ogromnego stresu, problemów ze zdrowiem psychicznym oraz obecności innych trosk życiowych, które mogą zdjąć sen z powiek. Te kwestie pozostawiam psychologom i psychiatrom. Jeśli śpimy dobrze i wszystko nam w życiu się dobrze układa, to nie ma co zmieniać. Jednak jeśli coś się dzieje złego, a inni specjaliści nie mogą nam pomóc, można sięgnąć po poradę eksperta feng shui.

Jako konsultant feng shui mogę podpowiedzieć, że nawet nie mając analizy feng shui całego mieszkania, można podpowiedzieć kilka wskazówek dotyczących ustawienia łóżka, które mogą korzystnie wpłynąć na nasz sen.

  1. Najważniejsze w sypialni wg. szkoły form jest to, żebyśmy mieli łóżko ustawione wezgłowiem do ściany. Często się spotykam z łóżkami ustawionymi wezgłowiem do okna lub bokiem do ściany. To nie jest zgodne z feng shui.
  2. Staramy się również zadbać o to, by nic nad nami nie wisiało - ani kinkiet, ani półki z książkami nad głową, ani żyrandol nad łóżkiem.
  3. Kolejną podstawową i zdroworozsądkową sprawą jest fakt, że leżąc w łóżku nie możemy mieć za głową (poza zasięgiem wzroku) drzwi i okna.

Dzięki tym trzem zasadom poczujesz, że nic Ci nie zagraża w ciemności i nic na Ciebie nie spadnie podczas snu.

Przykład dobrze i i źle zaplanowanego oświetlania nad łóżkiem wg. zasad feng shui
W przykładzie pierwszym od lewej żyrandol zawieszony jest na środku pokoju i takie zawieszenie jest najczęstszym rozwiązaniem, ponieważ pozwala to równomiernie oświetlić pokój. Jednak w podanym tutaj przypadku zawisa on nad łóżkiem, co nie jest zgodne z feng shui. Kinkiety wiszące nad głowami osób leżących w łóżku mogą lepiej oświetlać książkę podczas czytania w łóżku, jednak zalecałbym wybranie drugiego rozwiązania, gdzie wykorzystane są lampki nocne stojące na szafkach obok łóżka.

Ważne niuanse przy ustawianiu łóżka w sypialni zgodnie z feng shui

Jeśli łóżko jest dwuosobowe postaraj się zadbać o to, żeby po obu stronach łóżka była taka sama przestrzeń - jeśli jedna osoba będzie miała mniejsze przejście wprowadzi to poczucie nierówności, a w feng shui dążymy do harmonii. Z kolei najlepszym miejscem dla jednoosobowego łóżka będzie róg sypialni.

Ważne, by nie zagracać sypialni: nie trzymaj rzeczy pod łóżkiem, nie rób z sypialni biblioteki lub ogrodu botanicznego. Zgodnie z feng shui we wszystkim powinniśmy trzymać się zasady umiaru i porządku.

Trzy możliwości ustawienia łóżka względem drzwi wg. zasad feng shui
Wybierając z trzech powyżej przedstawionych możliwości ustawienia jednoosobowego łóżka w sypialni, najlepszym wg feng shui, będzie ustawienie łóżka w rogu.

Niektóre szkoły feng shui dzielą ludzi na dwie grupy: wschodnią i zachodnią. Nie chodzi tu o pochodzenie, chodzi o datę urodzenia. W wielkim uproszczeniu można powiedzieć, że dla jednej grupy dobrymi kierunkami skierowania czubka głowy podczas snu są kierunki północ, południe, wschód i południowy wschód, dla drugiej - cztery pozostałe kierunki. Wśród korzystnych eksperci feng shui mogą pomóc wybrać ten najkorzystniejszy dla konkretnej osoby. Jeśli łóżko jest ustawione tak, że śpimy w odpowiednim dla nas kierunku może to bardzo wspomóc nas w życiu codziennym.

Życzę wszystkim dobrych snów i harmonijnej energii w sypialni.

Ivan Sitskokonsultant feng shui

Zdaniem naszych Czytelników

30 Jan 2024, 16:51

Komentarz dodany przez Wiola: Nie wierze, że ustawienie ma aż takie znaczenie. Najwazniejsza jest raczej wygoda, czyli dobrze dobrany materac. Musi byc on odpowiedniej twardości, dopasowanej do naszej wagi.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły