Schody wykończone marmurem to prawdziwa ozdoba salonu!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Schody wykończone marmurem to prawdziwa ozdoba salonu!

Marmur z żyłami zrobił na klatce schodowej całą robotę! Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyglądu schodów i funkcjonalności klatki schodowej. Ozdabia parter! - mówią Monika i Piotr, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy schody użytkują od 2018 r.

Parametry domu: murowany, powierzchnia 115 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej - 2,75 m.

Schody:

 • Zabiegowe, wykończone płomieniowanym marmurem Pietra Grey; szerokość biegu 100 cm.
 • Konstrukcja - z żelbetonu.
 • Stopnie - 17 szt., wysokość 18 cm.
 • Balustrada - wysokości 97 cm, ze stali pomalowanej farbą proszkową w kolorze antracyt.
 • Oświetlenie - kinkiet na ścianie wykończonej okładziną imitującą cegłę.
 • Lokalizacja - w centrum domu, w salonie.

Decyzja: Tak jak posadzkę na parterze, schody postanowiliśmy wykończyć kamieniem. Na stopnie wybraliśmy żyłowany marmur Pietra Grey. Sam materiał to nie wszystko, do pary potrzebny jest jeszcze dobry fachowiec. Sprzedawca polecił kamieniarza, a ten doradził wykonawcę stalowej balustrady.

Zabiegowa klatka schodowa została wykończona płomieniowanym marmurem
Zabiegowa klatka schodowa została wykończona płomieniowanym marmurem.

Rady i przestrogi:

 • Marmur z żyłami zrobił na klatce schodowej całą robotę! Balustrada jest skromnym uzupełnieniem - celowo wykonawca zaprojektował ją jako prostą ramę. Obserwowaliśmy, jak fachowiec starannie mierzy stopnie. Potem komputerowo zaprojektował przebieg żyłowania wzdłuż długiego biegu, wyciął ze slabów (płyt ze skały) wybrane ornamenty - to była zegarmistrzowska robota.

  Pochwała należy się mu za wyobraźnię, dobry gust i uwidocznienie najpiękniejszych żył - łączą się, przechodząc jedna w drugą. Kamieniem pokrył stopnice, podstopnice oraz wykonał z niego boczne listwy ochronne. Każdy przycięty element układał na specjalnej zaprawie klejowej, naniesionej w formie pełnego grzebienia, a nie placków.

  Mimo staranności, na niektórych stopniach słyszymy głuchy dźwięk. Nikt nie potrafi wyjaśnić, dlaczego zaprawa nie związała się z żelbetową konstrukcją. W innych punktach domu, np. na wylewce betonowej w łazience, odspoił się fragment terakoty. Stąd wniosek, że deweloper użył nieodpowiedniej mieszanki betonu, albo beton nie zdążył dogłębnie wyschnąć. Zastanawiamy się, czy nie powinniśmy poprosić o nawiercenie otworów w marmurze i wpuszczenie przez nie żywicy.

  Zaprzyjaźniony kamieniarz, Paweł, śmieje się, że mamy schody z duszą. Ale tak naprawdę również przejął się tą nieoczekiwaną usterką. Pomimo tej wady, jesteśmy bardzo zadowoleni z wyglądu i funkcjonalności klatki schodowej. Ozdabia parter!
Schody wykończone marmurem
Kamieniarz artystycznie poprowadził żyłowanie wzdłuż całego biegu.

 • Po wykończeniu klatki schodowej, dokładnie zakryliśmy marmur papierem i okleiliśmy taśmami. Podczas dalszych prac musieliśmy go chronić przed pyłem budowlanym, aby nie mógł wniknąć w porowatą strukturę jego powierzchni. Ochrona jest bardzo ważna. Dopiero po wykończeniu wszystkich pomieszczeń usunęliśmy papier i zaimpregnowaliśmy kamień specjalistycznym preparatem. Impregnat pogłębił kolor i podkreślił wzory. Kamieniarz poinstruował nas, w jaki sposób powinniśmy pielęgnować marmur. Zabronił stosowania agresywnych środków myjących. Zalecił mycie schodów ciepłą wodą z delikatnym płynem do naczyń.
 • Warto zapytać fachowców lub sprzedawców o wyspecjalizowanych kolegów z branży. Uniknęliśmy szukania na ślepo przez Internet, żaden z wykonawców nie zawiódł, a z kamieniarzem nawet się zaprzyjaźniliśmy.

Schody wykończone marmurem - koszty:

 • schody z robocizną 18 000 zł;
 • balustrada 3000 zł.
Klatka schodowa
Klatkę schodową oświetla kinkiet oraz światło wpadające przez okno dachowe.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

09 Sty 2020, 15:25

  A mnie czeka remont/odnowienie ciemnych drewnianych schodów samonośnych na dwu grzbietach. Mają się stać jasne i ciężko trzeba będzie popracować.

time image

09 Sty 2020, 15:21

16 godzin temu, Gość Agnieszka napisał: . Mogłam sobie wybrać odcień schodków i kolor balustrady Fantastyczne. Łaskawa ta firma, tak pozwolić wybrać cokolwiek inwestorowi...

time image

Gość Agnieszka

09 Sty 2020, 14:24

Może i ozdobą są ale słono trzeba za nie zapłacić. Kupiłam do mieszkania spieralne schody. Zamówiłam je przyjechała ekipa je zamontowana. Jestem zadowolona z efektu. Mogłam sobie wybrać odcień schodków i kolor balustrady

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje