Co to są sufity podwieszane, z czego są wykonane?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2017-08-24 09:15:18
Co to są sufity podwieszane, z czego są wykonane?

Odpowiedź eksperta: Sufity podwieszane są alternatywą dla pracochłonnego i uciążliwego wyrównywania sufitu. Wykonuje się je z poszyciem z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych. Taki sufit spowoduje jednak obniżenie pomieszczenia o 8-15 cm zależnie od sposobu zamocowania rusztu.

Co to są sufity podwieszane, z czego są wykonane?
(fot. Lafarge Gips)

Mniejsze opuszczenie sufitu można uzyskać, gdy ruszt zostanie zmontowany z tzw. profili kapeluszowych mocowanych do drewnianych łat. Łaty drewniane o przekroju 5x6 cm mocuje się metalowymi kołkami rozporowymi, w rozstawie 80-90 cm, do belek nośnych stropu. Należy dążyć do takiego ich rozstawienia, aby największa wypukłość znalazła się między łatami.

 

Dzięki możliwości strugania drewna można w pewnym zakresie regulować grubość łat, co umożliwi uzyskanie równej płaszczyzny ołatowania mimo nierówności podłoża. Następnie prostopadle do łat przykręca się do nich stalowe profile kapeluszowe, które są rusztem dla płyt okładzinowych.

 

Profile te należy mocować w odstępach co 40-50 cm, a wzdłuż ścian przykręcić profile przyścienne. Płyty okładzinowe przykręcane są prostopadle do profili nośnych, przy czym łączenia wzdłużne muszą wypadać w środku szerokości tego profilu. Kolejne rzędy płyt mocowane są z przesunięciem złączy podłużnych o przynajmniej jedną odległość między profilami. Przymocowane płyty wykańcza się przez wklejenie na złączach taśmy wzmacniającej z włókna szklanego lub papieru i szpachluje masą gipsową. Po oszlifowaniu spoin i zagruntowaniu powierzchni sufit gotowy jest do malowania.

 

Redakcja BD

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny