Zabiegowe stopnice wycięte z klejonych blatów kuchennych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Zabiegowe stopnice wycięte z klejonych blatów kuchennych

Nasze schody to wielka optymalizacja i cięcie kosztów. Kombinowaliśmy, co zrobić, żeby wyglądały tak, jak sobie wymarzyliśmy. Wymyśliliśmy, że stopnice wytniemy z... blatów kuchennych klejonych warstwowo - mówią Magda i Paweł, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy zabiegowe schody użytkują od 2008 r.

Parametry domu: murowany, powierzchnia 160 m2; 2 kondygnacje, dolna o wysokości 2,80 m.

Schody:

 • Zabiegowe, szerokość 110 cm.
 • Konstrukcja - ze stali, ażurowa.
 • Stopnie - 15 sztuk, wysokość 19 cm, głębokość 28-34 cm, wykończone klejonym drewnem.
 • Balustrada - wysokość 97 cm, ze stali nierdzewnej i stalowych linek.
 • Oświetlenie - żyrandol i halogeny na ścianie.
 • Lokalizacja - w głównym holu, w centrum budynku.
Zabiegowe schody wykonano ze stali nierdzewnej i drewna merbau

Decyzja: Paweł - Klatkę schodową stawialiśmy pod koniec budowy i przyznajemy - wtedy musieliśmy główkować nad każdym kolejnym wydatkiem. Nie zdecydowaliśmy się na żelbetową konstrukcję, więc ażurową zabiegową zaplanowaliśmy ze stali, a stopnice z drewna merbau, bo takie połączenie materiałów uznaliśmy za nowoczesne i jednocześnie ładnie uzupełniające przyszły wystrój pomieszczeń. Poprosiliśmy kilku producentów o sporządzenie kosztorysu. Niestety, wyceny sięgały ponad 25 000 zł, a najbardziej szokująca - 40 000 zł.

Koszt był zbyt wysoki, dlatego nie pozostało nam nic innego, jak wziąć klatkę schodową sposobem. Z wykształcenia jestem inżynierem, więc przy pomocy jednego z programów komputerowych zaprojektowałem konstrukcję ze stali. Trochę podglądałem wstępne niekompletne szkice z ofert nadesłanych przez producentów, ale w zasadzie sam wycyzelowałem poszczególne wymiary i ważne detale.

W okolicy, w której mieszkają nasi rodzice, znalazłem firmę zajmującą się spawaniem elementów ze stali nierdzewnej. Chociaż jej pracownicy zajmowali się konstrukcją maszyn, zgodzili się wykonać, z własnego materiału i na podstawie mojego projektu, szkielet schodów. Dali przy tym korzystną cenę 10 000 zł.

Zabiegowe stopnice wycięto z klejonych blatów kuchennych
Zabiegowe stopnice wycięto z klejonych blatów kuchennych
Elementy mocowania stalowej konstrukcji, balustrady z linkami
Elementy mocowania stalowej konstrukcji, balustrady z linkami.

Schody zabiegowe - rady i przestrogi:

 • Wykonanie szkieletu wymagało więcej pracy i precyzji, niż się spodziewali. Przekazując go nam w częściach, zastrzegli, że już nigdy nie podejmą się takiej pracy za tak niską cenę. Ale słowo jest słowem, honorowo pozostali przy pierwszej wycenie. Potem złożyłem konstrukcję wspólnie z teściem. Do posadzki, ściany i stropu przykręciliśmy ją długimi śrubami. Kolejnym etapem było pomysłowe wykonanie stopnic i balustrady.

 • Magda: Nasze schody to wielka optymalizacja i cięcie kosztów. Kombinowaliśmy, co zrobić, żeby wyglądały tak, jak sobie wymarzyliśmy, a nie kosztowały zbyt dużo. Wymyśliliśmy, że stopnice wytniemy z… blatów kuchennych klejonych warstwowo. Poprosiliśmy o pomoc znajomego stolarza, który zrobił to fachowo za nieduże pieniądze - trzeba tu podkreślić, że przy schodach zabiegowych każda stopnica jest inna. Potem je zamontował. Używał specjalnych wkrętów, otwory zamaskował od góry drewnianymi kołkami, które są prawie niewidoczne.

  Pomógł również przy balustradzie. Kiedy kupiliśmy gotowe drewniane słupki i poręcze, wydawało się nam, że wkręcimy w nie stalowe uchwyty i rozciągniemy stalowe linki. Jednak specjalnych uchwytów potrzebowaliśmy dużo, a były drogie, więc z tych drobnych elementów zebrał się nagle spory wydatek. Z opresji wybawił nas stolarz, proponując, że przewierci słupki i przez otwory po prostu przeciągniemy linki.
 • Schody bardzo się udały. Stopnice i balustrada są wygodne dla dorosłych i dzieci. Zauważyłam, że maluchy, które przychodzą do nas pierwszy raz, trochę się boją prześwitów. Dla bezpieczeństwa przykręciliśmy do balustrady w holu na poddaszu pasy z pleksi, żeby uniemożliwić wspinanie się na linki.

  Stopnice z blatów sprawdziły się - kompletnie nie widać, z czego je wycięto, bo stolarz pięknie obrobił krawędzie. Nie wycierają się, nie niszczą. Drewno raz w roku malujemy specjalnym olejem. W eksploatacji wyszła inna zaleta klatki schodowej położonej na plecach kominka. Ciepło z kominka wędruje przez kratkę w ścianie i bezkolizyjnie wydostaje na poddasze. Nie zapomnieliśmy o oświetleniu - na ścianie przy stopnicach zamontowaliśmy lampki LED, a pod sufitem nad klatką - żyrandol.
Balustrada schodów
W balustradzie na poddaszu zamontowano ściankę z pleksi (uniemożliwia dzieciom wspinanie się po linkach).

Schody zabiegowe z blatów kuchennych - koszty:

 • z montażem 13 500 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Zdzisław

24 Sty 2021, 02:16

Pięknie wszystko, serio 😁 się dywan na spoczniku... to może się źle skończyć😞

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA