Malowanie ścian: zasady, które musisz znać!

Malowanie ścian: zasady, które musisz znać!

Malowanie ścian może wydawać się banalnie proste, lecz osiągnięcie satysfakcjonujących efektów wymaga nie tylko umiejętności, ale i wiedzy o podstawowych zasadach tego procesu. Od odpowiedniego przygotowania pomieszczenia, przez gruntowanie, aż po techniki aplikacji farby — każdy etap pracy ma kluczowe znaczenie dla końcowego wyglądu naszych ścian.

W naszym artykule przeprowadzimy Was krok po kroku przez wszystkie etapy malowania, podkreślając znaczenie dokładnego przygotowania i odpowiedniej techniki, które gwarantują piękno i trwałość malowanych powierzchni. Przekonajcie się, jak prawidłowo przeprowadzić cały proces, by cieszyć się estetycznie wykonanym wnętrzem na lata.

Malowanie zgodnie z zasadami

Malowanie ścian nie jest trudne, o ile przestrzega się kilku zasad. Wspomnieliśmy już o przygotowaniu pomieszczenia, w którym prowadzone będą prace - najlepiej wynieść z niego wszystkie meble i sprzęty, ewentualnie można je ustawić na środku pokoju i dokładnie przykryć folią malarską. Zabezpieczyć trzeba również podłogę, okna, listwy przypodłogowe, grzejniki, gniazdka, łączniki itp.

Bardzo ważne jest przygotowanie podłoża ścian i sufitów. Usunąć trzeba wszystkie nietrzymające się podłoża powłoki, a wszelkie wykruszenia i pęknięcia powinny być zaszpachlowane i wyrównane. Jeżeli stare powłoki malarskie są w dobrym stanie, wystarczy je odkurzyć, a następnie umyć wodą z dodatkiem mydła malarskiego.

Istotnym etapem przygotowań do malowania jest zagruntowanie powierzchni. Nie jest one potrzebne tylko wtedy, gdy ściany pokryte są dobrze trzymającymi się podłoża farbami emulsyjnymi. Grunt pozwala wyrównać chłonność, związać z podłożem drobne cząstki i zwiększyć przyczepność farby. Dzięki temu preparatowi zmniejsza się też jej zużycie podczas malowania. Do gruntowania używa się wspomnianego pędzla ławkowca albo wałka. Z reguły potrzebne są dwie warstwy gruntu. Do malowania można przystąpić po całkowitym wyschnięciu preparatu.

Przed otwarciem farby często wymagają wstrząśnięcia, a potem starannego wymieszania. I tu jednak należy się kierować się instrukcją producenta, bo niektórych wyrobów nie wolno mieszać.

Prace najlepiej prowadzić w temperaturze od 15 do 25ºC. Należy unikać przeciągów, bo w takich warunkach farba nie będzie wysychała równomiernie i w odpowiednim tempie.

Malowanie zaczyna się od sufitu - na początku farbę aplikuje się w narożach za pomocą pędzla. Resztę powierzchni maluje się wałkiem. Aby farba nie kapała, nie należy go zanurzać zbyt głęboko w kuwecie, a w celu pozbycia się jej nadmiaru wałkiem powinno się każdorazowo przeciągać po kratce ociekowej. Farbę nakłada się na sufit tak, aby pasy z ostatniego malowania były prostopadłe do okna. Należy dopilnować, by pokrycie powierzchni było równomierne. Jedna warstwa zazwyczaj nie wystarcza, dlatego po wyschnięciu pierwszej trzeba powtórzyć malowanie.

Dekorowanie ścian zaczyna się od brzegów i trudno dostępnych miejsc (gniazdka i łączniki). I w tym przypadku w pierwszym etapie używa się pędzla, a resztę powierzchni maluje się wałkiem. Farbę należy aplikować skośnymi pasami tworzącymi literę V, a następnie wygładzać ją ruchami w pionie, dzięki czemu będzie równomiernie rozprowadzona. Wałka nie należy zbyt mocno dociskać ani przesuwać szybkimi ruchami, bo farba będzie się rozpryskiwać np. na pomalowany już sufit. Podobnie jak w przypadku malowania tamtej powierzchni, po naniesieniu pierwszej warstwy farby trzeba ocenić, czy potrzebna jest kolejna. Gdy ściany przemalowywane są z ciemnego koloru na jasny, czasami i druga warstwa to za mało.

Pomalowana powierzchnia musi dokładnie wyschnąć. Większość farb pełną wytrzymałość na zmywanie uzyskuje dopiero po 2-4 tygodniach. Do tego czasu pomalowanych ścian nie wolno czyścić.

Dowiedz się więcej o odnawianiu pomieszczeń ➡️ Praktyczne wskazówki dotyczące malowania, tapetowania i wyklejania ścian

Redakcja BD
Fot. otwierająca: PPG

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz