Przerabialiśmy schody zaraz po wylaniu konstrukcji żelbetowej!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Przerabialiśmy schody zaraz po wylaniu konstrukcji żelbetowej!

Kupując gotowy projekt nie zwróciliśmy specjalnej uwagi na klatkę schodową. Wydała się nam na oko wygodna, ale kiedy murarze wylali z żelbetu konstrukcję, zobaczyliśmy, że jest zbyt wąska i stroma. Do ostatniej chwili martwiliśmy się o wygodę i bezpieczeństwo poruszania po klatce! - mówią Asia i Tomek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy schody przerabiali w 2015 r.

Parametry domu: murowany, 206 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej - 2,85 m.

Schody:

  • Dwubiegowe o szer. 90 cm, spocznik na półpiętrze. 
  • Konstrukcja - żelbetowa, zrealizowana w stemplowanym szalunku. 
  • Stopnie - 12 i 5 szt., wys. 17 cm, gł. do 30 cm. 
  • Wykończone klejonym warstwowo drewnem dębowym oraz dwuskładnikowym lakierem. 
  • Balustrada - o wys. 102 cm; z kutej stali. 
  • Oświetlenie - lampki LED na ścianie, przy co drugim stopniu. 
  • Lokalizacja - w holu.

Zakres remontu: przerobienie spocznika i zabiegowych stopni na żelbetowej konstrukcji.

Remont spocznika i sąsiednich zabiegowych schodów odbył się niedługo po wylaniu z żelbetu konstrukcji klatki schodowej.

Decyzja: Tomek - Przerabialiśmy schody... zaraz po wylaniu konstrukcji żelbetowej. Kupując gotowy projekt, patrzyliśmy na wiele detali w budynku, lecz nie zwróciliśmy specjalnej uwagi na ten element. Klatka schodowa wydała się nam na oko wygodna, ale kiedy murarze wylali z żelbetu konstrukcję, zobaczyliśmy, że jest zbyt wąska i stroma. Platforma spocznika miała tylko szerokość drzwi do pokoju telewizyjnego, była nieforemna, mała, wąska.

W sytuacji, kiedy ktoś wychodziłby na klatkę z tego pokoju, stawałby na skraju spocznika i mógłby spaść na niżej położony stopień. To było nie do przyjęcia, bo mamy troje małych dzieci. Zaczęły się koncepcyjne "schody". Rozważaliśmy kilka ratunkowych wariantów, sporządziliśmy chyba milion różnych szkiców. Ostatecznie zarządziliśmy rozebranie ściany między klatką a pokojem telewizyjnym nad garażem i postawienie jej od nowa z cieńszej cegły - dzięki temu radykalnemu posunięciu, spocznik i kilka zabiegowych trójkątnych stopni odrobinę się poszerzyło.

Stopnie przy spoczniku wymagały dolania betonu. Do ostatniej chwili martwiliśmy się o wygodę i bezpieczeństwo poruszania po klatce!

Bieg ma szerokość 90 cm, dlatego zamówiono kutą balustradę do zamontowania na zewnętrznym boku konstrukcji.

Schody dwubiegowe - rady i przestrogi:

Asia: Trakt między kondygnacjami naprawdę napsuł nam krwi. Na szczęście, udało się go naprawić jeszcze w fazie budowy, po modernizacji jest trochę wygodniejszy. Jednak daleko mu do idealnego. O bezpieczeństwo już przestaliśmy się denerwować, nikt nie spadł ze schodów; po prostu wiemy, że musimy chodzić jak najbliżej ściany. Radzimy nie ignorować tego elementu podczas wybierania projektu i dokładnie prześledzić z konstruktorem dosłownie każdy stopień oraz koszty wykonania i wykończenia całej klatki schodowej. To trudny i drogi fragment domu, nie warto dokładać jeszcze kosztów przeróbki.

Przed modernizacją na zabiegowych trójkątnych stopniach, w najszerszym miejscu, nie mieściła się cała stopa dorosłego człowieka. Po poszerzeniu zakrętu i spocznika jest z tym lepiej, lecz później poprosiliśmy stolarza, który wykańczał stopnice dębowym drewnem, żeby zrobił większy nawis. Ten zabieg dodatkowo je pogłębił. Kolejny - celowo zamówiliśmy u kowala barierkę z kutej stali, którą można przytwierdzić z boku konstrukcji, bez ograniczania przestrzeni biegu. Gdybyśmy wybrali tralki, byłyby mocowane do stopni, zwężając szerokość użytkową i tak wąskiego biegu. Z tego powodu nie zamontowaliśmy na ścianie pochwytów, które zabrałyby 20 cm. Szkoda, bardzo by się przydały, bezpieczniej by się schodziło z poddasza na parter.

Naprawdę wszędzie walczyliśmy o każdy centymetr. Drewno stolarz pomalował twardym dwuskładnikowym lakierem bezbarwnym, lecz mimo to już wiemy, że jako pierwszy będzie wymagał naprawy - schodząc po zabiegowych stopniach, często trzemy kapciami o krawędź stopnic. Lakier wkrótce stamtąd zniknie. Elementy z drewna pielęgnujemy specjalistycznym preparatem myjącym. Podstopnice obłożyliśmy konglomeratem w białym kolorze. Ten materiał znakomicie się tu sprawdza, łatwo się go myje.

Schody dwubiegowe - koszty:

  • wykończenie klatki 11 000 zł; 
  • balustrada 2800 zł.
Wejście na górny hol. Podstopnice wykończono konglomeratem w białym kolorze.
Zabiegowe stopnice wykonano według papierowego szablonu. Lampki LED przyczepiono na ścianie, przy co drugim stopniu.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje