Roboty wykończeniowe - istotne elementy wpływające na wykonanie tynków wewnętrznych

Roboty wykończeniowe - istotne elementy wpływające na wykonanie tynków wewnętrznych

W budynkach mieszkalnych tynki są najczęstszą metodą wykańczania powierzchni wewnętrznych ścian oraz stropów. Wykonanie tynków powinno być poprzedzone omówieniem istotnych kwestii związanych z ich wykonaniem. Nie tylko praca tynkarzy będzie wpływać na jakość otynkowanych powierzchni. By się powiodły roboty tynkarskie należy również zadbać o inne istotne kwestie.

Roboty wykonywane przed tynkami i mające wpływ na tynki

Na roboty tynkarskie niewątpliwie mają wpływ wcześniej wykonane prace. Chodzi o wykonanie murów i stropów oraz innych elementów (np. biegów schodowych). Od precyzji ich wykonania zależy to, czy tynkarz będzie musiał się zmagać z wyrównywaniem odchyłek powierzchni, kątów oraz krawędzi i załamań powierzchni. W kontekście wykonania murów i elementów żelbetowych, wszystko co zostanie krzywo zrobione będzie musiał wyrównać tynkarz. Jego możliwości są dosyć ograniczone, ponieważ musi on przestrzegać zaleceń producentów tynku co do liczby nakładanych warstw oraz zalecanych grubości warstw tynku. Wpływ na tynki mają również wykonane instalacje, zwłaszcza elektryczne. Wg przepisów, na instalacji grubość tynku nie powinna być mniejsza niż 5 mm. Jeśli zatem elektryk zrobi odstającą od powierzchni murów lub stropów instalację to będzie to rzutować na grubość tynków wewnętrznych. Dlatego tak ważna jest dbałość wykonania instalacji elektrycznej przy powierzchni ścian i sufitów a zwłaszcza w narożach, które powinno się podkuć, by zagięte przewody nie odstawały za bardzo od powierzchni tynkowanych.

Etap wykonania tynków

Wykonanie tynków zależy od umiejętności i doświadczenia tynkarzy. Zazwyczaj wiedzą oni doskonale jak należy przygotować tynkowane powierzchnie i jak wykonywać tynki, by miały one odpowiednią przyczepność, wiedzą, jak pracować z tynkami w kontekście czasu pracy ze świeżymi tynkami, mają umiejętności wyrównywania powierzchni a nawet znają sztuczki związane ze złudzeniami optycznymi, które stosują, by tynkowane powierzchnie prezentowały się jak najlepiej. Poza technikami nakładania tynku i pracy z nimi zwraca się uwagę na przygotowanie powierzchni. Tynkarze mają doświadczenie, jak należy przygotować powierzchnie. Wiedzą, że należy powierzchnie oczyścić, wiedzą, kiedy tynkowane powierzchnie wystarczy zwilżyć wodą, by zapewnić retencję świeżej mieszanki tynkarskiej, ponadto potrafią ocenić, kiedy trzeba wyrównać chłonność podłoża za pomocą emulsji gruntujących. To są tak samo ważne czynności jak samo tynkowanie.

Po wykonaniu tynków

Po wykonaniu tynków należy dopełnić starań, by zapewnić świeżym tynkom odpowiednie warunki wiązania. Niestety, bardzo często się nie przywiązuje do tego wagi i przez to efekt starań i pracy tynkarzy można łatwo zniweczyć przez niezachowanie odpowiedniego reżimu. Stworzenie warunków przyspieszających wysychanie tynków (np. przez otwarcie okien, wprowadzenie osuszaczy, nawiewnic, pochłaniaczy wilgoci, intensywne grzanie pomieszczeń np. za pomocą kozy lub kominka) może przyczynić się do za szybkiego wiązania tynku i wystąpienia tzw. rys skurczowych. A dzieje się to na skutek działania inwestorów po wykonaniu tynków, gdy tynkarz opuścił już budowę.

Podsumowanie

W większości przypadków na roboty tynkarskie mają wpływ działania samego inwestora, które niestety często ze względu na brak wiedzy technicznej prowadzą do zniweczenia prac tynkarskich wykonanych profesjonalnie przy użyciu najlepszych produktów.

Dlatego tak ważne jest omówienie wszystkich kwestii związanych z robotami tynkarskimi nawet na zupełnie innych etapach robót. Powinien to zrobić kierownik budowy z wykonawcami oraz z inwestorem. Warto też zapoznać się gruntownie z instrukcjami zawartymi na opakowaniach tynku oraz na stronach producenta.

Instrukcje, katalogi (m.in. katalog chemii budowlanej SOLBET): https://www.solbet.pl/download-category/katalogi-produktow-i-instrukcje/

Tomasz Rybarczyk
Tomasz Rybarczyk
dr inż. budownictwa, architekt. Product manager w firmie SOLBET. Rzeczoznawca budowlany, uprawniony do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej, do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Członek komitetów technicznych PKN. Fascynat materiałów i technologii budowlanych. Praktyk w projektowaniu i nadzorach przy realizacji obiektów budowlanych.
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz